İş Hayatında Esnek Çalışma Sistemi

Herkese merhaba,

Bu yazımda özellikle yeni mezun arkadaşlar çalışma şartlarını değerlendirirken dikkat etmeleri gereken bir konudan bahsedeceğim “Esnek Çalışma Sistemi”.

İş görüşmelerinde çalışma şartları belirtilirken esnek çalışma sistemi mutlaka duyacağınız bir terimdir. Görüşme sırasında bu sistemin detaylarını öğrenmekte kesinlikle fayda vardır. Çünkü esnek çalışma sistemini her firma, kendine göre değişiklikler yaparak uygulamaktadır. Asıl amaçlanan iş verimliliğini ve motivasyonu arttırmak olsa bile ülkemizde esnek çalışma, büyük ölçüde kayıt dışı çalışma anlamına gelmektedir. Sabah işe başlangıç saatiniz bellidir fakat işten çıkış saatiniz çoğu zaman olması gerekeni yansıtmamaktadır. Çalıştığınız fazla saatler, fazla mesai adı altında değerlendirilmektedir.

Yazımın devamında, esnek çalışma saati adı altında gerçekleşen olumsuz durumlardan ziyade, bu sistemi gerçekten amacına uygun şekilde uygulayan firmaların kazanımlarından bahsedeceğim.

Türkiye’de, özellikle kurumsal firmalar tarafından uygulanan esnek çalışma sisteminin pek çok örneğine rastlayabiliriz. Kimi firmalar haftanın 1 ya da ayın 1-2 günü dışarıdan çalışmaya izin verse de en çok tercih edilen uygulama, mesai başlama ve bitiş saatlerinde esneklik yönündedir.

Esnek çalışma saatlerini günlük-haftalık ve aylık olarak değişik şekillerde düzenlemek mümkündür.

Daha anlaşılır şekilde;

*Günlük Esnek Çalışma Saatleri: 8 saatlik süreye uymak koşuluyla başlangıç ve bitiş saatleri çalışanların talepleri doğrultusunda düzenlenebilmektedir. Sözgelimi, 08.00′de başlayarak 17.00′de mesai bitirilebileceği gibi, 09.00-18.00 ya da 10.00-19.00 saatleri arasında çalışmak da olasıdır.

*Haftalık Esnek Çalışma Saatleri: Çalışanlar, haftalık çalışma süresini çalışma günleri içinde diledikleri gibi yayarak tamamlamaktadırlar.

*Aylık Esnek Çalışma Saatleri: Aylık çalışma süresine uymak koşuluyla ay içindeki zaman istenildiği şekilde düzenlenebilir. Bazı haftalar daha kısa, bazı haftalar daha uzun çalışma olanağı da sağlanabilir.

 

Esnek çalışma saatleri uygulamasının işveren ve çalışan açısından pek çok yararı bulunmaktadır.

* İnsanların performansları zaman içinde kişiden kişiye değişiklik gösteriyorsa, çalışma zamanlarını, performanslarının yüksek olduğu saatleri dikkate alarak düzenlemeleri, çalışanların işgücü verimliliğini, dolayısıyla işletme verimliliğini artıracaktır.

* İş gücü ve imalat maliyetlerinin düşürülmesi sağlanabilir.

* Çalışanlar, tercihleri ve gereksinimleri yönünde kullanacakları zamanı düzenleme fırsatı bulur, iş tatminleri ve motivasyonları artarak daha kaliteli iş yapabilme olanağına sahip olurlar.

* İşe devamsızlık sık sık izin alma ve kısa sürede iş değiştirme gibi sorunlar azalabilir.

* İşletmeye olan bağlılığın artmasına sebep olabilir.

* Trafik sorunlarında önemli çözümler sağlayabilir.

 

Ülkemizde bu uygulamayı layıkıyla sürdüren birkaç firmayı örnek göstermek istiyorum.

PepsiCo Türkiye: Çalışanların belirli günlerde, belirleyecekleri saatte işe gelebilmeleri, geç geldiği saat kadar da geç çıkmasını kapsayan “esnek saat” uygulamasının yanı sıra, “esnek gün” ve “esnek mekan” konularında olanaklar sağlamaktadır.

Danone Türkiye: Evden çalışma günleri haftada en fazla 1 gün ve ayda en fazla 2 defa kullanılıyor. Zorunlu çalışma saatleri olarak belirlenen 9.00-16.00 arasında işyerinde bulunmak ve günlük toplam çalışma süresini aynı gün tamamlamak koşuluyla esnek çalışma saatlerinden faydalanmak mümkün.

Coca-Cola Türkiye:  Çalışanlara 10.00-16.00 arasında ofiste olması kaydıyla, dilediği zaman başlama ve bitirme; haftanın seçtikleri bir gününde dışarıdan çalışma imkanları sunuluyor.

ING Emeklilik: Giriş çıkışlardaki esneklik ve haftada bir gün evden çalışma uygulaması, koşulların uygunluğuna göre çoğu departman çalışanlarına açık. Örneğin, saat 7.30’da çalışmaya başlayan kişinin 16.30’da; 10.00’da başlayan kişinin ise 19.00’da çıkması şeklinde bir esneklik söz konusu.

Ne dersiniz, motive edici bir uygulama değil mi?

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz