Kendi Cihazını Getir (BYOD)

Merhabalar;
Günümüzde, teknoloji sürekli bir gelişim içerisindedir. Teknolojik gelişimler işletmeler için hayati önem taşır, eğer işletmeler sektörlerinde başarılı olmak istiyorlarsa bu gelişime ayak uydurmak zorundadır.

Gelişime ayak uydurmalı derken çok basitmiş gibi görülebilir, fakat her şey söylenildiği kadar kolay değildir. Örneğin; akıllı telefonlar sürekli bir gelişim içindedir. Günümüzde işletme içerisin de bireyler arası iletişimi sağlayan en önemli iletişim aracı akıllı telefonlardır. Akıllı telefonlar sürekli geliştikçe çalışanlar telefonlarını yenilemek zorunda kalırlar, mevcut teknolojik isteklerini karşılayabilmek adına. Çalışanlar açısından bunun kötü bir tarafı yoktur, fakat işletme açısından bakıldığında her bir çalışan için yeni bir ürün alınımı ek maliyet demektir.


Teknolojinin sürekli gelişmesi ile, işletmelerde ek maliyet oluşumunu önlemek amacıyla BYOD (Bring your own device) geliştirilmiştir. Bu yazımda BYOD nedir, avantaj ve dezavantajları var mıdır, varsa nelerdir bahsedeceğim. Keyifli okumalar.


BYOD Nedir?

Uzun açılımı Bring your own device olan BYOD’un Türkçe karşılığı “Kendini Cihazını Getir” dir. BYOD, çalışanların iş yerlerinde kendi cihazlarını (laptop, tablet ve akıllı telefon vb.) kullandığı, cihazları ile şirket interneti ve uygulamalarına erişimine izin verildiği BT politikasıdır.

BYOD ile işletmeler çalışanlarının kendi cihazlarını kullanmalarına izin verdiği için teknolojik gelişimler sebebiyle, ya da herhangi farklı bir sebeple ek bir maliyet yapmak durumunda kalmazlar.

BYOD ile işletmeler yalnızca çalışanlara tüm kişisel teknolojik aletlerinden ulaşabileceği internet ve uygulamalar sağlamalıdır.

BYOD ile çalışanların kendi cihazlarını kullanmaları işletmeler için ek maliyet yapımını önler demiştik, bu işletmler için büyük bir avantajdır.

BYOD’un işletmeler için bir de dezavantajlarını inceleyelim. BYOD ile, çalışanların kendi cihazlarını kullanmaları ve bu cihazlar ile şirket interneti ve uygulamalarını kullanmaları bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Örneğin; ben yeni projemiz hakkındaki önemli bir bilgiyi genel müdürlüğe göndereceğim ve BYOD uygulaması ile bunu da kendi kişisel bilgisayarım ile yapacağım. Bilgisayarımda herhangi bir anti-virus programının olmadığını varsayalım. Bu şekilde gönderdiğim bilgi hiçte güvenilir olmayan bir şekilde karşı tarafa ulaştırılmış olur.

BYOD’un aslında sadece iş yerine dezavantajı yoktur. Çalışanlar içinde bazı dezavantajlara sahiptir. Örneğin; herkes kendi hayatında ve iş hayatında aynı eşyalarını kullandığı için bilgi kaybına sebep olabilir. Mesela, yukarıdaki örnekteki gibi yeni proje hakkında bazı bilgileri genel müdürlüğe gönderecek olalım ve bu bilgiyi yanlışlıkla başka birine gönderelim ve bu kişi bizimle aynı yerde çalışmayan bir kişi olsun. Normalde güvenli bir şekilde ulaştırmamız gereken bilgiyi, BYOD politikası ile farklı kişilere göndermiş oluruz. İşletme için bu işlem büyük risklere sebep olabilir.

Tüm bu riskleri ortadan kaldırmak için MDM (Mobile Device Managment) kavramı geliştirilmiştir, fakat bu kavramda da bazı konularda riskler oluşmaktadır.

Kısaca BYOD politikası BT yöneticilerine daha fazla iş yükü oluştursa da, tüm risklerinde rağmen şirketler açısından bakıldığında büyük bir maliyeti ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca kimi zaman çalışanlar işletmelerin verdiği teknolojik aletleri kullanmak istemeyebilirler, BYOD ile kendi kişisel aletlerini kullanan daha mutlu çalışanlar görmek mümkündür.

Bu yazımda BYOD’dan bahsettim. Sorularınız için bana hgencer@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın…