Deep Web Nedir?

 Deep web nedir? Türkçe karşılığı derin internet olan  deep web normal tarayıcılar tarafından indexlenmediği için gizli olarak yürütülen bir internet ağ servisidir.Bir anlamda internetin arka bahçesidir.Dünya  üzerindeki internet ağının yüzde 90 lık kısmını oluşturduğu tahmin edilmektedir.Yani şuan erişebildiğimiz web sadece yüzde 10 lık kısma denk geliyor. Nasıl kurulduğu veya nasıl ortaya çıktığına dair ortalıkta dedikodular olmakla birlikte kesin ve net bir bilgi yoktur. Deep webin bu kadar bilindik olmasının sebebi olarak  ise Sılk Road ‘ı gösterebiliriz.Ayrıca biraz teknoloji içerikli makaleler okuyan kimseler varsa bu dünyaya yön veren kişileri, Ross Ulbricht, Julian Assange, Edward Snowden gibi isimleri mutlaka duymuş, okumuştur.

Sılk road  internet üzerinde anonim bir şekilde uyuşturucu alışverişi yapabildiğiniz ve parabirimi olarak bitcoin kullanılan bir sanal markettir.Sitenin yöneticisi  Ross Ulbricht dir.Siteyi kurma bahanesi ise uyuşturucu savaşlarına son verme ve can kaybını azaltma olarak gösterilmiştir.Yaptığı iş ve savunduğu  ideoloji tartşılır fakat bu adamın arkasında bir çok ülkenin yanısıra insan hakları savunucuları ve kanunlaru yer alıyor . Sılk Road adam öldürmeye teşebbüs,uyuşturucu ,silah,sahte kimlik ,pasaport satışı ve bilişim suçları  gibi suçlamalardan dolayı kapatılmıştır.Ross Ulbricht ise Sanal ipek yolu (silkroad)’nun yaratıcısı olduğu gerekçesiyle şu an ömür boyu hapse mahkum edildi.

Deap Web Seviyeleri 

Bugün dünyada kullanılan internetin 10  seviyeden oluştuğu söylenmektedir.Birinci seviye  herkesin özel bir tarayıcı kullanmadan erişebildiği surface web yani yüzeysel internet dir.Bu seviyeden sonra kademeler halinde deep web başlar.Bu kademeler ise içeriğin illagalliği arttıkça değişir.Deep web başlangıç seviyesi  bergie web dir bu seviye normal yolla ulaşabileceğiniz son seviyedir.Asıl deap web 3. Seviye ve sonrasında başlar 3.seviyeden sonrası proxy seviyesidir. Onion sitelerin bulunmadığı fakat illegal olan her tür sitenin bulunduğu seviyedir. Arama motorları tarafından çoğu kez indexlenmezler.Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz ünlülerin skandalları,suikast videoları bu seviyede bulunur.

Bunun da bir üst seviyesi ise charter web olarak adlandırılan ayrıcalıklı web seviyesidir buraya kadar bahsettiğimiz seviyelere tor browser ile girilebilmesine rağmen burdan sonraki 5. , 6. , 7. ve 8. seviyelere erişim sağlamak için bir web tarayıcısına değil  özel cihazlara ihtiyaç duyulur.Bu seviyelerden sonraki seviye ise kapalı sistem olarak adlandırılan 9.seviyedir.Wikileaks belgeleri bu seviyeden çıkmıştır bu seviyeye giriş için özel işletim sistemine sahip cihazlara ihtiyaç vardır henüz ulaşılamayan 10.ve son seviye adını dünyanın en derin çukuru olan mariana çukurundan almıştır.Bu düzey için bir çok idda vardır.Ulaşılamamasının sebebi olarak ise günümüz bilgisayar teknolojisinin bunun için yetersiz olduğundan kaynaklandığı söylenmektedir.

Abi Deep Webe Nasıl Girerim?

Deap webin gizemli sayfaları sıradan sayfalar gibi değildirler bu siteler standart domain veya standart url ler kullanmazlar yani deep webde www.standart.com diye bir url bulamazsınız deep web onion uzantılı sitelerin oluşturduğu kendi içinde bir internettir diyebiliriz bu siteler harf ve rakamların karışık olarak kullanıldığı adresler taşır.Url ler harf ve rakamlar1n karışık olduğu 16 karakterden oluşmakta olup  onion uzantılıdır ve bu url ler bildiğimiz tarayıcılar tarafından açılmazlar.Peki buralara nasıl erişiyoruz?

 

Yalnızca yönlendirme ile giriş yapabileceğiniz sitelere ulaşmak için, deep webin ‘görünen yüzü’nün giriş kapısı Hidden Wiki’ye girebilirsiniz. Bu dünyayı merak edip de girmeye karar verenlerin uğradığı ilk nokta orasıdır. hiddenwiki.org adresinde, derinlere ilişkin bilgiler yer alır. Ancak orası da dahil olmak üzere, içeriğin çok büyük bir kısmı ingilizcedir.Tor Network adı verilen uygulama sayesinde sizlere anonim bir şekilde kullanabileceğiniz bir browser sunuluyor Tor ile başlangıç seviyelerinde gezinebilirsiniz fakat bu şekilde erişiminiz çok kısıtlı olacaktır.Ancak sonraki aşamada standart internet kullanımındaki gibi Google‘a girip arama yaparak bir şeylere ulaşabileceğinizi düşünmeyin. Bu özel browserın takip edilememesinin sebebi seri bir şekilde IP adresini yönlendirerek sizleri gizlemesidir.Ayrıca Tor Browser sürekli olarak ıp değiştirdiği için başka biri sizin ,sizde başka birinin ip sini kullanıyor olabilirsiniz yani deep webe giren başka birisi herhangi bir içeriğe sizin üzerinizden erişebilir bu durumda IP numaranız suça karıştığı takdirde sizde köprü görevi görmüş olacaksınız.

Deep Web de Karşılaşabileceğiniz Bazı Şeyler

1)Tor da yasaklanmış kitapları okuyabilirsiniz.

2)Kopyalanan Kredi Kartlarının Satılması

3)Sahte Kimlik satılması bir Amerikan pasaportunu 700 dolara satın alabilirsiniz.

4)Yasadışı Silah Ticareti

5)Uyuşturucu ticareti

6)Kendine İş Arayan Kiralık Katiller

 

7)Hatta ve hatta Kürtaj ve düşüklerden kaynaklanan çocuk ruhlarının ticareti

Deap webe girmek deap web kullanmak web sitelerini ziyaret etmek veya tor browser kullanmak temel olarak suç değildir ancak bu sitelerin çoğunda uluslararası yasalarca suç olarak kabul edilen içerikleri görüntülemek ,bilgisayarınıza indirmek veya bazı yasa dışı sitelerden hizmet veya ürün almak suçtur.Gerçek hayatta görmek istemediklerinizi görmek bir arada olmak istemediklerinzle bir arada olmak istemiyorsanız deap web de bulunmamanız gerekir.Ancak ne yazık ki normal internet kullanıcısı sırf merak yüzünden deap webe girmektedir.Evet internetin derinliklerinde böyle bir dünya  var bilmekten zarar gelmez ama çokta fazla merak edip kurcalamayalım.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz