Kendinizi iyi yönetebilmek iş dünyasında çok önemlidir. Bunu düzgün yapabilenler gelecekte lider olma fırsatına sahip olacaklardır. Böylece siz ve diğerleri için daha anlamlı bir iş deneyimi yaratacaktır. Kendinizi yönetmekle anlatılmak istenen başkaları ile nasıl verimli çalışabileceğinizi öğrenmektir. Aynı zamanda çalışmalarınızı daha karlı hale getirip, müşterilerinizin mutlu tutmaya ve mükemmel işler yapmaya odaklanmış olmak demektir. Bütün bunlar kendini denetleyip kendi kendini yönetmekten geçer.

1- Kendinin Farkında Olmak
Hangi liderlik tarzının bize uygun olduğunu anlamak için önemlidir. Güçlü yanlarınızın neler olduğunu, neleri yaparken eğlendiğinizi ve tutkularınızın neler olduğunu anladığınızda kendinize ait en iyi liderlik şeklini oluşturursunuz ve böylece kendinize liderlik edeceksiniz.

2- Kendinizden Sorumlu Olun

Stratejik kararlar alırken yardımcı olacak, geri bildirimleriyle size yol gösterecek, danışabileceğiniz bir ekibiniz olsun. Neyin yapılmasının önemli olduğuna karar verin ve bu yaptığınızdan emin olun. Ekibinizin yaptıklarınızı gözden geçirmesini ve size bu konu hakkında geri bildirim vermesini teşvik edin.

3- Güvenilir Olun ve Ekibinizin Size Güvenini Artırın

Bu işe alımlarınızın çok iyi olması anlamına gelir. Ekibinizin güvenini kazanmış ve aynı zamanda onlara güveniniz varsa çalışmalarınızı daha da güçlendirirsiniz.

4- Her Gün Bir Zaman Ayırın

Kapınıza bir ‘Power Hour’ işareti koyun ve kimsenin sizi rahatsız etmemesini sağlayın. Bunu yapmadan önce personelinizle görüşün, anlatın. Böylece işlerinizi, müşterileri, çağrıları kısaca yapmanız gereken işleri nasıl yapabileceğinizi görün. Çünkü işlerinizi iyi bir şekilde yapabilmek için kesintisiz bir zamana ihtiyacınız var.

5- Yeteneklerinizin Hangi Durumlarda Geçerli Olduğunu Farkedin

Çalıştığım bir avukat yeteneklerinin işletmesinin nakit akışlarını yönetmek için yeterli olmadığının farkına vardı ve bir muhasebeci tuttu.

6- Değişikliklere Açık Olun

Çalışanlarınızı dinleyin ama gerçekten dinleyin. Eski korku liderlik yaklaşımı gibi yaklaşımları bir kenara bırakın.

7- Hizmetkar Bir Lider Olun

Çalışanlarınıza ve müşterilerinize hizmette bulunmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu şekilde düşünmek sizi farklı bir insan yapar.

8- Hobileriniz ve İşiniz Dışındaki Çıkarlarınızı Takip Edin

Bunlar rahatlamınızı sağlayacak ve belki işiniz için size geri dönüşler gösterecektir.

9- Tatil Yapın

Ama önce işinizi doğru ellere bıraktığınızdan emin olun. Çoğu insna tatil yapmasını gerektiği gerçeğini atlar. Tatil yapmak beyninizi dinlendirmenize yardımcı olur. Ve bu zaman zarfında yaratıcılığınızın ortaya çıktığını göreceksiniz.

10- Bir Koç Edinin

Koçlar sizin ne için çalıştığınızı hatırlatmada yardımcı olur. Güçlü yönlerinizi gösterir ve bir sonraki aşamaya nasıl geçeceğiniz konusunda size yardımcı olurlar.

Yazının Orjinali.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Barış Demir

Karabük Üniversitesi Endüstri Mühendisliği son sınıf öğrencisi.
www.barisdemir.org

http://barisdemir.org/