“Bir resim bin sözcüğe bedeldir.” yaklaşımıyla ortaya çıkan bir kavramdır.

Veriler bilgisayarın anlayacağı şekilde matematiksel ve yazılımsal olarak bilgisayara kaydedilir. Bilgisayarlar ise bu veriler üzerinde dijital ortamda çoğu kişinin anlayamayacağı şekilde işlemler yapar.

Veri görselleştirme ise tam olarak bu noktada devreye girer. Çünkü birçok insanın arka planda anlamadığı verileri görselleştirme yaparak insanların anlamasını sağlarlar.

Görseller, veri analizini daha kolay ve daha hızlı yapmamızı sağlarlar. Böylece bizim diğer önemli noktalara odaklanmamızı kolaylaştırırlar.

“İnsanlar 1000 kelimelik bir metini mi daha kolay anlarlar yoksa onu anlatan bir görseli mi?”

Beynin işleyişine de bakacak olursak; bu analizlerde beynin görseller üzerine kurulduğu ve beynin görselleri metinlere kıyasla 60.000 kat daha hızlı işlediği ortaya çıkmıştır. ( https://simpleshow.com/us-en/blog/visuals-v-text-what-does-the-brain-prefer/ )

Veri Görselleştirmenin Önemi

Verileriniz de anlatılanların görsel olarak daha anlaşılır olması sizin daha iyi planlar yapmanızı ve daha iyi kararlar almanıza büyük katkısı olur. “Gidişatımız nasıl? Nelerin değiştirilmesi gerekiyor? Verimimiz nasıl?” gibi soruların cevaplarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Büyük resmi daha kolay görmenizi sağlar. Veri görselleştirme daha geniş kapsamlı ortamı görmenizi sağlar. Eğer rakamlara olduğu gibi baksaydınız verileri göremeyebilirdiniz ve oluşan deseni fark etmeyebilirdiniz.

Veri görselleştirmeyle doğru kararlar alabilirsiniz. Elinizde anlaşılır verilerin olması sizin doğru zamanda doğru kararı almanızı sağlayacak bilgi ve araçlar sunmaktadır.

Veri görselleştirmeyle zaman içerisinde oluşan performansınızı seyredebilirsiniz. Verileriniz oluştukça desenlerdeki değişimlerin nasıl seyrettiğini izleyerek performansınızın artıp artmadığını görebilirsiniz. Eğer performansınız azalıyorsa bunu fark edip bir an önce bu durumla ilgilenebilirsiniz.

Veri Görselleştirme Araçları

Birçok araç bulunmaktadır. Kod yazmak için gereken programlar; R (r-project.org) veya Pandas (pandas.pydata.org) gibi istatistiksel programlama çerçeveleri, Quantum GIS, ArcGIS, veya GRASS gibi Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) gibidir.

Aşağıdaki araçlar popüler olarak kullanılmaktadır. Direkt ulaşmak için isimlerinin üzerine tıklayıp sitelerine gidebilirsiniz.

1- D3.js

En çok kullanılan araçlardan biridir. Karmaşık veriler için grafikler ve çizelgeler ortaya koyar. Ayrıca HTML, SVG ve CSS gibi platformları da destekler. Kod yazmanızı gerekmektedir.

Oluşan grafikleri siteyi ziyaret ederek görebilirsiniz.

2- FusionCharts

Veri görselleştirme uzmanlarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir araçtır. 90’dan fazla grafiğe ve haritaların olduğu bir koleksiyona sahiptir. Kod yazmanıza ihtiyaç yoktur.

Burada görmüş olduğunuz değerleri farenin imlecini hareket ettirerek görebilirsiniz.

3-Tableu Public

Ücretsiz ve kullanımı oldukça kolay bir veri görselleştirme aracıdır. Bundan dolayı yazılımcı olmayan biri de rahatlıkla kullanabilir. Kod yazmanıza ihtiyaç yoktur.

Tableu Public Örnek Veri

4-Google Charts

Tüm tarayıcı ve platformlarla uyumlu bir veri görselleştirme aracıdır. Her proje için uygun çizelgeler oluşturabilirsiniz. Oldukça geniş olan grafik türlerini kullanabilirsiniz. Kod yazmanıza ihtiyaç yoktur.

Aralığı değiştirip verileri izleyebilirsiniz.

5-Charist.js

Eğer verilerinizi Excel üzerinden aktarmak istiyorsanız onun için kullanabileceğiniz bir araçtır. WordPress, Meteor, Ember’la rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kod yazmanız gerekmektedir.

6-Datawrapper

Etkileşimli grafikler çizmek için oldukça fazla kullanılan araçtır. Bir CSV dosyası üzerine verilerinizi yükleyerek oluşturmak istediğiniz grafiği seçebilirsiniz. Kod yazmanıza ihtiyaç yoktur.

Hayatınızı kolaylaştıracak olan veri görselleştirmeyi kullanmanız dileğiyle.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Simay Avcı

Ben Simay Avcı. Gazi Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Veri bilimi ve tasarımla ilgilenmekteyim.