Isaac Newton Kimdi?

 

         “…zamanı gelen bir tekamüle hiçbir şeyin engel olamayacağını artık biliyorum.”

Kafasına bir elma düştü ve Newton yer çekimi kanununu buldu. Hepimizin tanıdığı Isaac Newton Fizik bilimine bugünkü modern bakış açısını veren, en önemli çalışması yerçekimi kanunu olarak bilinen fizikçi ve matematikçi olup, hareket yasaları da dahil olmak üzere modern fizik ilkelerini geliştirdi ve 17. Yüzyıl Bilimsel Devriminin en büyük beyinlerinden biri olarak görüldü. 1687’de, fizik üzerine Philosophiae Naturalis Principia Mathematica’nın (Doğal Felsefenin Matematik Prensipleri) en beğenilen eserini yayınladı. 1705 yılında İngiltere Kraliçesi Anne tarafından şövalye haline getirilerek Sir Isaac Newton oldu.

Newton ve Gravity Teorisi

Newton’un üç temel hareket yasası, yerçekimi kuramına ulaşmasına yardımcı oldu. Evrensel Çekim Yasası, iki cismin kendi kütleleri ile orantılı olan ve merkezleri arasındaki mesafenin karesi ile ters orantılı olan yer çekim kuvveti ile birbirlerini çektiğini ifade eder.

Bu yasalar, evrendeki her hareketi açıklamaya yardımcı oldu. Örneğin: Ayın Dünya etrafında nasıl döndüğünü;  gezegenlerin Güneşin çekim kuvveti tarafından yörüngede tutulması…

Başkaca, her gezegenin kütlesini hesaplamada, kutuplarda yeryüzünün düzleşmesine, ekvatordaki çıkıntının hesaplanmasına, Dünya’nın gelgitlerini nasıl yarattığının bilinmesine öncü olundu. Newton’un hesabında, yerçekimi evreni dengede tuttu, sonuca varıldı ve gökyüzü ile Dünya’yı tek bir denklemde bir araya getirdi. 

 

 

Son Yılları ve Ölümü

Isaac Newton, yaşamının sonuna doğru Avrupa’nın en ünlü adamlarından biri haline geldi. Onun bilimsel bulguları tartışmasızdı.  Maddi geliri arttı ve gelirinin çoğunu hayır işlerine adadı.   

Newton güçlenmesine rağmen hayatı mükemmel derecede yaşamadı. Hiç evlenmemiş ya da pek çok arkadaş edinmemişti kendine.

80 yaşına geldiğinde Newton sindirim problemleri yaşıyordu bu sebepten beslenme alışkanlığını ve hareketliliğini büyük ölçüde değiştirerek hayatına devam etti. Mart 1727’de Newton’un karnında ciddi rahatsızlanmalar oluştu. Ertesi gün, 31 Mart 1727’de 84 yaşında öldü.

 

Geride Kalanlar

Isaac Newton’un ölümünden sonra şöhreti daha da büyüdü. Nedeni ise çağdaşlarının birçoğu onu şimdiye kadar yaşayan en büyük dahi olarak ilan etmesiydi. 

Bilim devrimi sırasında yapılmış pek çok şey olmasına rağmen Newton’un yerçekimi prensipleri o sırada bilimle paralellik göstermedi. Fakat Newton prensipleri ile bazı temel varsayımların yanlış olduğunu kanıtladı. 20. Yüzyılda Albert Einstein, uzayın, hareketin, mesafenin mutlak değil bir bütün olduğunu ve evrenin Newton’un hiç düşünmediğinden daha ileri olduğunu belirten Einstein Newton’un evren görüşlerini devirdi.

 

 ” Dünyaya nasıl göründüğümü bilmiyorum; ama ben kendimi, henüz keşfedilmemiş gerçeklerle dolu bir okyanusun kıyısında oynayan, düzgün bir çakıl taşı ya da güzel bir deniz kabuğu bulduğunda sevinen bir çocuk gibi görüyorum.’’

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere  esen kalın…