Herkese merhaba,

Eğer gündemi takip ediyorsanız, bugünlerden sonra işlerin internet üzerinde yoğunlaşacağını görüyorsunuzdur. Covid-19 nedeniyle zamanımız evlerimizde geçiyor. Kaliteli zaman geçirebilmek için internet üzerinden araştırmalar yapıyoruz, çalışan kişilerin bir kısmı home office çalışmaya başladı. İnsanlar evde kalmaya başladıkça internette daha fazla zaman geçirmeye başladı. Hatta internet üzerinden verilen siparişler bile artmış durumda. Haliyle online çalışan firmalar için bu durum daha karlı oldu çünkü evde kalan insanlar kıyafet, yiyecek, elektronik eşya siparişlerini internet üzerinden veriyorlar. Bütün bunlar gösteriyor ki, internet üzerinden bir şeyler yapmaya başlamak daha mantıklı ve yararlı. Bunları biliyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum mu diyorsunuz? Hayal gücüm geniş, araştırmayı ve bunları birileriyle paylaşmayı seviyorum diyor musunuz? İşte sizin için güzel bir fırsat: Online içerik yazarlığı.

Online İçerik Yazarlığı Nedir?

Öncelikle online içeriğin ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Dijital dünya içerisinde yer alan her fotoğraf, ses, video, e-dergi, e-kitap, grafik birer online içeriktir. İşte bu içeriklerin içinde yer alan yazı veya metinler, içeriklerin temelini oluşturur.

“Online içerik yazarlığı” ya da “içerik ve metin yazarlığı”, web pazarlama kampanyaları ile ilgili olan online yazarlık biçimidir. Bu biçim blog yazılarını da kapsar, bir ürünün satışı veya tanıtımı için yazılan yazıları da. Yani belli bir konu üzerinde içerik oluşturabildiğiniz sürece geçerlidir. Bu sebeple müşterilerin sunduğu bilgilere göre çalışma durumu mevcuttur.

Online içerik yazarlığı, internet dünyasının en etkin mesleklerinden birisi olarak kabul edilir. Çünkü dijital bir çağdayız ve bu yazarlık, duruma uygun bir iş olarak karşımıza çıkar.

Böyle Bir Sektöre İhtiyaç Var Mı?

İşler internet üzerinden ilerledikçe online içerik yazarlarına olan ihtiyaç iyice artmış durumda. Örneğin e-ticaret yapan bir firmanın içerikleri daha nitelikli ve iyi olmalı ki kendini çevresine daha uygun bir şekilde tanıtabilsin ve müşterileri çekebilsin.

Online içerik yazarları, belli bir marka, firma ya da ajansa bağlı olarak çalışan ve o platformlar için online içerik hazırlayan kişidir. Bu nedenle çalışma ortamınızı belirleme hakkınız size aittir; ister ev ister kafe, rahat hissettiğiniz alanı siz seçebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bilgisayar ve internet.

İçerik Yazarı Olabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Yazılan konuya göre uygun yazım tarzı bilinmelidir. Örneğin bilimsel makale yazarken konuya ilişkin örnekler verilebilmelidir. Yazı dili resmi olmalıdır. Blog tarzı içeriklerde ise günlük anlatım dili tercih edilebilir çünkü bloglar öznel yazılar olarak nitelendirilirler.

Her ne kadar kolay gibi dursa da aslında içerik yazım süreci bir ön çalışma ister. Çünkü yazıyı okuyacak kişi, konuyu net bir şekilde anlayabilmelidir. Yazan kişi de o konuda bilgi sahibi olabilmelidir ki yanlış bilgiler vermeden bilgi paylaşımında bulunabilsin. Bunun için yazarın okuyucularını yani hedef kitlesini tanıması gerekir. Orijinal içerikler üretmek de gereklidir. Bu sayede okuyucuların size olan güvenirliği artar, bakış açınızı anlayabilirler ve yazılarınızı takip etmeye başlarlar. Zaten yazılarda herhangi bir kopya durumu söz konusu olduğunda Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO, içeriği kopyalanmış içerik olarak kabul eder. Bu yüzden içerik yazdıktan sonra internette yer alan “kopya kontrolü” programlarından birini seçerek yazınızı kontrol edebilirsiniz. Bu size artı bir özellik sağlayacaktır.

