Gerilla pazarlama nedir? Bir işletme için avantaj ve dezavantajları nelerdir? Hangi büyüklükte şirketlerin kullanımı için uygundur? Gerilla pazarlama örnekleri nelerdir? sorularının cevaplarını arayacağız.

Gerilla Pazarlama Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber sürekli olan değişimin yarattığı belirsizlik, işletmelerin rekabet ortamında daha hızlı tepki vermesi gerektiğini ortaya çıkmıştır. Bu durumdan ötürü işletmelerin daha özgün ve daha yaratıcı şekilde reklamlar yapması gerektiği öngörülmüştür.

Gerilla pazarlama; düşük maliyetli, müşteriye yüksek düzeyde ulaşmaya çalışan geleneksel olmayan bir pazarlama türüdür.

Gerilla pazarlama terimi JayConrad Levinson tarafından 1984 tarihli ‘Guerilla Advertising’ kitabında üretilmiştir. (https://www.marketing-schools.org/types-of-marketing/guerrilla-marketing.html)

Temel olarak bu pazarlamanın önceliği para yerine (Diğerlerinden daha fazla) yaratıcılık, enerji ve zaman geniş olmasıdır.

Bu pazarlamanın belirgin özellikleri ise müşteri üzerinde etkileyici bir izlenim bırakıp düşük maliyete odaklanırken, genelde pazarlama sektöründe kullanılmayan yöntemler kullanılır.

Başlangıçta küçük çaplı şirketlerin gelişebilmesi için ortaya atılsa da büyük çaplı şirketlerin de kullandığı görülmüştür. Günümüzde ise büyük çaplı şirketlerin kullanma oranı daha fazladır.

Bu sonradan ortaya çıkan pazarlama türünün amacı ise tüketiciyi şaşırtmak, akıldan çıkmayacak bir etki bırakmak ve marka hakkında kullanıcılar arasında bol sohbet yaratmaktır.

Bu pazarlama tekniğinin diğer pazarlama tekniklerine göre tüketici üzerinde daha fazla etkisinin olduğu görülmektedir. Bunun sebebinin ise tüketiciyi kişisel olarak etkilemesi düşünülüyor.

Hedefi

Bu pazarlama bir ürün ya da marka ile olan etkileşimi arttırmayı hedeflerken, yeni müşteriler yerine mevcut müşterilere odaklanmak için tasarlanmıştır. Hedefi mevcut olan müşterinin dikkatini daha fazla çekmektir.

Avantajları ve Dezavantajları

Bu pazarlama stratejisinin bu kadar avantajlı olmasının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır.

Hayal gücünün yüksek olması ve az maliyetli yürütülebilmesine rağmen uzun bir süre içerisinde müşteriye ulaşması istenmeyen bir durumdur.

Bu pazarlama türü çok geniş kitlelere ulaşır ancak her zaman anlaşılır olmayabilir. Anlaşılır olmamasının sebebi hem ürün ve markanın bilinmesi hem de müşterinin anlamasıyla alakalıdır.

Standart reklamları kullanırken çoğu kez kelimeler ve resimler kısıtlı kalır fakat bu pazarlama türünde özgür olabilirsiniz. Bunun yanı sıra bilmeyen biri için yaptığınız reklamın yorumlanması yanlış olabilir.

Bu pazarlama türünde paylaşmış olduğunuz reklam yaygınlaşabilir yani gören müşteriler tarafından fotoğraf veya video halinde paylaşılmasıdır. Ancak bu reklamı düşünmek, planlamak ve ortaya çıkartmak oldukça zor olabilir.

Küçük işletme ve markaların, büyük işletmelere karşı (Küçük olan işletmelerin pazarlama payı bütçesini daha az ayırdığı varsayılarak) rekabeti arttırmaktadır.

Gerilla pazarlamayı kullananların bilmesi gereken atlanmaması gereken bir özelliği ise marka bilinirliğinin olmasıdır. Eğer marka bilinmiyorsa anlayan müşteriler çok az olacağından dolayı başarılı bir strateji ortaya çıkmamış olacaktır.

Gerilla Pazarlama Örnekleri

1)Kitkat markasının bank üzerindeki yaratıcılığı

2) Bir hayvanat bahçesi reklamının otobüs üzerinde ilgi çekici hale getirilmesi

3) Mc Donald’s patateslerinin yaya geçidi olarak kullanılması

4)Windex markalı cam temizleyicinin durak üzerindeki çalışması

5)Koleston markasının güneş ve karanlıkla birleşimi

6) Bir temizleyici markası olan Mr. Clean’in yaya geçidinde yapmış olduğu çalışma

Kaynak:

https://www.marketing-schools.org/types-of-marketing/guerrilla-marketing.html


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Simay Avcı

Ben Simay Avcı. Gazi Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Veri bilimi ve tasarımla ilgilenmekteyim.