Karanlık (Lights Out) Fabrikalar

Merhabalar;

Karanlık (lights out) fabrikalar bir fabrika metodolojisi olarak, 1980’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Günümüzde Endüstri 4.0 ile yeniden hayata geçirilen karanlık fabrikalar, otomasyon ile üretimin kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlar. Karanlık fabrikalar, ilk kez duyanlar için genellikle korkutucu gelse de aslında 21. yüzyılı etkileyecek en büyük üretim devrimlerinden biri olma niteliğine sahiptir. Siz de karanlık fabrikaları ilk kez duyduysanız yazımı okumadan önce bir düşünüp hayal edebilirsiniz. Bakalım hayal ettiklerinizle okuyacaklarınız aynı olacak mı?

Karanlık fabrikaların ilk amacı, üretimin insan gücü olmadan ve tamamen robotlar tarafından sağlanmasıdır. Fabrika içerisinde ham maddenin gelişinden ürünün çıkışına kadarki sürede hiçbir insan müdahalesi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra  isminden de anlaşılacağı üzere fabrika içerisinde hiçbir ışık kaynağı ya da pencere yoktur. Günümüzdeki fabrikalar ile kıyaslayacak olursak, birçok fabrika karanlık fabrika özelliğini barındırmaktadır fakat fabrikalar genellikle kapasitesi dahilinde kullandıkları teknolojide insan gücüne ihtiyaç duymaktadır. Bazı fabrikalar aşırı talep oluştuğunda, talebi karşılamak için vardiyalar arasında karanlık üretime geçmesine rağmen yüzde yüz sağlanması mümkün değildir.

Karanlık fabrikalarda üretim esnasında herhangi bir insan müdahalesi olmadığından bahsettik fakat karanlık fabrikalar insanlardan tamamen bağımsız mı işliyor? Sizce, bizler bu karanlık fabrikaların tam olarak neresinde görev alıyor olabiliriz? Tabi ki fabrikaların oluşturulmasında ve işleyişinde. Robotlar yüksek teknolojili ve sürekliliği sağlayacak yazılımsal donanımlarla yüklüdür. Birçok farklı şartlar altında yapılan testlerde, robotların 24 saat boyunca gösterdikleri performansın ve verimliliğin sürekli artmakta olduğu gözlemlenmiştir. İşte bu sürekliliğin sağlanmasında da insan gücüne ihtiyaç duyuluyor. Robotların planlanması, bakımı, işleyişi, yazılımsal yeterliliği esaslarında bizler devreye giriyoruz. Ayrıca karanlık fabrikalar programlama ve yüksek otomasyon bilgisine sahip çalışanlar tarafından oluşturulmaktadır.

Karanlık Fabrikaların Faydaları

1.Verimlilik Artışı

Robotlarda ki hata yapma oranının insanlara göre çok daha düşük olmasından dolayı tamamen robotlarla oluşturulmuş bir fabrikada verimliliğin artması kaçınılmazdır. Ayrıca çalışma saatlerindeki artış ve hata oranının düşmesinden kaynaklı olarak hatalı parça üretiminin azalması, verimliliği arttıran en önemli etkenlerdendir.

2.Kullanılan Enerjide Tasarruf Sağlamak

Karanlık fabrikalarda beni en çok şaşırtan konu enerji kullanımı oldu. Yüksek maliyetlere kuruluyor olması dışardan bakıldığında enerji kullanımının da yüksek olduğu izlenimi yaratıyor fakat ürünlerde artan verimlilik ve kullanılan enerji oranlandığında ürün başına düşen enerji azalmaktadır. Bu da ciddi oranda enerji tasarrufuna sebep olmaktadır.

3.Rekabet Artışı

Üretim sektöründe ki en önemli şey rakip firmalar ile olan rekabettir. Bu rekabette, hızlı ve hatasız üretim yapmak öne geçmek için şarttır. Bunlar göz önüne alındığında karanlık fabrikalar daha fazla ürün ortaya koyarak daha çok satışın gerçekleşmesini sağlar.

İlk karanlık fabrika örneği Çin’de kurulan cep telefon modülleri üreten bir fabrikadır. Fabrika içerisinde kullanılan bir robot kolun 6-8 işçinin yapabileceği işi tek başına yaptığı ve daha önceden çalışan sayısının 650’den 60’a  indiği fabrikada kusurlu parça oranının %25’lerden %5’lere indiği açıklanmıştır. Günümüzde de gün geçtikçe uygulanmaya başlayan karanlık fabrikalar, en başarılı üretim tekniği konumunu almıştır. Karanlık fabrikaları, gelişen otomasyon sistemleri ile birlikte yakın zamanda daha sık duymaya başlayacağımızı düşünüyorum. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Gelecek yazılarımda görüşmek üzere, hoşça kalın…