Sizlere yeni keşfettiğim ve telefonumda kelime öğrenme amacıyla kullanmaya başladığım bilgisayar üzerinden de yapılan çok güzel bir uygulamadan bahsetmek istiyorum, Tinycards. Bu uygulamayı sadece kelime öğrenmek için değil başka alanlarda da kullanabilirsiniz.

Nasıl mı?

Hemen anlatayım. Uygulama size app üzerinden sanal kartlar sunuyor. Bu kartları isterseniz sadece yazıyla isterseniz hem yazı hem görselle ya da sadece görsellerle doldurabiliyorsunuz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere kartlarınızın konusu ne olacaksa ona göre başlık ve resim belirlemek tamamen size kalmış durumda. Örneğin; ünlü bestecileri gösteren kartları aşağıda görebilirsiniz.

Bu taraf kartın ön yüzü olarak kullanılmış. Kullanıcı kartın ön tarafına resim yerleştirerek hem isim hem görsel olarak akılda kalıcılığını arttırmış.
Bu taraf ise kartın arka tarafı olarak kullanılmış. Kullanıcı Ünlü besteci George Handel’in doğum, ölüm tarihini nereli olduğunu ve hangi bestesi ile ünlü olduğunu yazmış.

Bu şekilde deste deste kart oluşturabiliyorsunuz. Gördüğünüz üzere kartları istediğiniz şekilde kullanabiliyorsunuz. Kartların ön yüzü için resim ya da yazı eklenebilirken (bulabilirseniz yazılı resim de ekleyebilirsiniz yukarıdaki örnekte olduğu gibi), arka yüzü için üç sıralı seçenek bulunmaktadır.

Birinci seçenek

Birinci seçenekte kartın arka yüzüne sadece resim ya da sadece yazı hatta isterseniz kendi çizebileceğiniz uygulamanın sunduğu aşağıdaki gibi bir şey de koyabilirsiniz. Bunun için kartın sağ üst tarafındaki kalemle çizim simgesine dokunmanız gerekmektedir.

Resimdeki işaretli bölge

Bu simgeye dokunduktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Bu kısmı nasıl dolduracağınız size kalmış.

Buraya isterseniz yazı yazabilir isterseniz de resim çizebilirsiniz.

Eğer birinci seçenek size yeterli gelmiyorsa ikinci seçeneğe ulaşmak için aşağıdaki yolları takip edebilirsiniz.

Soldaki resimde de gördüğünüz “add fact”a tıkladığınız zaman karşınıza ikinci seçenek çıkacaktır.

İkinci seçenek

Sağdaki resimde de görüldüğü üzere artık kartımızın arka yüzünü doldurmak için daha çok alanımız oldu. Ama eğer bu da yeterli gelmezse ünlü besteciler örneğinde olduğu gibi üçüncü seçeneğe geçebilirsiniz.

Yine kartın alt tarafında bulunan “add fact” kısmına dokunarak üçüncü seçeneği seçebilirsiniz.

Daha sonra aşağıdaki resimde de gösterdiğim sağ tarafta bulunan artı simgesine tıklayarak aynı yolları izleyerek yeni kartı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bir Başka Özellik

Tabi uygulama bununla sınırlı kalmamış, kartlardan sonra birde quiz yapmış. Mesela, yine ünlü besteciler seçeneğinden devam edecek olursak, ilk önce size George Handel ile beraber birkaç bestecinin daha bilgilerini verip daha sonra hangisinin George Handel’e ya da diğerlerine ait olduğunu soruyor.

Kartlara bakmaya devam ettikçe aralarda quizlerde çıkıyor. Yanlış yanıtlanan soruları tekrar karşınıza çıkarıyor. Ve yanlış işaretlediğiniz kartları size tekrar gösteriyor. Hatta eğer quizlerden daha fazla isterseniz uygulamanın bunun için de ekstra quizleri bulunmakta.

https://tinycards.duolingo.com/ ‘ a giderek uygulamayı inceleyebilirsiniz. Konu sınırlaması bulunmamakta, tamamen sizin ilgi alanınız ve hayal gücünüze kalmış. İsterseniz günlük olarak siz hatırlatmasını dahi sağlayabiliyorsunuz. Başka kart sahiplerinin kartlarını görebiliyorsunuz. İsterseniz de sadece kendinize özel kartlar da yapabiliyorsunuz.

Günlük hatırlatma almak için

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi uzaydan devlet başkanlarına, İngilizceden İspanyolcaya, ev gereçlerinden sağlığa aklınıza gelebilecek her konuda kart oluşturabilirsiniz. İsterseniz dil öğrenin; bilmediğiniz kelimeleri yazın, isterseniz KPSS çalışın; geometri kısayollarını, Osmanlı padişahlarını, sınır kapılarını yazın.

Uygulama hakkında daha detaylı videolu anlatım için link bırakıyorum. https://www.youtube.com/watch?v=8ai5nlJgdl8

Uygulama elinizin altında gerisi hayal gücünüze kalmış.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Burcu Köse

Gaziantep Üniversitesi Endüstri mühendisliği mezunuyum. Blog yazmayı ve araştırmayı severim.