Gelir Yönetimi ve Fiyatlandırma Nedir?

İlk yazı dizime ekonomi temelli bir konu üstüne yazarak başlamak istedim. Teknik terimlere ve hesaplamalara girmeden temel anlamda gelir yönetimi ve fiyatlandırma nedir ve ne için kullanılır gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağım bu yazı dizimde. Dilerim sıkılmadan okursunuz 😊 Keyifli okumalar 😊 Gelir Yönetimi ve Fiyatlandırma Nedir?

 

Öncelikle bir ürüne ya da hizmete nasıl değer verildiğini ve bu değer sonucunda ürünün ya da hizmetin nasıl fiyatlandırıldığının tarihsel gelişiminden bahsetmek istiyorum. Sanayi Devrimi’nden çok önce filozoflar ürünlerin renklerine veya ağırlıklarına göre içsel değerleri olduğunu kabul ederlermiş ve ürünün adil fiyatı bu içsel değere göre belirlenirmiş. Bu dönemde ürünün içsel değerinden fazlasını istemek “açgözlülük” olarak nitelendirilip yasalar tarafından yasaklanmıştır. Daha sonraları fiyatlar gelenekler, yasalar ya da imparatorlar tarafından belirlenmeye başlamış ta ki Batı’da 17. ve 18. yüzyılların başlarında modern piyasa ekonomilerinin doğuşuna kadar. Tabi ki her yeni başlangıç gibi modern ekonomi de ardından bazı sorunları getirmeye başlamış. Mesela fiyatlandırmanın artık nasıl yapılacağı gibi.

 

 

   Modern ekonominin doğuşuyla, fiyatlandırma piyasada daha serbest bir hal almaya başlamış haliyle. Çünkü artık yasalar veya gelenekler tarafından getirilen yasaklar azalmaya başlamış, bu da insanlara kendi isteklerine göre fiyat verme imkanı getirmiş. Ama bu da ardında başka bir sorunu doğurmuş: “Ürünler için adil fiyat nedir? Bu ürünün gerçek değeri nedir? Adil fiyata neler karar verir? Hükümet ne zaman fiyatlandırmaya el atacak?”  gibi sorular ortaya çıkmaya başlamış. Hatta tarihte bu serbestliğin getirmiş olduğu bazı spekülatif (vurguncu) durumlar bile yaşanmış. Mesela 1637 yılında Hollanda’da, “tulipomania” olarak anılan bir dolandırıcılık vakası yaşanmış.

Lalelerin bazı çeşitlerinde 18 ay önceki fiyata göre 100 katından fazla fiyat artışı yaşanmış. Aynı şekilde 1720’de İngiltere’de “Güney Denizi vurgunu” adı verilen bir vaka yaşanmış. South Sea Şirketi batmadan önce şirketin fiyatları bir anda çok yükseğe çıkmış. Bu iki örneğe baktığımız zaman, fiyatlandırmanın piyasaya değil de kişilerin inisiyatifine göre yapıldığı zaman adil fiyatın bulunamadığını ve gerçeklikle bağlantıyı koparak şekilde fiyatlandırma yapılabileceğini görüyoruz modern ekonomide.

 

 

Bu durumun önüne nasıl geçildiği ve modern ekonomide adil fiyatlandırmanın nasıl yapılabileceği ile ilgili varsayımları ve teorileri gelecek yazılarımda anlatacağım.

Hayatınızın adil olması dileğiyle 😊

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz