Geleceğin Zekasına Sahip Misiniz?

Herkese merhabalar,

Günümüzde ne kadar zeka türü var değil mi? En fazla bilinen zeka türü olan IQ yani entelektüel zeka, birkaç yıl önce ismini tam anlamıyla duymaya başladığımız EQ yani duygusal zeka, kişinin merak düzeyini ifade eden CQ. Ve şimdi de dijital dünya çağı ile birlikte karşımıza çıkan DQ yani diğer bir adı ile dijital zeka. Ben de bu yazımda dijital zekadan bahsetmek istedim.

İçerisinde bulunduğumuz çağ teknoloji çağı olarak adlandırılmakta. Teknoloji hayatımıza birçok yenilik getirdi, getirmeye de devam ediyor. Teknoloji geliştikçe dijitallik de giderek güç ve önem kazanıyor. Bu durum da bizlerin hayatını büyük bir ölçüde etkileyerek yeteneklerimizi gözden geçirmemize neden oluyor.

Sanal dünya, internet, blockchain, IOT, siber saldırı derken hayatımıza birçok yeni kavram girdi. Bu kavramlara ayak uydurup hayatımızı teknolojiye entegre ederek dijital dünyaya daha hızlı bir şekilde giriş yapabiliriz. Özellikle çocukluk döneminde kazanılmaya başlanacak dijital yetkinlikler, sonraki dönemlerde o kişiye farklı bir uyum yeteneği kazandırıyor. İşte dijital zeka ya da dijital katsayı(digital quodient) adı verilen kavram da bu amaçla hayatlarımıza girmiş durumda. dijital zeka da burada devreye giriyor. Kısaca tanımlayacak olursam: Dijital zeka, dijital hayat ile ilgili bilgi ve yetenekleri uygulama becerisidir. 

İşin İçinde Neden Çocuklar Var?

Etrafınıza bir bakın. Her yerde bir çocuk ve o çocukların ellerinde cep telefonu, bilgisayar, tablet tarzı iletişim araçları var değil mi? Birkaç yıl öncesine gidersek bu durumun böyle olmadığını fark ederiz fakat günümüzde çocuklar çok erken yaşta teknoloji ile tanışıyorlar. Sadece tanışmakla kalmıyorlar, saatlerce onlarla vakit geçiriyorlar. Teknolojinin bu kadar içindeyken, sanal ve gerçek dünya arasında denge kurabilmeleri için dijital zekalarını geliştirmeleri gerekiyor. Dijital zeka, teknolojiyi uygun bir biçimde hayatımıza uyarlayabilmeyi ve dijital dünya üzerinde üretim yapabilmeyi etkilediği için de bu alışkanlıkların çocuk yaşta verilmesini ve çocukların bu şekilde beceriler kazanmasını sağlıyor.

İş alımlarında online mülakatların yapılmaya başlanması dikkatinizi çekmedi mi?

Burada yeni bir soru karşımıza çıkıyor:

Kendimizi Dijital Çağa Nasıl Hazırlamamız Gerekir?

Bunun için dijital zekaya ait farklı yetkinlikler bilinmeli. Dünya Ekonomik Forumu bu becerileri 8 başlıkta ele alıyor:

  • Dijital Korunma: İnternet ortamı her zaman güvenli olmayabilir, değil mi? Örneğin bir siber saldırı ile karşılaştığınızda bu saldırıya verebileceğiniz tepki dijital korunma olarak tanımlanır.

  • Dijital Okur-Yazarlık: İçerik bulma, geliştirme, değerlendirme ve bunları uygun bir şekilde paylaşabilme becerileri dijital okur-yazarlık olarak karşımıza çıkıyor.
  • Dijital İletişim: Diğer insanlarla iletişime geçebilme yeteneğidir.
  • Dijital Kimlik: Kişilerin dijital hayattaki kimliğini yaratıp yönetebilme özelliğini kapsayan beceridir.
  • Dijital Kullanım: Dijital cihazları ve medyayı kullanamıyorum diyenlerden misiniz? O halde dijital kullanımınızı artırmanız gerekiyor yoksa çevredeki değişimlere yetişemeyebilirsiniz.
  • Dijital Güvenlik: Hacklenme, sahtekar sitelerden veya kişilerden korunabilme yeteneğidir.
  • Dijital Haklar: İfade özgürlüğü, özel hayatın gizli tutulması gibi becerileri belirleyen başlıktır.
  • Dijital Duygusal Zeka: Online ortamlarda diğer kullanıcılar ile kurulan iletişimi belirtir.

Bu kavramlar dikkate alındığında her zamankinden daha bilinçli, teknolojiyi iyi yönleriyle kullanıp kendine bir şeyler katabilen, kendinden emin bireylerin yetişmesi olası bir durumdur. Çünkü dijital ortamda ne zaman ne ile karşılaşacağımız belli değildir. Fakat bu durumu bilip ona göre önlem almak ve kendini geliştirmek, istenmeyen durumların bir nebze de olsa ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde çocuklara da bu durum aşılandığında, teknolojinin esiri değil de teknolojiye hükmedip ortaya iyi işler çıkarabilecek bireylere dönüşmeleri için bir zemin hazırlanmış olur.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Hoşça kalın.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Elif Yönel

Merhaba, 8 Şubat 1997 doğumluyum ve Karadeniz Teknik Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum. Birkaç yıldır hem kendime ait blogumda hem de Industryolog Academy'de içerikler üretmekteyim. Hep birlikte nice yıllara..