Sakichi Toyoda 1867-1930

Dünya markalarından biri olan Toyota’nın asıl hikayesi Japon mucitlerin kralı olarak bilinen Sakichi Toyoda’nın Japon endüstrisi için devrim niteliği taşıyan, Japonya’nın ilk otomatik dokuma tezgahını icat etmesiyle başlamıştır.

Sakichi Toyoda, oğlu Kiichiro Toyoda’nın yardımıyla yaklaşık 1926 yıllarında Toyoda otomatik dokuma tezgahları (Toyoda Automatic Loom) fabrikasını kurmuştur.

Kiichiro Toyoda 1894-1952

Kiichiro Toyoda 1920’lerde gittiği Avrupa gezisinde o dönemler otomotiv endüstrisinden çok etkilendiği için 1937 yılında Toyota Motor Corporation(TMC)’ı kurmuştur. Otomobil bölümü hızla yükselirken ve 1937’de Toyota tarafından Toyoda’yla birlikte ayrı bir iş olan Toyota Motor Corporation’dan ayrılmıştır. 1950’de Japonya’nın savaş sonrası durgunluğunda iflas alanlarında Toyota Motor Corp. büyük işten çıkarmalar yaptığını açıklamış ve işçiler grev yapmaya başlamıştır. Grevi kapatmak için Toyoda ve diğer üst düzey yöneticiler istifalarını sunmuşlar ve Toyota iki yıl sonra ölme  noktasına gelmişken tam o sırada Kore savaşı patlak vermiş ve ABD Toyota’dan yüzlerce kamyon sipariş etmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin, kendi ülkesinden Kore yakınlarına kadar binlerce kilometre uzaklıktan yüzlerce kamyonu getirmesi mümkün olmadığı için kamyonları, Kore’ye yakın olan Japonya’daki Toyota firmasından almıştır ve para peşin ödenmiştir. Bu olumlu gelişme Toyota Otomobil Fabrikası‘nı birden zor durumdan kurtarmış ve Toyota’nın başka ülkelere de otomobil satmasına öncülük etmiştir.

Toyoda Model G1 Truck – 1935
Toyoda GB – 1938

1950 yılında Toyota’nın 11706 adet çoğunluğu kamyonet ürettiğinde, en büyük rakipleri olan General Motors 4 milyon, Ford 2 milyon araç üretiyordu. 1955 yılında “Crown” isimli ilk araçlarını üretmişler ve 1960’lara gelindiğinde ise Amerika’ya araç ihraç eder hale gelmişlerdi.1966’da “Corolla” modelini piyasaya sürünce Özellikle Ford ve General Motors’un pazardaki payları azalmıştı. Ne kadarda Toyota’ya karşı saldırıya geçilse de 1990 yılına gelindiğinde Fortune Dergisi Toyota’ya “yılın en iyi otomobil üreticisi” ünvanını vermiştir.

Ayrıca Toyota Grubu günümüzde en çok otomobil üreticisi olarak tanınsa da halen tekstil işine de devam etmekte ve dünya çapında erişilebilen otomatik tezgahları üretmektedir.

Peki soy isimleri Toyoda olmasına rağmen neden şirket ismini Toyota olarak koymuşlar?

Katakana dilinde Toyota yazımı

Bunun için birden fazla tahmini sebep var:

  • Araç üreticisini tezgah üreticisinden ayırmak adına yapılmış bir değişiklik olduğu söyleniyor. Yani araba firması zarar görürse, ismi kötülenir ve bu yüzden eski şirket de zarar görebilir.
  • “Toyota”nın telaffuzu “Toyoda”ya göre daha yumuşak ve daha rahat yuvarlanabiliyor olmasıdır.
  • Japon hece dizisi katakanaya göre Toyoda yazarken 10 vuruş darbesi kullanılırken Toyota yazarken 8 vuruş darbesi kullanılmaktadır ve 8 rakamı Japonya’da şanslı rakam olarak kabul edilir.
  • Toyoda, Japoncada “bereketli pirinç tarlası” anlamına geldiği için yeni şirket ismini bu tarım anlamından uzak tutmak isterler.
  • Son olarak Toyota ismi İngilizceye yatkınlığıyla Toyoda’yı aile şirketinden alıp daha uluslararası bir konuma koymuştur.

Şimdilerde üretimde en çok örnek alınan sistemlere sahip bir şirket halini almış ve kaliteye dair birçok yol gösterici kitapları vardır.

–Bir önceki yazımda Toyota’nın geliştirdiği 5 Neden Tekniğinden bahsetmiştim. https://industryolog.com/5-neden-teknigi/

Toyota’da 6 sıfır sistemi

1- Sıfır stok (sıfır mal fazlası, sıfır depo)

2- Sıfır hata

3- Sıfır çelişki

4-Üretimde sıfır ölü zaman

5-Müşteri için sıfır bekleme süresi

6-Sıfır Kâğıt (sıfır bürokrasi ve sıfır gereksiz iletişim)

 

Toyota logosunun anlamı:

Toyota’nın 3 elipsi Müşterinin kalbi, ürünün kalbi ve teknolojinin kalbi olmak üzere üç kalbi simgeliyor  ve logosu aynı zamanda eliptik şekillendirilmiş haliyle Toyota sözcüğünü oluşturan harfleri içeriyor.

 

 

 

Daha detaylı bilgi için: http://www.shmula.com/sakichi-toyoda/7796/

http://www.tcmit.org/english/reading/history/sakiti.html

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=38325.0

http://japantravelcafe.com/japanese-language-nihongo/learn-japanese-from-car-names-toyota-part-2-toyota-logo

 

 

 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Buket Bodur
İstanbul Kültür Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 2.sınıf öğrencisi