Hayatta başarılı olmanın bir çok temel yapı taşı mevcuttur. Bunların en başında sağlık, enerji, iç huzur, ekonomik özgürlük gibi bir takım öğeler sayılabilir. Ancak bu ve benzer öğelerin hiç biri, şu ana öğe olmadan bir işe yaramaz : Değerli hedef ve ideallere sahip olmak.

Ne var ki bunda canım herkesin hedefleri var öyle ya da böyle diye düşünebilirsiniz. Öyleyse size çok önemli bir sır vereyim. Araştırmalar gösteriyor ki dünyadaki insanların sadece % 3 lük bir kısmının yazılı hedefleri var.  Evet, hedefleriniz yazılı olmadıkça bunlar sadece bir temenniden, istekten ibaret demektir. Hedef koymak ve bunlara ulaşmak büyük bir ustalık ister. Gelin hep birlikte bunu nasıl yapabiliriz ve başarılı olmak için kullanabiliriz bakalım.

Aslında hedeflerle ilgili çok erken yaşlarda bilgi sahibi olmaya başlarız. Hatırlayın, daha çok küçükken bize büyüklerimizden hep şu klasik soru gelirdi : Büyüyünce ne olacaksın sen bakalım ?  Cevap olarak kimimiz asker, polis; kimimiz de öğretmen, anne ya da baba gibi cevaplar vermişizdir. Bu yaşlarda başlar işte aşinalığımız hedeflere. Beynimizde ufak kıvılcımlar belirir geleceğe dair. Daha sonra bunu sınavlar izler okul yıllarında, belirli okulları kazanmayı hedef seçeriz. Ancak çoğu insan, hayatında bu hedefleri çoğunlukla sözlü ya da kavramsal olarak koyarlar. Üniversiteye girmek hedefimiz miydi evet ama bunu detaylı bir şekilde yazılı hale getirdik mi? Çoğu zaman hayır. Ya da üniversite sonrasında tam olarak neler yapıyor olacağımızı..

Neden Hedef Belirleyemeyiz ?

Peki insanlar neden hedef belirleyemezler? Bunun en önemli nedenlerinden biri,  tam olarak neyi istediklerinden emin olmamalarıdır. Bu konuda ciddi de değildirler, harekete geçmek yerine konuşmayı tercih ederler. İnsanların hedef belirleyememesinin diğer bir nedeni kendi hayatlarının sorumluluklarını tam olarak üstlenememiş olmalarıdır. Bu sorumluluğu alamayan insanlar, gerçek hayatın başlayacağı günü bekleyip dururlar.

İnsanların hedef belirleyememe nedenlerinden belki de en önemlisi, bunu nasıl yapacaklarını bilmemeleri ve hedeflerin önemini kavrayamamış olmalarıdır. Düşünün ki evde anne – babanın hedeflere ilişkin hiç bir şey konuşmadığı bir evde büyürseniz, hedeflerin önemine ilişkin pek de bir şey öğrenemeden yetişkinliğe adım atarsınız.

Onlarca yıl çok farklı disiplinlerde – kimi zaman alakasız konularda – eğitimlerden geçerek üniversiteyi kazanıyoruz ancak uzun dönemdeki başarı ve mutluluğumuz için çok önemli olan hedef belirlemeyle ilgili bir saatlik bile doğru dürüst bir eğitim almıyoruz.

Hedef belirlemenin başlıca esasları şunlardır :

  • Değerlerin ve hedeflerin uygunluğu. İster kişisel hedef isterse kurumsal hedeflerinizi belirliyor olun, amaçladığınız hedefler değerlerinizle uyumlu olmalıdır.
  • Güçlü olduğunuz alanı ya da alanları belirlemek. Herkesin daha başarılı olduğu bir konu mutlaka vardır. İçinizden gelen güçlü sesi tanımalısınız.
  • Sahip olduğunuz gücün farkına varıp onu görmeyi başarmalısınız. Çoğunlukla sahip olduklarımızı göremeyiz ve çok uzaklara gideriz. Halbuki onlar bizi ayaklarımızın altında beklerler ancak onları tanımak, yüzeye çıkarmak için kolları sıvamak gerekir.
  • Hayatınızın farklı alanlarında, denge ilkesine göre çeşitli hedefler belirlemeniz gerekir. Kısacası aile, iş, finans, fiziksel/ zihinsel durum gibi alanlardaki hedefleriniz arasında bir denge bulunmalıdır.
  • Hayattaki ana amacınızı tespit etmek gerekir. Ana amacınız bir numaralı hedefinizdir. Bunu doğru seçtiğiniz takdirde, bu amaç adeta misyonunuz haline gelir ve diğer tüm işlerimizi düzenlemeye başlar.

Hayatta kendi değerlerimizle tutarlı hedefler belirledikçe daha başarılı ve daha mutlu oluruz.Hedef belirlemeyi hayatınızın merkezine alarak bir yaşam biçimi olarak kullanabilirseniz, daha mutlu ve başarılı bir yaşam süreceğinizi göreceksiniz. 

Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin önemi yoktur.
Peter F. Drucker