Ünlü matematikçi John Nash ile karşınızdayım. Ünlü matematikçinin hayatını bilmiyorsanız bile adını mutlaka duymuşsunuzdur. Akıl Oyunları ( A Beautiful Mind) kitabında hayatı anlatılan Nash, bu kitabın daha sonra filme çevrilmesi ile çok daha fazla kişiye adını duyurdu.

Hayatı kitaplara, filmlere ve belgesellere konu olan Nash’ın hikayesi nedir, gelin birlikte bakalım.

Okul Hayatı

John Nash, 13 Haziran 1928’de ABD’de dünyaya geldi. Annesi Latince ve İngilizce öğretmeni, babası ise bir mühendisti. Bebekliği normal geçen John Nash’in çocukluğu diğer çocuklardan farklıydı ve onlardan uzak geçiyordu. Daha anaokulundayken ansiklopediler okumaya ve onları yorumlamaya başlamıştı. Bu onun dehasının fark edilmesinin başlangıcıydı.

John Nash 12 yaşına geldiğinde evde deneyler yapmaya başlamıştı. Ailesi onun arkadaşları ile vakit geçirmesini istiyordu ancak Nash ailesinin ısrarlarına rağmen diğer çocuklarla oynamayı reddediyordu.

John Nash’in okulla ve rakamlarla arası iyi değildi. Liseye dönemindeyken okuduğu E. T. Bell’in “Men of Matematics” adlı kitap ile matematiği sevmeye başladı. Başarılı bir öğrenci olan Nash, lise yıllarındayken Bluefield College Üniversitesinden dersler de aldı.

Westinghouse bursu ile Carnegie Institute of Technology Üniversitesinde Kimya Mühendisliği bölümüne giden John Nash, daha sonra kimya bölümüne geçti ve oradan da matematik bölümüne geçti.

1948 yılında lisans ve master derecesini alıp mezun olduktan sonra, bir donanma projesi üzerine çalışmaya başladı ve ardından “Denkleştirme Kuramı” üzerine çalışmak amacıyla Princeton Üniversitesine gitti. 1950 yılında doktorasını Princeton Üniversitesinden alan Nash’in doktora tezi çalışması, Nash Dengesi diğer adı ile Oyun Teorisi çalışmalarının önemli bir parçasıydı.

Evliliği

1957 yılında evlenen John Nash, evliliğinden bir yıl sonra 1958 yılında şizofreni belirtileri göstermeye başladı. Üniversite yıllarında iken kayıtlara göre tek başına kalan Nash, bir oda arkadaşı olduğunu düşünüyordu. Hızla ilerleyen bu hastalık döneminde kendisine çalıştığı üniversitede dekanlık teklif edilmişti. Ancak John Nash Antarktika’nın imparatoru olmak istediğini ve böyle aptalca işlere vakit ayıramayacağını dile getirmişti.

Bu tuhaf hareketleri ile ilgi çeken Nash bir hastaneye yatırıldı ve kendisine güvensizlik, depresyon ve paranoyak şizofreni tanıları kondu.

1570 yılına kadar çoğu kez hastanede yatarak tedavi gören John Nash, çok zor dönemler geçirdi. Bu dönemde kendini seçilmiş kişi olarak görüyor, uzaylılarla ve gazetelerle konuştuğunu iddia ediyor ve bunlarla birlikte kendini ajan zannediyordu.

Daha sonra Şizofreni olduğunu kendisi de kabullendi ve bunun üstesinden gelmek için çabalamaya başladı. Bir süre sonra duyduğu seslerin gitmeyeceğini anlayınca kendi çözümünü buldu; onları görmezden gelmeye başladı ve işine odaklandı. Doktorlara göre John Nash, mucizevi bir şekilde iyileşmeye başladı ve bunu kendi çabaları ile başardı.

Yaşadığı zorluk ve sıkıntılar Nash’in evliliğini de etkilemişti. Çift 1963 yılında boşanmıştı ve eşi oğlunu tek başına büyütmeye başlamıştı. Ergenlik çağına gelen oğlunda da babasının ki gibi şizofreni belirtileri görülmeye başlamıştı. John Nash filmde gösterilenin aksine sadece sesler duyuyordu. Ancak oğlu hem sesler duyuyor hemde halüsinasyonlar görüyordu.

Boşanan çift 1970 yılında tekrar bir araya geldi ve 2001 yılında tekrar evlendiler.

Şizofreni ile Mücadelede İki Büyük Ödül

Bu zorlu süreçler içerisinde çalışmalarını da durdurmayan John Nash’in çalışmalarının önemi 1978 yıllından sonra anlam kazandı ve o yıl “John Von Neumann Teori Ödülü”nü aldı. 1994 yılında ise 21 yaşında iken tez konusu olan Oyun Teorisi ile ekonomi dalında Nobel Ödülü aldı. Ayrıca, John Nash’in hayatını konu alan film ve kitapta birçok ödül aldı.

John Forbes Nash’in Çalışmaları

  • 1945 ve 1996 yılları arasında 23 bilimsel çalışmaya imza attı.
  • İki kitap yazdı: “Essays on Game Theory” ve “The Essential John Nash”.
  • İki popüler oyun yaratıcısının arasında yer aldı: “Hex” ve “So Long Sucker”.

John Nash, 2015 yılında eşiyle birlikte, içinde bulundukları taksinin kaza yapması sonucu hayata veda etti. Hayatı boyunca yaptığı çalışmalar ve sağladığı katkılar ile adını matematik tarihine yazdırmayı başaran John Nash’in Oyun Teorisi’inden bir sonraki yazımda bahsedeceğim.

A Beautiful Mind – Akıl Oyunları filmini merak edenler için; filme buradan ulaşabilirsiniz.

Soru ve görüşleriniz için bana zaslan@brainytech.net mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Zeynep Aslan

Gaziantep Üniversitesi - Endüstri Mühendisliği öğrencisi Blog yazarı