Kanban Sistemi

Bir üretim fabrikasında endüstri mühendisi olarak çalışıyorsak üretim hattının sağlıklı ilerleyebilmesi için endüstri mühendislerinden beklenen en temel şeylerden biri de gereksiz envanteri ve israfı olabildiğince azaltmaktır.Bunun için Toyota’nın kurucusu Taiichi Ohno Toyota üretim verimliliğini arttırmak amacıyla “kanban sistemini” kurmuştur. 1953’lerden bu yana kullanılan kanban sistemi; Toyota’nın imalat sırasında iş yükünü dengeli bir şekilde organize edebilmesi için geliştirdiği yöntemlerden bir tanesidir.

k

Kanban; Japonca kart anlamına gelmektedir. Plastik bir koruyucu içinde muhafaza edilir. Kanban sayesinde ayrı bir stok yönetimi gerekmez, fazla üretim engellenmiş olur.

kan

    Kanban sisteminde sonraki prosesler (işletme sürecinin tamamına proses denir.) önceki proseslerden sadece zamanında ve sadece tükettikleri miktarda ürün talep ederler. Bu sistemde üretim çizelgesi sadece son üretim prosesine iletilir. Yani hangi üründen ne zaman ve ne kadar miktarda üretileceğini sadece son proses bilir. Bu sayede son prosesin (yani elin de üretim çizelgesi olan prosesin) önceki proseslerden sadece kendisine lazım olan parçaları çekmesini sağlayacaktır. Böylece sonraki aşamada parça çekimi olmadan önceki aşamada üretim yapılmayacak, sonuçta her aşama kendisinden sonra gelen aşamanın ihtiyacını karşılamak üzere tam zamanında üretim yapmış olacaktır. Sonuç olarak prosesler arasında oluşan ara stokların minimize edilmesini sağlayacaktır.

ka

 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz