Gelişen teknoloji sayesinde yapay zeka artık hayatımızın büyük bir parçası oldu. Günlük hayatta, yapay zeka kolaylığı ile evden çıkmadan işlerimizin ve gereksinimlerimizin çoğunu halledebiliyoruz.

Yapay zekayı günlük yaşamlarımızda gerçek hayatla birleştirmeye başladık. Artık sadece kurgu kitapları ve filmlerle sınırlı kalmayıp gerçek anlamda hayatımızın içinde yer almaya başladı.

Yapay Zekanın Kullanıldığı Alanlar:

  1. Telefon: Başta iletişim olmak üzere online bankacılık, yemek siparişleri, alışveriş, toplantılar, hatırlatıcılar, yardımcı spor programları, yol tarifi dahil pek çok alanda kişisel asistanlar ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Bununla birlikte her geçen daha gelişerek kullanımı daha kolay yaptığı işler daha fazla hale geldi.
  2. Online TV programları: Günlük hayatta yapay zekanın bir başka örneği de online TV programları. Bunlara verilebilecek örnekler arasında; Netflix, Blutv, Puhu tv ve Youtube gibi pek çok platformda takip ettiğimiz programları ve daha fazlasını izlemek mümkün hale geldi. Artık nereye gidersek tv orada.
  3. Sosyal ağlar:  Facebook gibi diğer sosyal medya siteleri görüntü tanıma sistemi makine öğrenmesini kullanılar. İnsanlar arkadaş ve ailelerinin fotoğraflarını yüklediği ve etiketlediği zaman sosyal medya siteleri bunları analiz eder ve fotoğraflara uygular. Ve fotoğraflardaki kişileri tanırlar.
  4. Bankacılık işlemleri: Telefon, bilgisayar, tablet fark etmeksizin bankaya gitmeden, para gönderimi, para transferi, yatırım, fatura ödeme gibi işlemleri belirli güvenlik tedbirleri çerçevesinde uygulamak mümkün. Büyük veriler analiz edilerek normalde asistanların göremeyebileceği davranış haritalarını çıkarabilmek mümkün. Makine öğrenmesi sistemi kişiye özel harcama alışkanlıklarını yer, zaman ve tutar gibi metrikler açısından öğrenebiliyor. Eğer normalin dışında bir harcama varsa sistem kart sahibini uyarıyor.
  5. Hastaneler ve bilimsel araştırmalar: Makine öğrenmesinin kullanıldığı diğer alan da hastalıkların teşhisi. Örneğin kanser ve göz hastalıklarında doktorlar tarafından etiketlenen görüntülerden öğrenen makineler mikroskop altındaki yeni görüntüleri analiz edebiliyor. Bu teknoloji hastalık teşhislerinde son derece faydalı oluyor. Diğer yandan makine öğrenmesi bilim adamlarının yeni keşifler yapmasına da ciddi faydalar sağlıyor.
  6. Yaşam alanları: Akıllı ev tabirini pek çoğumuz duymuşuzdur. Bu tür evlerde aydınlatmadan ısıtmaya, klimadan televizyonlara, bilgisayarlardan eğlence sistemlerine ya da güvenlik ve kamera sistemlerine kadar tüm sistemler birbirleri ile koordineli çalışırlar. Tüm bu sistemleri zaman çizelgesiyle, evinizdeki herhangi bir odadan ya da dünyanın herhangi bir yerinden telefonunuz veya internet aracılığı ile uzaktan kontrol etmeniz mümkündür.
  7. Yapay zeka ile hayatımıza giren diğer ürünler: Tercüme servisleri, akıllı hoparlörler, chatbotlar, dronelar.

Yapay Zeka Güvenirliği

Peki bize bu kadar olanak sağlayan yapay zekaya ne kadar güvenebiliriz. Şimdilik yüzde yüz güven söz konusu olamaz çünkü yapay zeka ne kadar geliştirilse de siber zorbalar da boş durmuyor ne yazık ki.

En basit örnekle online alışveriş yaparken dahi ürün elimize istediğimiz şekilde ulaşıncaya kadar karşımızda güvenebileceğimiz birinin olduğundan emin olamıyoruz.

CAPTCHA google’ın sunduğu bir güvenlik sistemi

Yapay zekanın güvenirliğini arttırmak için çeşitli yöntemler geliştiriliyor. ÖRN: CAPTCHA, 3d secure (bankacılık ve online alışveriş işlemleri için)

Her geçen gün güvenirliğini daha da arttırmak adına çeşitli önlemler alınıyor. Bunlardan ilkini bulan Alan Turing oldu. Bulduğu test sayesinde karşısındakinin gerçek insan mı yoksa bilgisayar mı olduğunu anlaşılabiliyordu. Bu test hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayınız.

Günlük hayatta yapay zeka kolaylığı işlerimizi kolaylaştırıyor, yapay zeka bunu makine öğrenimi ile yapıyor. Performanslarını sürekli olarak geliştiriyorlar. Bu konuda detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıya yapay zekanın gündelik hayatımızı nasıl etkilediğini anlatan bir video bıraktım.

Keyifli okumalar, keyifli seyirler.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Burcu Köse

Gaziantep Üniversitesi Endüstri mühendisliği mezunuyum. Blog yazmayı ve araştırmayı severim.