Bu noktada SEO’dan da kısaca bahsetmek istiyorum. Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermek için yapılan optimizasyon çalışmaları SEO olarak adlandırılır. Bir içerik yazarının SEO konusunda kendini geliştirmesi gerekir. Ekonomi hakkında bir yazı yazıyorsanız, o konunun anahtar kelimelerini doğru bir şekilde belirleyip yazınızın içinde kullanmanız gerekir. Çünkü bu durum web sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralarda olmanıza yardımcı olur ve okuyucuların sizi bulmasına olanak sağlar. Örneğin kendinizi düşünün. Bir konu için arama yaparken en üstte yer alan sitelere tıklarsınız genelde değil mi? O siteler sizin için gerekli olduysa diğer sitelere ya da sayfalara girmenize gerek bile kalmaz. O yüzden site sahiplerinin amacı, sitelerini en üst sırada görünecek bir şekilde ayarlayabilmektir. SEO optimize metin yazımı için yeterli düzeyde HTML bilmeniz de size yarar sağlayacaktır. Peki bilmeseniz de olur mu? Olur tabi ki, sadece yazılarınızı yayınlayarak da ilerleyebilirsiniz.

Yazma Süreçleri

Araştırma: Aklınızda bir konu var diyelim ve bu konu hakkında bir yazı yazmak istiyorsunuz. Bu yazı da Türkiye’nin gezilecek yerleri ile ilgili olsun. Öncelikle bu konu hakkında araştırma yapmanız gerekir. Belki bildiğiniz bir konudur fakat yine de bir ön çalışma yapmak size ve düşüncelerinize iyi gelecektir. Yazınıza dahil edeceğiniz bilgiler net bilgiler olmalıdır. Kaynaklarınız ise kitap, internet gibi materyaller olabilir.

Kurgu: Araştırmanızı tamamladınız ve sıra kurguya geldi. Bu kısımda genişten özele doğru bir adım izlemek konunun akışı için iyidir. Konunuzun derinliklerini, hangi bilgileri hangi sırada kullanacağınızı da bu şekilde belirleyebilirsiniz. Yani önce Türkiye’den kısaca bahsettikten sonra diğer paragraflarda nerelerin gezileceğini, nerede kahvaltı yapılıp nerede konaklanabileceğini yazıp konunun derinliklerini okuyucuya gösterirseniz yazınız daha ilgi çekici olur. Bu kurguyu kurarken giriş için çarpıcı bir paragraf oluşturmanız okuyucularınızı yazınızın içine çekmeye uygun bir ortam oluşturur.

Oluşturma: Kurguyu oluşturduktan sonra sıra geldi metninizi kaleme almaya. Bu süreç biraz daha zorludur çünkü cümle kurmak, cümleleri okuyucularla paylaşma fikri kafanızdadır ve bir cümle yazarken farklı bir cümle aklınıza gelir. Hatta bazen konunun kurgusunu değiştirmenin daha iyi olacağına karar verirsiniz. İlk yazılar genelde zor yazılır, birkaç gün alır. Cümleleriniz üzerinde oynamalar yaparsınız, oldu mu olmadı mı diye düşünürken en son olduğuna karar verirsiniz. Ve tebrikler. İlk yazınızı oluşturmuşsunuzdur.

Peki bundan sonrası nasıl olacak? İlk yazınızdan sonra devamı gelecek mi yoksa noktayı ilk yazınızdan sonra koyup bu işe tekrar girmeyecek misiniz? Bu soruları kendinize sordukça elde ettiğiniz cevaplar sizi tatmin etmeli ve tüm güncelliği ile olaylara dahil olmalısınız. Çünkü okuyucular devamlılık ister. Bu her işte böyledir. Ne yapıyorsanız yapın, neyle ilgileniyorsanız ilgilenin, her zaman bir devamlılık sağlayın.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Elif Yönel

Merhaba, 8 Şubat 1997 doğumluyum ve Karadeniz Teknik Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum. Birkaç yıldır hem kendime ait blogumda hem de Industryolog Academy'de içerikler üretmekteyim. Hep birlikte nice yıllara..