Teknolojinin İnsanla Bütünleşmesi : Giyilebilir Teknoloji

Telefonunuzun 1 gün çalışmadığını düşünsenize? Saatinizin, bilgisayarınızın, tabletinizin ? Bence mümkün değil böyle bir şey. Teknoloji artık içimize işlemiş durumda. Bu noktada artık dev şirketlerin yeni gözdesi giyilebilir teknoloji. Peki nedir bu giyilebilir teknoloji?

 

 

Üzerimize giydiğimiz teknoloji; giyilebilir teknoloji adını alıyor. Ancak burada belirgin bir ayrım var. Mesela kulaklıklar bu alana girmez.Sebebini de söyleyeyim; bir ürüne “giyilebilir teknoloji” dememiz için, ürünün akıllı sensörlerden gelen bilgileri akıllı telefonunuza kablosuz  veya bluetooth ile bağlanarak  aktarması gereklidir. Bu bilgiler fitness, kilo kaybı, gün içi hareketlilik veya işlerinizi organize etme ile ilgili bilgiler olabilir. Giyilebilir teknolojinin ayrımını buradan belirleyebiliriz.

 

 

Giyilebilir teknoloji örneklerini gördükçe ‘bundan sonrası da olamaz artık’ diye düşünmüyor değilim. Ama her defasında bizleri şaşırtıyorlar. Kalp hızımızı, harcadığımız kaloriyi, attığımız adımı ve daha bir çok şeyi bizim için sayan ve ölçen akıllı saatler, uykumuzdan daha yüksek verim almamızı sağlayan akıllı yastıklar, yüz tanıma sistemlerinden koruyan akıllı gözlükler ve daha sayamayacağımız bir çok teknoloji.. Bunlardan biraz bahsedelim:

 

 

Giyilebilir Akıllı Ceket

2016 yılında bir şirket, yalnızca 0.5 mm kalınlığında ısıtmalı kablolar yardımıyla tamamen güvenli akıllı bir giysi üretti. Bu kıyafetin 3 ayrı sıcaklık kademesi bulunuyor ve bu ayarlar İOS ve Android üzerinden kontrol edilebiliyor. İç cebinde 12 V’luk bir güç ünitesi bulunuyor ve tek şarjla 13 saate kadar enerji verebiliyor. Ceket USB güç ünitesiyle de desteklenmeye uygun bir durumda tasarlanmış. Ayrıca vücut sıcaklığını dengelemede de yardımcı oluyor. Bu ceket sayesinde artık kışın kat kat giyme ve üşüme derdimiz ortadan kalkmış oluyor.

Uyanık Tutan Şapka

Uzun yol şoförleri için en büyük problemlerden birisi uyku. O kadar uzun yollarda uyumadan direksiyon sallamak gerçekten büyük bir sabır ve direnç ister. İşte Ford bu duruma el atmış durumda. Şoförün baş hareketlerini dikkate alarak ses, ışık ve titreşimle uyarı yollayan bir şapka tasarlayarak bu noktada yararlı bir ürün tasarlamış durumda. 

Projeksiyon Saat

Bunu görünce izlediğimiz yapay zeka filmlerinin birer birer gerçeğe dönüşeceğine olan inancım iyice arttı. Zamanı, telefon bildirimlerini, ajandanızı vs. elinize yansıtarak daha farklı ve hoş bir görüntü oluşumunu sağlıyor. Son derece sağlıklı olduğunu söylemeleri de bu teknolojiyi daha kabul edilebilir hale getiriyor.

 

 

Cenker

Giyilebilir teknoloji konusuna girip de Aselsan tarafından üretilen yerli giyilebilir teknolojimiz Cenker’den bahsetmemek olmazdı. Bu sistem insanın kulağına, koluna, gözüne takılıyor ve askerin durumu hakkında bilgi veriyor.  Askerler arasında daha sağlıklı iletişim sağlıyor, askerin görüntüsünü merkeze iletiyor, komutan ise farklı konumlarda olan askerlerin bulunduğu bölgeyi kendi gözünden izler gibi izleyerek koordineyi daha sağlıklı yapma fırsatını yakalıyor. 

Günümüzde Sony, Apple, Samsung gibi teknoloji devleri artık giyilebilir teknolojiye daha çok yatırım yapmakta ve teknolojiyle insanın bütünleştirilmesi yolunda ürettikleri modellerle gerçekten bizleri hayran bırakmaya devam ediyor. Giyilebilir teknolojinin tüm insanlığın yararına olması dileğiyle.. 

Esen Kalın…