baris-demir

Merhabalar herkese. Ben Barış Demir Karabük Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Bu sayfadaki ilk yazım, bir nevi tanışma yazımız da olacak. Asıl konumuza geçmeden önce yazmaya nasıl karar verdiğimden bahsedeyim. Yine bir gün bilmem kaçıncı kez aldığım Fizik 2 dersinde sıkılmış vaziyetteyken Indsutryolog sayfasındaki Mehmet Ali Kurtulmuş arkadaşımızın “Yazmak Kolay Mı?”  adlı yazısını okudum. Yazı beni o kadar etkiledi ki şimdi buradan sizlere kendimi duyurmaya çalışıyorum. Öncelikle Mehmet Ali arkadaşımıza teşekkür ediyorum, bir teşekkür de bu yazıyı okumama vesile olan Fizik 2’ye gelsin.

İlk yazımda yaşantımız içerisindeki endüstri mühendisliği uygulamalarına değinmek istedim. Çünkü her geçen gün hayatın her yerinde endüstri mühendisliğinin olduğunu görmeye başladım. Meslektaşlarım açısından sıkıntı yok ama diğer okurlarımızında bunu net bir şekilde görmelerine yardımcı olmaya çalışacağım bu yazımla.

Hadi başlayalım.

Bir mühendisin sahip olması gereken en önemli yeteneklerden biri kriz anlarını iyi yönetmektir. Çünkü şirket ve çalışanlar bir tehdit altında panik içerisinde iken bu durumun iyi yönetilmesi şirketin hayatta kalabilmesi anlamına gelmektedir. Her sorulduğunda ‘FAŞO AĞA’ filmindeki -Faşo ne demek ula?- repliğini aklıma getiren o malum soru.

“Yaa şimdi tam olarak ne iş yapıyorsunuz siz ?”.

Kriz yönetimini bu soruda öğrenmedik mi hepimiz?

Mesela hayatın her aşamasında iş etüdü vardır. Bilmeyenler için özetleyelim. İş etüdü; işin iyileştirilmesi, daha ekonomik, daha kısa sürede daha az çalışan ile yapılmasını hedefler. Bir anlamda verimliliği artırmak anlamına gelir. Peki nasıl yapılır iş etüdü? İş etüdü iki bölüme ayrılır metot etüdü ve zaman etüdü olarak. Metot etüdü, daha kolay yöntemlerin geliştirilmesi ve maliyetlerin düşürülmesi amacıyla işin yapılışındaki mevcut ve önerilen yolların kaydedilmesi ve eleştirilerek incelenmesidir. Zaman etüdü ise nitelikli bir işçinin, belli bir işi yapması için gereken zamanı saptamak amacıyla geliştirilmiş tekniklerin uygulamasıdır. İş etüdünün sonunda yeni yöntem geliştirilir uygulanır ve bunun standart biçimde işlemesi için kontroller sağlanır.

Normal yaşantımızda bunu nasıl uyguluyoruz.

Yeni bir gün başladı kahvaltı yapacağız, çay demlenecek, yumurta haşlanacak.. Ekmek almaya gitmeden önce çayı ocağa koyup gideriz bir çoğumuz, ki geldiğimiz de çay demlenmiş olsun, zaman kaybetmeyelim, keza yumurtalar içinde aynı şey geçerli. Çünkü daha önce gördük ki beklemek zorunda kalmayacağız. Sürekli bir koşturmaca içinde olduğumuz günden 10 dakika daha kurtardık etüt ettik analiz yaptık. Fabrika ortamında da iş öğelerini belirleyip bunları öncül sıraya koymamız gerekecek biz buna kahvaltıdan başladık.

Şimdi sırada Yöneylem Araştırmasında Ulaştırma Modelleri. Ulaştırma modelleri, üretilen malların veya hizmetin belirlenmiş hedeflere minimum maliyetle gönderilmesini amaçlar. Üretim ve tüketim merkezleri arasındaki optimalmal dağıtımının belirlenmesi, işlerin makinalara dağıtımı, şebeke ağı problemleri, tesis yeri seçimi gibi bir çok alanda kullanabiliriz. İki aşamada çözüm yapılır. Ulaştırma problemlerinin çözülebilmesi için, öncelikle bir başlangıç çözümünün bulunması gereklidir. Bunlar Kuzey-Batı Köşe Yöntemi, En Az Maliyetli Gözeler Yöntemi, Sıra / Sütun En Küçüğü Yöntemi, Vogel Yaklaşımı (VAM). Bunlardan bir tanesi uygulandıktan sonra optimum çözümü veren ikinci aşamaya geçilir. Bu aşama da ise Atlama Taşı Yöntemi veya Çoğaltan Yöntemi kullanılır. Sonuç olarak optimum çözüm bulunmuş problem çözülmüş olur.

