Merhabalar sizlerle biraz girişimcilik üzerine sohbet etmek istiyorum.

Bu yazıma bağlı olarak sonraki yazılarımda girişimcilik desteklerinden ve devamında iş planı hazırlanmasından bahsedeceğim.

Girişimcilik özellikle iş dünyasında sıkça duyduğumuz bir kavram. Artık yenilikçi, farklı ve işe yarar fikri olan bir çok yaş grubundan girişimci adayı keşfedilmeyi beklemek yerine kendi işini kurup hem hayalini gerçekleştiriyor hem de ülkeye katkı sağlıyor. Ülkemizde de artık bir çok kurum ve kuruluş fikir avında 🙂

Üniversiteler bir fikrin mi var diye soruyor, beni fikrine inandır destek olayım diyor; KOSGEB, TÜBİTAK gibi kurumlar nasıl girişimci olacağını öğreteyim bilmeden yola çıkıp yarıda kalma, fikrin güzelse, sende pes etmeyeceksen sermayenin bir kısmını da ben karşılayım diyor.

Peki girişimci olmak için sadece iyi bir fikir yeter mi?

Girişimci hangi özelliklere sahip olmalı?

Girişimde bulunmak için hangi adımları izlemelisin?

Şimdi bu sorulara cevap olalım.

GİRİŞİMCİ KİME DENİR?

Eğer iyi bir fikrin varsa ve işe yarar/gerekli olduğunu düşünüyorsan,

Bütün riskleri göz önünde bulundurmuş ve hala kazanç elde etmek için aklındakini devreye sokmanın yollarını arıyor ve sonunda hayalini gerçekleştiriyorsan, yeni işin hayırlı olsun  GİRİŞİMCİ sensin 🙂

Artık özellikle artan teşviklerle birlikte Anadoludaki insanımız dahi nasıl kendi işimi kurarım diye düşünüyor. Özellikle gençler kendi kendinin patronu olma hayaliyle dünyadaki iş trendleri neler, TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumların desteklerinden nasıl faydalanırım gibi araştırmaların içinde.

Artık tüketen değil üreten olmanın peşinde yaşam felsefemizi şekillendiriyor ve girişimciliğe adım atıyoruz.

PEKİ GİRİŞİMCİ NASIL OLMALI?

*CESUR OL: Çünkü bu yolda bu özelliğe fazlasıyla ihtiyacın olacak. Bir çok engelle karşılaşabilirsin, sermayen olmayabilir, her seferinde birilerinden red yiyebilirsin. Ama her düştüğünde kalkabilecek cesaretin olmalı.

*RİSK ALMAK GİRİŞİMCİLİĞİN DİĞER ADI : Tüm sermayeni ortaya koyman gerekebilir, ummadığın şeylerle karşılaşabilirsin. Tüm riskleri göz önüne alıp geri adım atmamacasına devam edebilmelisin.

* KIVRAK ZEKA ŞART: Şuan birçok girişimin başarısız olmasının sebebi sadece ilk iki özelliğe bağlı kalıp olaya sorgusuz sualsiz giriş yapılması. Halbuki girişimciysen gerek ticari gerek ekonomik olarak yeni dünyanın gerçeklerini çok iyi takip ediyor olmalısın. Girişimi ortaya koymadan önce konumundan, pazarından, hedef kitlene kadar bir çok şeyi düşünmüş, araştırmış; çeşitli risklere karşı alternatif planlar oluşturmuş olmalısın. Yanı sıra ilk etapta her iş için eleman alamayacak durumdaysan muhasebe bilgisine de sahip olman gerekir, paranı iyi yönetebilmek için finans bilgisine de işçi çalıştıracak ve kendin idare edeceksen insan kaynakları bilgisine de. Kendini donanımlandırmadığın ve bir iş planı oluşturmadığın takdirde -ki bu kısa/uzun vadede hedeflerini belirlediğin için durumunu analiz etmeni de sağlar- girişimin başarısızlıkla sonuçlanabilir.

*FARKLI DÜŞÜNME/FARKLI BİR FİKİR: Herkesin bir fikri var ama neden seninki? Eğer girişimciliğe adım atacaksan bu soruya verecek iyi bir cevabın olmalı. Öyle bir şey yapacaksın ki bu alıcının işine yarayacak, gerekli olduğunu düşünecek, hayatına etki edecek, kullanmaya başlayacak  ve bunun karşılığında da sana ödeme yapmayı kabul edecek. İşte fikrini bu yönlerden ele alıp değerlendirmelisin.

*SEN GİRİŞİMCİSİN BASMAKALIP SÖYLEVLER VE DEĞİŞMEZ TUTUMLA İŞİN OLMAZ YENİLİKÇİ-DEĞİŞİME AÇIK OLMALISIN: İnovatif düşünmelisin, lütfen biraz çağa ayak uyduralım 🙂 Birçok iyi fikrin sırf bu sebepten öldüğü söylenir hatta bu yüzden batan şirketler dahi var.  Dünya ve trendler çok hızlı değişiyor. Girişimci bu hıza ayak uyduracak şekilde değişime, fikirlere açık ve vizyoner olmalı.

*HADİ GİRİŞİMCİ OLAYIM DİYE YOLA ÇIKILMAZ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALSAN İYİ OLUR: Böylece üretim nasıl olur, proje nasıl oluşturulur, pazarlama nasıl yapılır, finansal işlemler nasıl yönetilir, girişimcilik sürecinde şirketin organizasyonu nasıl yapılır gibi konulara vakıf olur hem de modern anlamda işletmecilik nasıl yapılır öğrenirsin.  Ki bir yatırımcının karşısına bir fikrim var diye çıkmakla projeni hazırlayıp; benim fikrimin pazarı bu hedef kitlesi budur, şu kadar yıl içerisinde getirisi şu pazar payı bu kadar olacaktır gibi nicel verilerle çıkıp onu ikna etmek arasındaki farkı anladığını düşünüyorum 🙂

Sonraki yazımda girişimciliği irdelemeye devam etmek üzere; esen kalın 🙂