İlham Verenler – Stephen Hawking

Herkese merhaba,

Hepimizin hayatın bir döneminde zorluklarla karşılaştığı mücadele etmekten vazgeçtiği ya da mücadele etmekten vazgeçmeyip canını dişine takarak üstesinden geldiği durumlar olmuştur. Bana göre her şey yokuş aşağıya gittiğinde vazgeçip kendimizi bırakmamalıyız.  Tam aksine mücadeleye devam etmeliyiz çünkü bu bizim hayatımız ve sadece bir kere yaşayabiliyoruz. O zaman hakkını vererek yaşayalım. Sevgili Stephen M.R. Covey’in bir sözünü zor zamanlarda kendime hep hatırlatırım.

” Duvara tosladığında ve devam edemeyeceğini hissettiğinde, bitkinliğe odaklanıp ayak sürümeye başlayacağına, başını kaldır ve temponu hızlandır. İlk bakışta bu sezgilerimize aykırı  bir öğüt gibi görünebilir. Ancak üzerine düşündüğümüzde çok mantıklı gelecektir. Temponuzu hızlandırmakla aslında kendinize şunu söylemiş olursunuz: ‘SADECE BİTİRMEKLE KALMAYACAĞIM, GÜÇLÜ BİTİRECEĞİM.’ “

Stephen Hawking, büyük bir başarı örneğidir bizler için. Tüm olumsuzluklara rağmen başardıkları bizlere  büyük ders olmalıdır. Önce Stephen Hawking’i bir tanıyalım.

Stephen Hawking, 1942 yılında Oxford’da dünyaya gelmiş İngiliz asıllı fizikçidir. University of Cambridge’de eski Lucasian Matematik Profesörü ve Uluslararası A Bried History of Timd ( Zamanın Kısa Tarihi )   kitabının yazarıdır. Şu anda Dennis Stanton Avery ve Sally Tsui Wong-Avery Uygulamalı Matematik ve Teorik Fizik Bölümü Araştırma Bölümü Müdürü ve Cambridge Teorik Kozmoloji Merkezi Kurucusu. Hawking 1963 yılında motor nöron hastalığına yakalandı ve yaşaması iki yıl dendi. Yine de Gonville ve Caius Koleji’nde mükemmel bir araştırmacı ve profesör olabilmek için Cambridge’e gitti.1979’dan 2009’a kadar Lucasian Profesör olarak Cambridge’de Isaac Newton’un 1663’te başkanlık görevini yaptı. Profesör Hawking, on dörtten fazla fahri derece ve 1982’de CBE ödülüne layık görüldü. Royal Society üyesi ve ABD Ulusal Bilim Akademisinin üyesidir. Stephen Hawking, Einstein’tan bu yana en parlak teorik fizikçilerden biri olarak görülüyor. 

stephen hawking oğlu ile ilgili görsel sonucu

 

Stephen Hawking, mücadele eden bir profesör. Düşünsenize size yaşamanız için 2 yıl dense ne yapardınız? Stephen Hawking ne yaptı? Pes etmedi. Kısa süre içinde tekerlekli sandalyeye mahkum kaldı. Bir bebek gibi oldu çünkü hastalığı beyni hariç her bir hücresini etkiliyordu. Bize sunulan en kıymetli şey beynimizdir ve Stephen Hawking beyni ondan vazgeçene kadar mücadele  etmeye yeminli gibi adeta. Konuşamıyor ve kendine bağlı bulunan bilgisayarda 2600 kelime yüklü ve normal insanların kelime hazinesi 2500 olduğunu düşünürsek ifade sıkıntısı taşımadan hala hayatına devam ediyor. Evet belki yürüyemiyor, konuşamıyor ama hiç vazgeçmemiş. Bence Büyük bir idol, büyük bir ilham kaynağıdır.

stephen hawking oğlu ile ilgili görsel sonucu

“The Theory of Everyting ” Stephen Hawking ‘in hayatının anlatıldğı bir filmdir. Eğer izlemediyseniz mutlaka izleyin. Çünkü kıymetli olan şeylerden biri de sadece Stephen Hawking  mücadele etmemiş ailesi de mücadele etmiş  ve ondan hiç vazgeçmemiş.

the theory of everything ile ilgili görsel sonucu

Bizim için büyük ilham kaynaklarından biri olan Stephen Hawking  gibi sizde hiç vazgeçmeyin! Bir sonraki yazımda tekrardan görüşmek üzere.