İyi Elemanları İstifaya Yönlendiren 5 Temel Madde

Hepimiz farklı şirketlerde belirli pozisyonlarda çalışmaktayız. Ortak kaygımız geçim derdi. Bu derdi çevreleyip etrafını saran birçok sebep de var tabi. Bunlar; kendimizi geliştirme isteğimiz, emeklerimizin karşılığını görmek, hatta bazen insanların içinde bulunduğu sıkıcı dünyasından uzaklaşma isteği gibi bir sürü şey söz konusu. Biz bunları isterken ve çalışırken elimizden gelenin en iyisini de yaparken bulunduğumuz yerlerde, pozisyonlarda ne kadar kıymet görüyoruz?

Ben bu yazımda sizlere iyi elemanlarını istifaya yönlendiren olumsuzluklardan bahsetmek istiyorum. Keyifli okumalar.

1.İş Yükünün Fazla Olması

İyi çalışan elemanları öyle bir düşünüyorlar ki makine gibi. İşini iyi yaptıkça yeni bir iş ekleniyor. İş bölümü denen şey yalan oluyor. Ya da eklenen iş için herhangi bir destek olmuyor. Birden fazla işi aynı anda bir kişiden beklemek o kişi için de ne kadar sağlıklı oluyor? Cevapları duyuyorum. Hiç. Evet burada başlıyor vazgeçişler, isyanlar. Başlasın yeni iş arayışları.

2.Patron Yalakaları

Evet biraz ağır bir başlık oldu ama ne yazık ki böyle çalışanlar çoğunlukta. Patronların etrafında pervane olan bu kesim iyi elemanları göz ardı ediyor. Çünkü ancak böyle bir yerlere gelebiliyorlar. Ne kadar sürer bu durum orası tartışılır tabi. Bu durumla karşılaşan iyi elemanları yine bir umutsuzluk kaplıyor ve isyanlarla birlikte iş arayışlarına başlıyorlar.

3.Alkış Alamamak

Çalışıyorsunuz, emek veriyorsunuz, çabalıyorsunuz ama bir alkış yok. Şöyle düşünelim; bir skeçte başrolsünüz ve sevilen bir komedyensiniz. Skeç başladı, her şey gayet güzel, normalde olsa seyircinin gülmekten ağlayacağını düşünüyorsunuz ama karşınızda öyle bir seyirci var ki ses seda yok öylece size bakıyorlar. Skeç bitiyor yine ses yok, alkış yok. Bir daha o seyirciyi görmek istemezsiniz. İşte size sahneden inmek için bir sebep. Başka seyirciler için yola koyulma vakti.

                                                   

 4.İletişimsizlik

Bu başlık aslında her şeyde sorun. Düşünsenize iş yerinde patronunuzla ilgili bir probleminiz var ya da çalışma arkadaşlarınızla. Probleminizi konuşmadan, dile getirmeden çözemezsiniz. İçinizde büyüttükçe yine çıkmaza giren siz olacaksınız. Belki içinizde büyütmeye sebep yine karşı taraf. Çünkü bazı durumlarda ne kadar konuşulsa da halledilmeyecek durumlar olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ve yine kaçışlar, iş arayışları başlıyor.

5.Verilen Sözlerin Tutulmaması

Geldik en hassas noktaya. İşe alınırken konuşulanların, söylenenlerin aylar geçtikten sonra yapılmaması, süreçlerin uzaması yine yıldıran sebeplerden bir tanesi. “Evet, sizi biz bir deneyelim eğer iyi olursa her şey şartları yeniden konuşuruz.” Konuşulmuyor tabi 😊. Başlıyor yine iş arayışları. İyi olduğu düşünülen çalışan için her zaman destek olunmalıdır. Bu destek terfi, zam olarak çalışana yansımalıdır. Yansımalıdır ki çalışandan alınan geri dönüş de bir o kadar olumlu olsun.

Buraya eklenecek o kadar çok madde var ki aslında sizler değerli yorumlarınızla da belirtebilirsiniz. Umarım keyifli bir yazı olmuştur.