Inbound Marketing, Türkçe’ye gelen pazarlama olarak çevrilmiştir. Anlamı ise bir sınır içerisinde bulunan kitleyle etkileşimin sağlandığı pazarlama türüdür.

Peki bu sınır kimlerden oluşuyor?

Sınır içerisinde ihtiyaç duyacak olan hedef kitleyle iletişimin sağlanması yer almaktadır. Peki bu iletişim nasıl sağlanacak?

Örneğin sizin bir içerik üreticisi olduğunuzu varsayalım. Bir içerik üreticisi olarak doğru noktada doğru kişilerle içeriğinizin buluşmasını istersiniz. Bunu yapabilmek için de hedef kitlenizin ne istediğini, nelerden hoşlandığını bularak Inbound Marketing’in ilk adımını gerçekleştirebilirsiniz.

Inbound Marketing’in en büyük avantajı içeriğinizi internete koyup o içeriğe erişmek isteyenlerin bulmasını beklemek yerine; hedef kitlenizin isteğine göre yayınlayarak içeriğinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Inbound Marketing, yeni iş alanları yaratmak ve marka bilinirliğinin artmasını sağlamak için dijital pazarlamayı kullanan (Örneğin; SEO, bloglar ve sosyal medya gibi platformları kullanan) bir pazarlama stratejisidir.

SEO (Search Engine Optimization)

Markanızın arama sonuçlarını yükseltmek için SEO olmazsa olmazdır. Detaylı bir şekilde yapılan anahtar kelime analizi, iyi bir site tasarımı ve diğer SEO araçlarını kullanarak içeriğinizin doğru kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece internet trafiğinde yaşanan kirliliğinde önüne geçmiş olursunuz.

Sosyal Medya

We Are Social 2020 raporuna göre 54 milyon sosyal medya kullanıcısı yani Türkiye nüfusunun %64’üdür. Bundan dolayı markanız için sosyal medyayı aktif olarak kullanmalısınız.

Bloglar

Blog ile sitenize trafik çekmeyi ve potansiyel müşterilerinizin sorunlarını gidermede önemli bir rol oynayabilirsiniz.

Canlı Etkinlik- Webinarlar

Canlı etkinlik ve çevrimiçi seminerlerle markanızın duyulmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Inbound Marketing’in amacı müşterilerin satın alma süreci boyunca onlara değer yaratmayı sağlamak ve müşterilerin ilgisini çekmektir.

Inbound Marketing’in diğer bir amacı ise sınır içerisinde bulunan kitle için doğru ve ilgi çekici içerikler üretmektir. Bunlar mevcut olan müşterilerle markaya ait videolar üretmek ve blog yazıları yazmak olabilir.

Inbound Marketing Avantajları Nelerdir?

Etkili bir şekilde kullanılan Inbound Marketing’in markalar için avantajı çok fazla olabilmektedir.

  • Müşterilerin işin içerisinde olmasını sağlama
  • SEO(Arama motoru optimizasyonu) çalışmalarına yardımcı olma
  • Markanın farkındalığı arttırılarak, gelecekteki satışların arttırılmasını sağlama
  • Geleneksel pazarlamanın aksine daha az sermaye kullanarak, nitelikli müşterilere ulaşmanızı sağlama
  • Müşteri güvenini arttırmayı sağlar. Müşteriye aradığı bilgiyi ilgi çekici biçimde vererek müşterinin ihtiyacı olduğunda markanıza yönelmesini sağlarsınız.

Inbound Marketing Nasıl Yapılır?

Inbound marketing 4 aşamadan oluşur

  • Dikkat çekme: Oluşturulan dikkat çekici içeriklerle müşterilerin ilgisini çekme aşamasıdır.
  • Dönüştürülme: Müşterilerin marka içerisine girmesini sağlamak için verilerini alma.
  • İlgiyi koru: Potansiyel müşteriyi kalıcı müşteriye dönüştürmek ve tekrar tekrar markanızı ziyaret etmesini sağlamak
  • Değerlendirme: Oluşan müşteri kaynağının doğru bir şekilde değerlendirilmesi.

Birçok marka müşterilere sürekli sms ve e-mail atarak iletişim kurmaya, etkileşimde bulunmaya çalışırlar fakat genelde bunu yaparak müşterilerin o markaya olan ilginin azalmasına sebep olurlar.

Bundan dolayı müşterinin karşısına o aradığı zaman, istediği yerde bulduğunda size ulaşması sizin markanızı diğer markalardan bir adım öne çıkartır.

Defalarca gönderilen fakat hiç okunmayan içerikleri yerine doğru zamanda doğru yerde gönderilen bir içerik müşteri için daha kıymetlidir.

Inbound Pazarlama

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Simay Avcı

Ben Simay Avcı. Gazi Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Veri bilimi ve tasarımla ilgilenmekteyim.