İçimdeki heyecanı, yaşanmışlığı anlatmak için neden günlerin geçmesini bekledim bilmiyorum. Belki bende uyandırdığı izlenimleri daha net görebilmek için belki de hepsini bir anlamda bağdaştırabilmek için… Evet, tam olarak Türkiye İnovasyon Haftasından bahsediyorum. İlk defa duyanlarınız vardır belki bu yüzden önce bir anlatalım bakalım nedir bu İnovasyon Haftası;

“Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin inovasyonun önemini anlatmak ve inovatif çalışmaları desteklemek için başlatmış olduğu temelinde dünyanın ve ihracatın geleceği inovasyona dayalı kalkınmayla gerçekleşeceğinin yattığı ayrıca bu yıl 5.sini düzenlediği kocaman bir etkinlik, kocaman bir aile.”

Üniversitemin ana sayfasına girdiğimde karşıma çıkan bir başvuru ekranı sayesinde tanıştım İnovaTİM ile, araştırdığımda çok ilgimi çekti ve hemen başvurumu yaptım. Yine beklemediğim bir anda ikinci aşama için kabul gelmişti ve online bir teste girmem istendi. Bunun üzerine daha da heyecan yaptım biran önce kabul edilmeyi umut ediyordum ve evet o maili de aldım. İnovasyon Haftası için uçuş ve otel bilgilerimi aldığımda anlamıştım asıl işin ciddiyetini ve bu kaçınılmaz fırsatın değerini.

2015 yılında bana kattıkları bir yana özellikle bu yıl için izlenimlerimi paylaşacağım dilerim ki bende ki etkisi sizin içinde fırından yeni çıkmış ekmeğin eve gidene kadar ucundan yemek kadar vazgeçilmez olsun 🙂

Böylesine büyük ve kapsamlı bir organizasyonun diğer katılımcılar içinde ücretsiz olması bence imkân varsa kaçırılmayacak bir durum. 3 gün boyunca Dünyanın dört bir yanından başarılara imza atmış kişilerin konferanslarına katılma şansınız onlara soru sorma imkanınınız oluyor. Tabi bunun yanında mutlaka Türkiye devlerini de programda görmeniz mümkün. Hatta ve hatta İnovaTİM ekibine konuşmacılar ile özel görüşme fırsatları sunulmaktadır.

Etkinlikte bilgiye doymak nedir sonuna kadar yaşadığımı inkâr edemeyeceğim. Paneller, workshoplar, yarışmalar, oyunlar, eğlenceler, konferanslar. İçeriklerini anlatmakla bitiremeyeceğim birçok konu da bilgi sahibi oldum. Ama değineceğim en önemli nokta inovasyon diye diye bitiremediğimiz ne biz nasıl yaparız?

İnovasyon kelimesi ne kadar son zamanlarda sık karşılaştığımız bir kelime olmaya başlasa da aslında varoluşumuzdan beri her alanda yaşadığımız veya yaşamaya devam ettiğimiz yenilik süreçleridir. Bunu sadece teknoloji ile sınırlandırıp ufkumuzu daraltmayalım J Her konuşmacının değindiği öncelikli bir şey inovasyonun var olması için girişimci bir ruha sahip olmalısınız. Tabi her şey bunun ile bitmiyor, hepimizin bildiği gibi ki özellikle biz üniversite çağındaki genç arkadaşlarımız benim projem var ama destek veren yok, benim fikrim olsa ne olur nasıl olsa gerçekleştiremeyeceğim düşünceleri bir kerede olsa hepimizin aklından geçmiştir. Bu yüzden inancımız da olmazsa olmazlarımızdan, peşinden gitmeye cesaret ettiğimiz fikrimize inanmazsak zorluklar ile mücadele etmeye gücü kendimizde bulamayız.

Evet projemiz hazır, girişimci ruhumuz da yerinde hadi inancımızda sonsuz bitti mi peki? Tabi ki hayır sıra geldi en önemli noktaya kolay kolay geçemediğimiz o zorlu aşama mücadele, çalışma olmazsa olmaz!

Birbirinden farklı alanda başarılar elde etmiş konuşmacıların çalışmaları ne olursa olsun en çok değindikleri nokta “Çalışmalısınız” gerekirse geceniz gündüzünüze karışacak ama çalışacaksınız, yorulacaksınız ki bu yolda ilerlemenin sonunda baktığınız zaman tüm bunlara değsin.

Bilmiyorum fark ettiniz mi geriye dönüp baktığımızda iyi bir konumda olan, varlığını sürdürmüş kimselerin hep değindiği zorluklar ile karşılaşıp, çalışmaktan mücadeleden vazgeçmemeleri sayesinde buralarda olduklarını belirtirler. Yani benim konferans boyunca gördüğüm örnekler hep o yöndeydi. Ve değinilen bir ufak ayrıntıyı da belirtip sonlandıracağım 🙂  Bir konu üzerine bilgimiz, araştırmalarımız yoksa o konu üzerine zaten yeni bir şey üretmemize imkân yoktur.

Thomas Alva Edison

“Sıkı bir çalışmanın yerini hiç bir şey alamaz. Deha yüzde bir ilham ve yüzde doksan dokuz terdir”

 Halil Kayıkçı- Uzaya gidecek ilk Türk 🙂

Faydalı linkler;

https://www.turkiyeinovasyonhaftasi.com/

http://www.inovatim.org/

http://birlikteinovasyonzamani.com/