Merhabalar 🙂

Her şeyin fazlasının zarar olduğunu bildiğimiz gibi ‘işbirliği’nin de aşırıya kaçtığında doğuracağı sıkıntılardan kaçınma yollarından bahsedelim istedim.

Bu durumun başlıca zararı olarak çalışanların tükenmesi, verimliliğinin düşmesi diyebiliriz.

İşbirliği içinde çalışmak dediğimiz ortak çalışma günümüzde gittikçe ağırlık kazanmaya başladı. Bir elin nesi var iki elin sesi var mantığıyla yapılan işbirliği güzel sonuçlar getiriyor olsa da değerli bir kaynağın kullanımı bu kadar artınca biraz düşünmemiz gerekiyor. İnsanlar zamanlarının ne kadarını toplantılarda, e-postalara yanıt vererek ve telefonlarda geçirmeye başladı?

Birçok şirkette bu oran %80‘lere ulaştı.

Çalışanların kendi başına halletmeleri gereken kritik işler için mesai saati içinde zamanları kalmaz oldu. Sonuçta da mesaiye kalmalar veya eve iş götürmeler başladı ve bu da çalışanlarda tükenmişliğe, işi bırakma durumu gibi ciddi sıkıntılara yol açtı.

300’den fazla organizasyon üzerinde yapılan çalışmalarda işbirliği gerektiren işlerin çalışanlar arasında orantısız dağıldığı gözlemlenmiş. Katma değer sağlayan işbirliğinin %20-35’nin çalışanların sadece 3-5’inden geldiği görülmüş.

Eğer bir kişi yardımseverliği ile biliniyorsa daha önemli  projelerin ve rollerin içerisine çekiliyor. Verici yaklaşımları ve yardıma açık olmaları kendi performanslarını ve itibarlarını da hızla iyileştiriyor.

Başlarda kendini önemli hisseden bu çalışanlarda motivasyon yükselmesi olsa da zamanla iş yükleri artmaya başlıyor ve verimlilikleri düşüyor. Kurum için de o kişiler olmadan sorunlar çözülemez oluyor. ‘Olmazsa olmaz, gözde çalışanlar’ın ayrıcalığını farkeden diğer çalışanların motivasyonu da düşmeye başlayınca, kısa sürede yardımsever çalışanlar bir anda organizasyonun darboğazı haline geliyor.

Bu sıkıntıların oluşmaması, en azından azaltılması için iş liderlere düşüyor.

Arz ve talebi belirleyerek, işi elimine ederek veya yeniden dağıtarak, daha etkin şekilde işbirliği yapanları ödüllendirerek işbirliği daha etkin şekilde yönetilebilir.

Soru ve görüşleriniz için bana bkara@brainytech.net mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Esen kalın 🙂


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Büşra Kara

Merhaba, ben Büşra :) Endüstri Mühendisliği lisans mezunuyum ve yüksek lisans öğrencisiyim. 2017 Temmuz ayından beri Industryolog'un üyesiyim. Industryolog'a katılma isteğim severek takip ettiğim ve doğrudan mesleğimle ilgili bilgilere ulaştığım bu sitenin bir parçası olmaktı. Geçen zaman içinde kendime çok şey kattığım gibi Industryolog için de bir çok çalışma gerçekleştirdim. Arka planda çok keyifli, öğrenmeyi ve öğrendikleri de paylaşmayı seven bir ekip var ve ben de bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Birlikte nice bilgi dolu, bol makaleli, eğlenceli ve paylaşım dolu yıllarımız olması temennimle :)