Hadi buyrun neredeyse hergün yapıyormuşuz biz bunu;

Kahvaltımızı yaptık arkadaşlarımızla buluşacağız artık belirli bir buluşma noktamız olmuş. Herkes için ulaşım en az sürede ve daha düşük maliyetle olacak şekilde. Bakınız Yöneylem Araştırması Ulaştırma Modelleri. Amacımızı belirledik arkadaşlarımızla buluşmak. Kısıtlarımız var süreler, maliyet, herkese yakın olması gibi. Tabi bunları hesaplamak için VAM, Atlama Taşı kullanmıyoruz ama iş hayatında fabrikada ürettiğimiz ürünleri mazağalara en az maliyetle güvenli bir şekilde ulaştırmamız istenecek.

Son örneğimizi de Toplam Kalite Yönetimine ayıralım. Bu yönetim şeklinde her süreçte tüm çalışanların fikir ve hedefleri araştırılıp dikkate alınmakta ve tüm çalışanlar kaliteye dahil edilmektedir. Toplam Kalite Yönetimi; uzun dönemde müşterilerin tatmin olmasını başarmayı, kendi personeli ve toplum için yararlar elde etmeyi amaçlar ve kalite üzerine yoğunlaşır. Tüm personelin katılıma dayalı bir yönetim modelidir.

Alooo Ahmet, abi sınava birlikte çalışalım mı ben tek başıma yapamıyorum da?

Öğrencilik hayatında en çok yaptıklarımızdan biri de Toplam Kalite Yönetimi. Final haftası geldi çattı Mühendislik Ekonomisi çalışmamız gerekiyor. Arkadaşlarımızla çalışırsak daha verimli olacak. Hemen bir Sıfır Toplantı yapıyoruz. Sonra beyin fırtınası. Bir arkadaşımız şu şekilde mi çalışsak diyor diğeri başka bir şey. Düşünüp karşılaştırıyoruz bir yöntem belirliyoruz. Kalite çemberi kuruyoruz bir kişi gelecek değer analizine çalışıyor diğeri şimdiki değer analizine çalışsa daha iyi anlayacak ve anlatacak. En son Çember üyeleri bilgilerini paylaşıyor, bilgi ve kalite artıyor. Tabi bu sefer vizede yaptığımız hataları yapmamak için FMEA (Hata türleri ve etkileri analizi) çalışması yapmışız. Daha önceden yapılmış hataları biliyoruz, bunların önlemini de aldık.

İşte hayatın içindeki endüstri mühendisliğinden sadece birkaç kesit.

İlk yazımı bitirirken katılsanız da katılmasanız da okuduğunuz için teşekkür ederim. Ben tanıştığımıza memnun oldum. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Barış Demir

Karabük Üniversitesi Endüstri Mühendisliği son sınıf öğrencisi.
www.barisdemir.org

http://barisdemir.org/
 • Eda

  Gerçekten çok iyi bir anlatım olmuş ellerinize sağlık 🙂

  • Barış Demir

   Basit örneklerle elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Teşekkür ediyorum. 🙂

 • Barış Demir

  Ne mutlu bana beğendiyseniz. Yorumlarınız için teşekkür ediyorum. 🙂

 • oğuzhan

  Ahmet abiniz öyle alelade kişilerle çalışmaz(!) ahaha 😀 Ellerine sağlık güzel bir başlangıç olmuş.

  • Barış Demir

   O zaman Ahmet Abiye selamlar. Teşekkür ederim kardeşim. 🙂

 • oğuzhan

  Ahmet abiniz öyle alelade kişilerle çalışmaz(!) ahaha 😀 Ellerine sağlık güzel bir başlangıç olmuş

 • Mehmet Ali Kurtulmuş

  Bir faydamız dokunduysa ne mutlu bize abi 🙂 Bu arada örneklemeler mükemmel olmuş elinize sağlık 😀 devamını bekliyoruz 🙂

  • Barış Demir

   Senin yazının sayesinde motive oldum devamı da gelecek kardeşim. 🙂

 • Barış kardeşim çok iyi gözlemlerle mesleğimizi bu kadar iyi anlattığın için teşekkür ediyorum 🙂 Ellerine sağlık devamı da daha güzel bir şekilde gelecektir inanıyorum. 🙂

  • Barış Demir

   Beğenmene sevindim teşekkür ediyorum abi. 🙂