Merhabalar,

Bugün araştırma yaparken tesadüfi olarak denk geldiğim bir konudan bahsedeceğim. Aslında tesadüflere de pek inanmam, yani bu tarz durumların “İhtiyaca Binaen”olduğuna inanır ve bu yüzden de daha çok önemserim.

Konu şöyle; “İnsanların Beyin Fonksiyonlarına Göre Sınıflandırılması”. İlgi çekici bir konu olduğunu düşünüyorum ,şimdi de bu konu hakkında biraz detay vereyim sizlere sonra da dürüst bir şekilde kendimizi değerlendirelim.

İnsanların 4 temel düşünce yapısı vardır ve biz bu 4 temel yapının hepsine sahip olabiliyoruz ancak her birinin oranı birbirinden farklı oluyor.

Örneğin birinden 35% oranında  var ise bir diğerinden 25% oranında oluyor (aralarında bir oransal bağıntı yok ). Şimdi de bu temel yapıların neler olduğundan bahsedelim..

Aptallık,

Akıllılık

Zeka

Deha

Bu temel yapıların da karşılık geldiği 4 fonksiyon var..yani bunların bizdeki davranışsal göstergesi oluyor.

Aptallık Amaçsızlık-pasiflik
Akıllılık Mantık
Zeka Yaratıcılık
Deha Konsantrasyon

Bu tablodaki gibi bahsettiğimiz 4 temel yapının davranışlarımıza yansıması oluyor. Hadi biraz detaylandıralım bu konuyu.

Aptallık olarak adlandırdığımız şey ,insanın beynini kullanmaması ve kendisinin de kullandığını zannetmesi durumudur. Şöyle kötü bir durum daha var, aptal insanın düşünce yapısı ile zekilerinki karıştırılabiliyor,çünkü ortak belirtileri var.

Akıllı dediğimiz kişi ise mantığına göre hareket eder,doğru olanı yapar ve yanlış olanı yapmaktan kaçınır. Yaşam şekli düzdür..sürprizlere kapalıdır..alışkanlıklarını değiştirmekten,fark yaratıp göze çarpmaktan kaçınırlar. Hayatta hep başarılı olurlar ve düzenli bir hayatları vardır.

Şimdi de aptallıkla karıştırılan zekadan bahsedelim. Zeki insanlar yaratıcıdır ama aptal insanlar gibi dağınıktırlar. Bu dağınıklık hem mental hem de fiziksel olarak vardır. Bunun zorluğu nedir bilemeyeceğim. Artık zeki olanlarımız bu zorluğu bizimle paylaşırlar. Farklılıklara açık olurlar çünkü hızlı düşünürler ve hemen o duruma adapte olabilirler.  Zeki insanlara bol bol sürpriz yapabilir onları gülümsetebilirsiniz.

Son olarak da kendi aramızda üstün zeka dediğimiz dehalardan bahsedelim. Bu durum biraz karışık,yani şahsen dahi olmadığım için şükrettim çünkü bir problemle karşılaştıklarında hayatlarını tamamen ona odaklarlar,başka hiçbir şey düşünmezler,yemezler,içmezler,uyumazlar vs.vs.. Anlayacağınız o sorunu halledene kadar sürekli mesai yaparlar.

İlk başta dediğim gibi bu 4 düşünce yapısına da sahibiz ancak hepsi aynı anda kendini göstermiyor..Yani saat 14.05’te zeka seviyemiz yüksekken ,saat 14.45’te aptallık seviyemiz şaha kalkmış olabilir. Ancak genel olarak daima yüksek olan beyin fonksiyonumuz bizim kişiliğimizi belirler ve buna göre birinin “zeki,akıllı,dahi,aptal”olduğuna karar verilir. Tabi bu davranışların da aşırısının zarar olduğunu belirtmekte fayda vardır. Kendimize iyi bakıp düşünce yapımızı dengede tutmalıyız diyerek sözlerimi burada sonlandırıyorum. Sürç-i lisan ettiysek affola..

Saygılarımla

Arzum AVCI