Merhabalar,

Bugün sizlere gelişen iletişim ve ulaşım teknolojileri sayesinde hayatımızın önemli bir noktasında olan, aynı zamanda müşteri isteklerini en iyi şekilde karşılamaya çalışan tedarik zincirinden ve tedarik zinciri yönetiminden bahsedeceğim.

Bilindiği üzere firmaların piyasada tutunabilmeleri ve varlıklarını devam ettirmeleri çok büyük bir öneme sahiptir. Bunu sağlamanın da en önemli yolu müşteri hizmetlerini ön plana çıkarmaktır. Diğer bir ifade ile, müşteri taleplerinin tam zamanında, hızlı ve ekonomik olarak karşılanması gerekmektedir. İşte bu noktada üretimden müşteriye ulaşıncaya geçen süreç de daha önemli hale gelmiştir. Bahsettiğim tüm bu durumlar aslında tam olarak tedarik zincirini yönetimini iyi yapmakla ilgilidir. Peki nedir bu tedarik zinciri ve tedarik zinciri yönetimi?

Tedarik Zinciri

Tedarik Zinciri; üretilen ürünlerin veya hizmetlerin son kullanıcıya(müşteriler ve perakendeciler) ulaştırıldığı karmaşık ulaştırma(lojistik ağı) sistemlerine denir. Kısaca; müşteri, ana firma ve tedarikçiler arasında oluşan süreçtir. Klasik bir tedarik zincirinde ürünler üretildikten sonra geçici olarak depolanmak üzere depolara gönderilir, daha sonra ise perakendecilere ve müşterilere gönderilmektedir. Bu süreç gerçekleşirken aynı zamanda yoğun bir bilgi transferi de yapılmaktadır. Çünkü; müşteri, ana firma ve tedarikçi arasındaki iş birliği tedarik zinciri için fazlasıyla önem taşımaktadır.

Tedarik Zinciri Yönetimi

Tedarik Zinciri Yönetimi; tedarikçileri, imalatçıları, depoları ve mağazaları etkin bir şekilde bütünleştirerek, malları doğru miktarda, doğru yerlere, doğru zamanda ulaştırmak sureti ile tüm sistemin maliyetlerinin en aza indirilmesi ve aynı zamanda hizmet düzeyi ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılan yaklaşımlar bütününe denmektedir. Kısaca; malzeme ve bilgi akışının tedarikçi, üretici, dağıtıcı, perakendeci ve müşteri arasında etkin bir şekilde sağlandığı yönetimsel görevlerdir.

Tedarik zinciri yönetiminin tanımından yola çıkacak olursak şu sonuçlara ulaşabiliriz:

  • Tedarik zinciri yönetimi maliyet üzerinde oldukça etkilidir ve ürünün müşteri ihtiyaçlarına uymasında rol oynayan her unsuru dikkate almalıdır. Tedarikçilerden ve imalat tesislerinden tutun da depo, dağıtım merkezleri, perakendeci ve müşterilere kadar olan tüm zincir bileşenleri tedarik zinciri yönetiminin ilgi alanı içerisinde yer almaktadır. Dahası, bazı tedarik zinciri analizlerinde tedarikçilerin tedarikçileri de tedarik zinciri performansı üzerinde etkileri nedeniyle göz önünde bulundurulmak zorunda kalmıştır.
  • Tedarik zinciri yönetiminin amacı, tüm sistem için etkinlik ve düşük maliyet sağlamaktır. Ulaşım ve dağıtım maliyetlerinde hammadde, yarı mamul ve son mamul stoklarına kadar tüm maliyetleri minimize etmelidir. Dolayısıyla tedarik zinciri yönetiminde temel amaç; sadece ulaşım veya stok maliyetlerini azaltmak değil, aynı zamanda tedarik zinciri yönetimine sistem yaklaşımını da uygulamaktır.
  • Tedarik zinciri yönetimi; tedarikçilerin, imalatçıların, depoların ve mağazaların bütünleştirilmesine dayandığı için bir şirketin stratejik, taktik ve operasyonel düzeydeki birçok faaliyetini de kapsamaktadır.

Tüm bunlara bakacak olursak, tedarik zinciri yönetimi oldukça zor ve karmaşıktır. Zor ve karmaşık olmasının nedenlerini ise şöyle söyleyebiliriz:

  1. Tüm sistem maliyetleri minimize edildiği için ve sistemdeki hizmet düzeyini korumamız gerekli olduğundan bir tedarik zincirini tasarlamak ve yönetmek oldukça zordur. Yani bir tesisin maliyetini bile minimize etmeyi ve hizmet düzeyini korumayı göz önüne aldığımızda sistemin tamamının daha zor olduğunu göreceksiniz.
  2. Müşteri talepleri ve taşıma maliyetleri hiçbir zaman kesin olarak bilinmediğinden tedarik zincirinde her zaman bir belirsizlik vardır. Bu yüzden tedarik zinciri yönetiminde bu belirsizlikler azaltmalı ve mümkün olan en az düzeye indirilmelidir.

Sonuç olarak; tedarik zincirlerini oluşturmak için iyi bir planlama yapmamız gerekmektedir ve bazı sorunları önceden tespit etmek önemlidir. Çünkü hedef kitlemiz müşteridir ve tedarik zincirlerinde en iyi hizmeti onlara sağlamak bizim başlıca görevimizdir.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve görüşleriniz için bana fduman@brainytech.net mail adresinden ulaşabilirsiniz. Esen kalınız.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Fatma Duman

14 Ocak 1997 İzmir doğumluyum. 2017 Ekim ayından beri bu ekipte yer alıyorum. 2019 Haziran ayı itibariyle de Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum.