Bu yazımla birlikte iş sağlığı ve güvenliğine son yıllarda neden daha çok önem verildiğini ve niçin bu alandaki eğitimlerin arttığını daha iyi anlamış olacağız.

Keyifli okumalar.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

Herhangi bir yerde yapılan işin yürütülmesi sırasında çeşitli nedenlerden kaynaklanan sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak için yapılan bilimsel ve sistemli çalışmalardır.

Tabii ki yapılan bu bilimsel ve sistemli çalışmaların bir amacı var. Her alanda yapılan çalışmanın öncelikli hedefi “insan “olması gerektiği için iş sağlığı ve güvenliğinin de öncelikli hedefi insandır. O halde iş sağlığı ve güvenliğinin temelinde insan vardır.İnsanı merkeze alarak önce onun sağlığı ve güvenliği düşünülür. Çünkü karşımızdakinden bir performans bekliyorsak ve bunun maksimum bir performans olmasını istiyorsak bizim ona sunacağımız imkanların da iyi olması lazım. Bir çalışma ortamında performansı etkileyen faktörler ise  ses,gürültü, koku, sıcaklık ve en önemlisi bireyin kendini güvende hissetmemesidir.Her an başına kaza gelme korkusu performansının minimum seviyeyeye düşmesine sebep olur. Buna en güzel örnek olarak bence inşaat işçilerini verebiliriz. Çok ama çok yüksek katlı inşaatlarda tahta veya demirden bir iskelet  üzerinde durup hiçbir güvenlik olmadan çalışanları hepimiz görmüşüzdür. Böyle durumlarda anlık bir dengesizlik ve dikkatsizlik sonucu iş kazası olması çok muhtemeldir.

Bu yüzdendir ki üretim yapan bir işletmeyi düşündüğümüzde işletmenin önem vermesi gereken ilk husus çalışanları korumaktır. Çalışanları korumak için de bazı önlemler alınması gerekir. Alınan bu önlemler sadece çalışanın sağlığı açısından önemli değildir.Çalışanın sağlıklı ve güven içerisinde olması  bütün işletmenin üretim güvenliğinini de sağlayacaktır. Bu yüzden çalışanlara çalıştıkları bölüme göre ekipman veriliyor. Eldiven, çelik burunlu ayakkabı,baret ,maske,gözlük bu ekipmanlardan bazılarıdır.

Ben de staj yaptığım dönemde kaplama bölümünde da ölçüm alırken yoğun derece de kimyasal koku olduğu için maske verdiler. Aynı ortamda  kimyasal karışımlar yapıldığı için eğer ortama iş ayakkabısıyla girilmezse normal ayakkabılarımızın zarar görebileceği bilgisi verildi. Stajdayken stajyerlere eğitimde iş güvenliğinden bahsederlerken fabrikada meydana gelen iş kazalarının videolarını izlettiler. Kazaların çoğu dikkatsizlikler sonucu oluyordu ve ucuz atlatılmasının en önemli sebebi iş güvenliği için takılan ekipmanlardı.

is_guvenligi_sagligi_konusuna_egitim_engeli

Yukarıda iş sağlığı ve ve güvenliğinin tanımını yapmıştım. Tanımdaki son kısmın ne kadar önemli olduğunu vurgulamadan geçemeyeceğim.Son kısımda  ….. yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalardır yazıyor. Yani belli başlı güvenlik önlemleri alınıyor ama bunlar gelişigüzel değil. Bu konuda uzman kişiler bazı gözlem ve ölçümler yapıp  analizlere ulaşıyorlar.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?

isg

Bu fotoğraf milletçe iş güvenliğine verdiğimiz önemin kanıtıdır(!)

İş yerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dahil olmak üzere işin planlanması,  uygulanması, koruyucu malzeme temini, kullanımı, bakımı, iş sağlığı ve güvenliğini sürdürülebilmesi için   işverene önerilerde bulunan kişilerdir. Yani bir işletme için olmazsa olmazımızdır. Böylece iş yerinde meydana gelen ancak ölüm ya da yaralanmaya neden olmayan, fakat çalışana, ekipmana veya iş yerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerinin araştırarak gerekli çözümü bulmayı amaçlar.

Yani bu uzmanlar belki kazaların olmasını engelleyemeyecek ama herhangibir kaza olması durumunda bireyin en hafif şekilde yaralanmasını sağlayarak hem bireyin sağlığını hemde işletmenin bu kazadan minumum şekilde zarar görmesini kolaylaştıracaktır.

Geçmiş yıllarda iş sağlığı ve güvenliğine önem verilmiyordu dolayısıyla bu alandaki uzman sayısı da azdı.Fakat yaşanılan büyük kazalardan ve can kayıplarından sonra insanlar daha çok bilinçlenip bu alana daha fazla önem vermeye başladılar.Aşağıdaki tabloya baktığımızda da  iş sağlığı ve güvenliğine neden bu kadar önem vermemiz gerektiğini daha iyi anlayabiliyoruz.

is

Bu sonuçlar gerçekten çok üzücü. Alınmayan güvenlik önlemlerinden ve bilinçsizlikten dolayı birçok insan yaşamını yitiriyor.Her şeyin başında insanların sağlığı ve canı geldiği için bu konuya gereken önem vermeliyiz. Bunun için ne gerekiyorsa her şeyi yapmalıyız. Unutmayalım ki büyük kazalar küçük bir dikkatsizlikten çıkar.Bu yüzden iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilinçlenmiş bir şekilde gerekli tüm önlemleri alıp  işlerimizi güven içinde yapmak dileğiyle.

(Aşağıda iş kazalarından oluşan ve “yok artık bu kadar da olmaz” dedirten ama maalesef her an olabilecek kazalar var. Belki izlerken bazı kısımlarda güleceğiz ama bunları göz önüne alıp ciddi bir şekilde düşünmemiz gerekir.)

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Goncagül Demirci

Samsun OMÜ Endüstri Mühendisliği

 • Kerem Sağır

  İş güvenliğinde bazen ufak hatalar nelere yol açabiliyor. Güzel bilgilendirici yazın için teşekkürler, ellerine sağlık.

 • Barış Demir

  Ülkemizde daha fazla ihmal edilmemesi dileğiyle. Güzel bir yazı olmuş.

  • Goncagül Demirci

   Teşekkür ederim.

 • “Her şeyin başında insanların sağlığı ve canı geldiği için bu konuya gereken önem vermeliyiz.” başka ne denilebilir ki. Akıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

  • Goncagül Demirci

   Teşekkür ederim Eren .Sana kesinlikle katılıyorum her şeyin başında insanların sağlığı ve canı geliyor.Herkesin gereken önemi vermesi dileğiyle.

 • İnsanın ön planda tutulması gerekliliğinin en önemli çıktılarından olan iş güvenliği konusunda hoş bir çalışma olmuş. Tebrik ederim

  • Goncagül Demirci

   Teşekkürler 🙂