Kanvas İş Modeli Alex Osterwalder tarafından geliştirilmiş ve Eric Ries’in  önderlik ettiği “Yalın Girişimcilik” akımında kendine çok önemli yer edinmiş bir İş Planı hazırlama aracıdır. Çok basit olması ve her şeyi bir arada görmeye imkan tanıması kullanılabilirliğine büyük katkılar sağlamaktadır. Hayata geçirmeyi düşündüğünüz iş fikri için atılan adımları netleştirmek, hedef kitleyi belirlemek ve sunulacak değer önerileri için nelere ihtiyaç olduğunu belirlemeye karar vermek amacıyla Kanvas İş Modeli çizilebilir.

GENEL GÖRÜNÜM

kanvasismodeli-sade

MODEL BLOKLARI

MÜŞTERİ KESİTLERİ(SEGMENTİ)

Organizasyonun ulaşmayı ve hizmet etmeyi hedeflediği farklı kişi/kuruluş gruplarıdır. Kanvastaki en önemli bölümlerden birisidir. Sunmayı düşündüğünüz değer önerisini en çok hangi grup benimser? Birden fazla değer öneriniz için birden fazla müşteri segmenti belirlemeniz ne kadar doğru olur? Bu soruların cevapları verilmelidir.

DEĞER ÖNERİSİ

Bir müşteri segmentinin sorunları için çözüm sunan spesifik bir hizmet veya ürün grubudur. Hedef kitlenizi belirlerken tespit ettiğiniz problemlerden hangisini çözüyorsunuz? Hedef kitleniz, kullandığı araçlardan vazgeçip neden sizi tercih etsin? gibi soruların cevapları verilmelidir.

KANALLAR

Belirlediğiniz hedef kitleye, belirlediğiniz değer önerilerini hangi araçlar vasıtası ile ulaştıracağınızı listeleyeceğiniz başlıktır. İlk olarak, kanallar müşterilerimize işletmenin sunduğu ürün/hizmetlerle ilgili ulaşarak farkındalık yaratmayı amaçlar. İkincil olarak kanallar müşteriler ile temelde nasıl bağ kurulduğunu belirler. Örneğin:E-ticaret işi yapıyorsanız AdWords sizin için bir kanaldır. Haber sitesiyseniz sosyal sorumluluk projelerinde sponsor olmanız sizin için kanaldır.

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ

Müşterilerinizle iletişim yöntemlerinizin yer aldığı bölümdür.Yeni müşterileri çekmek için kullanılacak stratejiler nelerdir?Müşterilerin katılımını nasıl sürekli kılarız?gibi sorular cevaplanır. Bu blok stratejilerle ilgilenirken, kanallar bloğu bu stratejilerin nasıl gerçekleştirileceğine odaklanır.

GELİR KAYNAKLARI(AKIMLARI)

Belirlediğiniz hedef kitleden, sunduğunuz değer önerileri karşısında ne kadar para kazanılacağının belirtileceği başlıktır. Burada geçmiş adımlarda yapılmış analizler büyük rol oynamaktadır.

bmcanvas-basic-model37

KİLİT ETKİNLİKLER

Şirketin iş modelini başarılı kılmak için yapmak zorunda olduğu en önemli işlerdir. Ürettiğiniz katma değerin müşterilere sunulması için ne gibi aktiviteler yapılacak?Ürünü veya hizmeti ne gibi şeyler yaparak halka ulaştırılacak? Bu bölümde üzerinde düşünmeniz gereken şeyler bunlardır. Kilit etkinlikler işletmenin işin tipine göre değişir.

  • Katma değerli işler:tedarik ziniri,ürün veya hizmet üretimi, pazarlama ve dağıtım ile (üretim,satış)
  • Çözüm işleri: problemi teşhis etme, doğru çözüm tipini bulma ve uygulama ile ilgilenir.(Danışmanlık,sağlık hizmetleri)
  • Şebeke işletmeler: Müşterileri bağlantıya geçirmeyi hedefler, şebekenin sunacağı hizmetleri yaratmaya ve altyapıyı temin etmeye odaklanır.(Pazar yerleri,çok taraflı platformlar)

KİLİT KAYNAKLAR

İşletmenin yürütülebilmesi için en önemli varlıkları temsil eder. İşletmelerin türüne göre değişkenlik gösterebileceği gibi günümüzde finansal, beşeri ve teknoloji başlıkları altında yoğunlaşmıştır. Değer önerilerini hayata geçirmek ve temel faaliyetler tablosunu eritmek için elinizde olan ve ihtiyacınız olacak kaynakları bu sütunda listeleyebilirsiniz.

KİLİT ORTAKLAR (İŞBİRLİKLERİ)

İşletmeyi başarılı kılmak için gerekli tedarikçiler ve iş ortaklarının listesidir. Burada işbirlikleri stratejik ortaklıklar, joint venture veya ortaklık şeklinde kurulabilir.

MALİYET YAPISI

İş modelini oluştururken ortaya çıkan en önemli maliyetleri bu sütunda belirtmelisiniz. Değer önerilerinizi hedef kitleniz ile buluşturmak için ne kadar harcamanız gerekiyor? Belirlediğiniz periyotta ihtiyacınız olan finansman kaynağı ne kadar? Giderleriniz değişken mi yoksa sabit mi? gibi sorular cevaplanmalıdır.

Kanvas modelinin çizimi için bloklarda sorulması gereken soruları ayrıntılı bir şekilde bu videoda da görebiliriz:

Umarım faydalı olmuştur 🙂

KAYNAKÇA

www.slideshare.net/utkukaynar/modeli-kanvas

www.damgh.com/not-defteri/2015/07/28/business-model-canvas-nasil-hazirlanir/

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Nurgül İlhan

Endüstri Mühendisi-Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnsan Makina Sistemleri Yüksek Lisans

http://nurgulilhan.wordpress.com