Merhabalar,

Bir önceki yazımda sizlere kripto paranın tarihinden ve geleceğinden söz etmiştim. Bugün ise sizlere ilk kripto para olan Bitcoin’ i detaylı bir şekilde anlatacağım. Hepinize keyifli okumalar dilerim.

Kripto paraların içinde bir çoğumuz Bitcoin’ in adını duymuşuzdur ve kripto paraların en yaygın olarak kullanılanın da Bitcoin olduğu çoğumuz tarafından bilinmektedir. Ayrıca en çok konuşulanı ve en yüksek hacme sahip olanıdır. 2017 yılının ekim ayının ortasından itibaren Bitcoin sayısı 21 milyon adede ulaşmıştır ve bu sayı Bitcoin’ in ulaşabileceği maksimum adet sayısıdır. Şu an için 1 Bitcoin 7.735,38 USD olarak işlem görmektedir, bu da 54.029,46 TL’ ye karşılık gelmektedir. Yani; Bitcoin’ in herhangi bir para birimi karşılığında alımı veya satımı gerçekleştirilebilmekte, kabul eden işyerlerinde Bitcoin karşılığında ürün-hizmet alımı veya satımı yapılabilmektedir.

Bitcoin Sembolü: ฿

Bitcoin Kısaltması: BTC

Bitcoin sistemi, açık kaynak kodlu(kaynak kodları herkese açık olan yazılım) yazılımlardan oluşmaktadır,  laptoplar ve akıllı cep telefonlar dahil olmak üzere geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. Bitcoin, işlem maliyetlerinin düşüklüğü, küresel pazara erişim kolaylığı, kullanım alanlarının giderek artması ve dolandırıcılığa karşı güvenli olmasından dolayı daha da popüler hale gelmektedir. Ayrıca işlemlerin anonim yani takma bir ad ile yapılması da kullanıcılar tarafından beğenilmektedir. Bunun nedeni ise, bazı kullanıcılar işlem yaparken isim kullanmak istememesidir fakat anonimlik her ne kadar kişisel bir tercih olsa da hiçbir sistemde %100 anonimlik garantisi yoktur. Bunların yanı sıra Bitcoin sisteminin kullanımı oldukça kolaydır. Kişilerin sahip olduğu Bitcoinleri saklayan ve üzerinde işlem yapılmasına imkan sağlayan programlar sayesinde, Bitcoin alınıp satılmaya veya transfer edilmeye başlanabilmektedir ve bu işlemler 7/24 ücretsiz olarak birkaç dakika içerisinde gerçekleşmektedir.

Transfer İşlemi

Bitcoin’de transfer işlemi şu şekildedir:

İlk olarak Bitcoin’i satın alacak kişi adresini Bitoin’ i satacak kişiye iletir. Satım işlemini gerçekleştirecek kişi, bu adresi transfer işleminde alıcı kısmına ekler ve kişisel şifreyle onay verir. Daha sonra bütün Bitcoin kullanıcılarının görmesi için yayınlar ve gönderme işlemini tamamlar. Bunu yayınlama sebebi, yapılan işlemin bütün kullanıcılar tarafından kayıt altına alınması ve işlemler üzerinde değişiklikler yapılmasını önlenmek içindir.

Bitcoin’ in aynı anda farklı yerlerde kullanımını önlemek için de bütün Bitcoin kullanıcılarında, yapılan işlemlerin bir kopyası bulunur. Kullandığı aynı Bitcoin’ i tekrar kullanmak isteyen bir kişinin, bütün Bitcoin kullanıcılarının bilgisayar işlemcilerinden daha büyük bir işlemci gücüne ihtiyacı bulunmaktadır. Gerçekleşen bir Bitcoin işlemi üzerinde değişiklik yapılması çok zordur, hatta imkansızdır diyebiliriz. Çünkü Bitcoin için yapılan her işlem Bitcoin sisteminin içine işlenir; verilerde değişiklik yapmak isteyen kişi, önceki işlem sahibinin hesabına girip değişiklik yapmak zorundadır ve kullanıcılarının kimlik bilgilerinin gizli olması bunu zorlaştırmaktadır, yani imkansız hale getirmektedir. Yani değişiklik yapılmasını önlemek adına kullanıcıların başlıca yapması gereken şey, kendilerine özel olan kişisel şifrelerini korumalarıdır.

Bitcoin cüzdan adresi bilinen bir kişinin yaptığı tüm Bitcoin işlemleri isteyen herkes tarafından kolaylıkla görülebilmektedir. Bu yüzden Bitcoin sistemi, oldukça şeffaf ve küreseldir. Bitcoin kullanıcılar, istedikleri zaman birbirlerine BTC gönderebilmekte ve istedikleri zaman diğer para birimlerine çevirebilmektedirler.

İlk zamanlar 1 BTC 0.30 USD iken, şu an için 1 BTC 7.735,38 USD olarak işlem gördüğünden bazı yatırımcılar Bitcoin’in daha da artacağını düşünerek Bitcoin satın alıp, bunları uzun vadede saklamayı daha sonra da hedeflediği fiyatlara geldiğinde satmayı düşünmektedirler. Tabi bu düşündükleri durum bana soracak olursanız büyük bir risktir, çünkü her geçen gün değişen bir dünyanın içindeyiz ve zor zamanlar karşısında hiçbir para birimi tam olarak güvenilir olmamaktadır.

Bazı Sorunlar

Bitcoin kullanımının bu kadar yaygın ve fazla olması da bazı sorunlar doğurmaktadır. Tüm güvenlik önlemlerine rağmen 2010 yılında sistem kendi kendine 184 Milyar sahte Bitcoin üretmiştir. Silme işlemleri de büyük bir çabayla başarı göstermiştir. Bitcoin cüzdanları sanal cüzdanlar olduğu için paraların kendiliğinden kaybolma ihtimalleri de vardır. Bir kuruma bağlı olmadığı için de herhangi biri ceza talep edilememektedir. Ayrıca belli bir kuruma bağlı olmamasından dolayı Bitcoin bazen kullanım alanı dışına da çıkmaktadır. Bitcoin’in Rusya ve Çin’ de silah ve uyuşturucu satıcılığında kullanılması bu durumun yaşandığını kanıtlamaktadır. Dolayısıyla Bitcoin’lerin daha fazla kontrol edilebilir hale gelmesi büyük önem taşımaktadır.

Yazımın burada sonuna gelmiş bulunmaktayım. Umarım Bitcoinler hakkında bilgi sahibi olacağınız bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımda sizlere Blockchain’den bahsedeceğim. Soru ve görüşleriniz için bana fduman@brainytech.net mail adresinden ulaşabilirsiniz. Esen kalınız.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Fatma Duman

14 Ocak 1997 İzmir doğumluyum. 2017 Ekim ayından beri bu ekipte yer alıyorum. 2019 Haziran ayı itibariyle de Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum.