İTÜ bünyesinde toplanmış bir öğrenci topluluğu olan İTÜ ROVER TAKIMI Mars’a keşif ve araştırma amaçlı robotik araç geliştiriyor. Operatörsüz kontrol edilebilme, kimyasal ve biyolojik analiz yapabilme, kayaç ve toprak örnekleri toplayıp görsel verilerle raporlayabilme gibi zorlu görevlerin üstesinden gelebilen gezegen keşif aracının (Rover) tasarımı İTÜ bünyesindeki çeşitli fakültelerden bir araya gelmiş, farklı disiplinlerden öğretilere sahip, birçok başarılı ekipte kendini kanıtlamış öğrenciler tarafından tasarlandı.

itu-rover-3

Kim bu vizyonlu gençler diyerekten sizler için bu takım hakkında kısa bir araştırma yaptık.

İTÜ Rover Takımı’ndan önce Arı Teknoloji Geliştirme (ARIGE) Kulübü olarak 2014 yılında ARISAT takımı ile Cansat Model Uydu yarışmasına katılıp dünya birinciliği elde etmiş ve yine ARIGE olarak 2016 yılında RobotChallenge yarışmasında ilk üç dereceyi de diğer tüm takımları geride bırakarak elde etmiştir.

İTÜ Pars Roket Takımı ile IREC yarışmasında başarılar elde etmiş ve İTÜ Sci-X Hyperloop Takımı ile Amerika’da Space-X’in düzenlediği Hyperloop yarışmasında ülkemizi temsil etmiştir.

Böylesi başarılara imza atmış ekip üyelerini bir arada bulunduran bu yeni takımın, Türkiye için gururlandırıcı hedefleri var. Şimdi bir de hedeflerine göz atalım;

University Rover Challenge (URC) Mars Society tarafından her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletindeki Mars Desert Research Station’da (MDRS) gerçekleştirilen, üniversite öğrencilerinin tasarladıkları roverlar ile yarıştıkları uluslararası bir yarışmadır. İTÜ ROVER TAKIMI’nın hedefi ise dünyanın en iyi üniversitelerinin yarıştığı bu uluslararası yarışmaya Türkiye’den katılan İLK TÜRK TAKIM olmak ve ülkemizi başarıyla temsil etmektir.

Yarışmaya katıldıklarında bunun dünya çapında yankılanacağını ve ülkemizin uzay çalışmaları konusuna olan gelişimini tüm dünyaya göstereceklerine inanıyorlar.

Tasarımı tamamlanan roverın üretimi için kolları sıvayan takım üyeleri, maddi yetersizlikler sebebiyle üretim aşamasında hız kaybettiklerini düşünüyorlar. Yine de heyecanlarını ve umutlarını kaybetmeyerek  “Her şekilde, bu rover tamamlanacak ve yarışmada başarıya ulaşacak” diyerek azimli olduklarını bir kez daha gösteriyorlar.

itu-rover2

Türkiye olarak bize düşen görevse; bu azimli ve başarılı gençlerin tabiri caizse ellerinden tutmak ve bu başarılarında destekçileri olmaktır.

14601046_1362486160436698_1088657361718743296_n 

Bu gençlere destek (Sponsor) olarak sizin de bu güzel projede tuzunuz olsun.

 

İletişim için:

ituroverteam@gmail.com

facebook/ituroverteam

Print Friendly, PDF & Email
Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Alperen Bilgehan Dede

Süleyman Demirel Üniversitesi- Endüstri Mühendisliği bölümü öğrencisi, hayata dair şeyleri hayatın içerisinden öğrenmeyi seven, mühendislik etimolojisine hayran ancak eğitiminin problemli olduğunu düşünen insan taneciği…

http://alperendede.com