Girişimde Bulunmaktan Korkmayın : Melek Yatırımcılar

 

Merhabalar,

Son yıllarda dünyanın birçok yerinde ‘Yeni Ekonomi’ olarak adlandırılan internet ve teknoloji alanındaki girişimlerin büyük bir ekosistem sağlayacak potansiyele sahip olduğunu hepimiz gözlemliyoruzdur. Bunlarla birlikte bu girişimlere henüz fikir aşamasındayken yatırım yaparak hissedar olmak ve bu yeni ekonomiye dahil olmak isteyenler de çoğaldı. İşte literatürde bu kişiler Melek Yatırımcı olarak tabir ediliyor.

İyi bir fikri olan girişimciler için bunu hayata geçirmede en büyük zorluk başlangıçtaki sermaye yoksunluğu oluyor, parlak fikirler destek bulmayınca çoğu zaman bir işe dönüşemeden kalıyordu. Ancak son yıllarda iş fikirlerinin hayata geçmesini destekleyen yatırımcıların ortaya çıkması, girişimciler için bir can suyu oldu. Örnek verecek olursak eğer ; Bir pizza kutusu tasarladınız, siz beğendiniz, çevrenizdeki insanlar beğendi ve bu tasarım içinize sindi. Belki siz farkında bile olmadan adınızdan söz ettirebilecek bir tasarım yaptınız ve bunu da piyasaya sürmek istiyorsunuz. Tasarımınız tamam, taslaklar, planlar vs vs tamam. Son olarak önemli bir şey kaldı ki o da para ! Bu iş için yeterli sermayeniz yok. Bu durumda size yatırım yapabilecek olan melek yatırımcıların karşısına çıkıyorsunuz, onlara pizza kutunuzdan bahsediyorsunuz. Maliyetlerinden, pizza servislerinde sağlayacağı yararlardan, ne şekilde getiri sağlayabileceğinden vs vs bahsediyorsunuz ve onlardan gelecek olan sorulara karşı onları ikna edip yatırımı alıyorsunuz. Onlar da bu yatırım karşılığında projenize ortak olmuş oluyor ve iki tarafında kazanabileceği mükemmel bir ortam sağlanıyor.

Melek yatırımcı

Tanımlardan biraz daha söz ederek bu tanımı iyice aklımızda yer edinmiş olalım. Melek yatırımcı, henüz start-up olan bir iş fırsatına yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlayan kişilere deniyor. Melek yatırımcı, risk ve büyüme potansiyeli içeren projelere sahip ancak finansman ihtiyacı olan girişimcilere sermaye sağlayan, yatırım yapan, tecrübelerini aktaran özel bir yatırımcı tipi olarak da tanımlanabilir.

Yurt dışında uzun yıllar çok sayıda projenin hayat bulmasını sağlamış ve artık ülkemizde de aktif bir şekilde rol oynuyorlar. Hatta kendi aralarında ağ bile kurarak ortak bir şekilde yatırım sağlıyorlar. 

Özellikle e-ticaret sitelerine yapılan yatırımların dışında oyun, kurumsal yazılım ve IT alanı da popülerliğini arttırmış durumda. Ortalama olarak bir projeye 10.000 $ ile 500.000 $ arasında yatırım yapılıyor. Dünya genelinde ise bu rakam 3.000.000 $  a kadar çıktığını okumuştum bir yerlerde. Tabi bunlar projenin değerine göre, geri dönüşümüne göre şekilleniyor ve ortalama olarak da yatırımcılar 3 yılda geri dönüş bekliyorlar. Biraz daha sayılardan konuşacak olursak ; Kauffman Foundation’ın yürüttüğü bir çalışmaya göre, ABD’deki melek yatırımcılar, yatırdıkları sermayenin ortalama 2,6 katını 3,5 yıl içinde geri almışlar. Yani 100.000 TL, 260.000 TL olarak geri dönmüş. Sadece paranızla para kazanıyorsunuz. Tabi işin içerisinde tecrübe, teknik bilgi, sorgulama vs. de var. Benzer bir çalışmaya göre, İngiltere’deki melek yatırımcılar, aynı süre içerisinde yatırdıkları sermayenin 2.2 katını geri almışlar. Her 13 melek yatırımdan biri 10 katından fazla kazandırmış. 

Rakamlar Türkiye’de özellikle son dönemde artmakta olup, parası olmayan girişimciler için bireysel lisanslı ve ağ bünyesindeki yatırımcılarla birlikte toplam yatırımcı sayısı 504’ü buldu. Melek yatırımcılığın gelişmesi için girişimlere yılda en az 20.000 TL ile 1.000.000 TL yatırım yapan yatırımcılara ‘vergi desteği’ getirilmiştir. 

Fikir varsa destek var. !!

ESEN KALIN..

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz