Blockchain teknolojisi birçok kişinin hayatına kripto paralar(btc, eth) ile girmiştir. Peki, geleceğin teknolojisi blockchain nedir? Bu yazımda blockchain sistemini anlatacağım.

Blockchain’in kısaca tanımı, kriptografik bir sistem tarafından şifrelenmiş dağınık veri bloklarıdır.

Blockchain ve bitcoin kesinlikle karıştırılmaması gereken ikilidir. Karıştırılmalarının en büyük nedeni, bitcoin’in alt yapısının blockchain olmasıdır. Blockchain ve bitcoin 2008 yılında beraber ortaya çıktılar.

Blockchain’in geleceğin teknolojisi olmasının nedeni sadece kripto paralar ile kısıtlı olmamasıdır. Aklımıza gelebilecek neredeyse tüm alanlarda kullanılabilir bir teknolojidir. Hatta blockchain teknolojisi üzerinden Edurne ve Mayel çifti evlendi bile. Blockchain’in bu kadar önemsenmesinin en büyük nedeni aracıları ortadan kaldırması ve bir merkezi olmaması.

Merkezi olan sisteme örnek olarak; bir bakkal düşünelim bu bakkalın bir borç defteri vardır, herkesin verileri bu defterde tutulur ve tek bir yerdedir.

Ancak blockchain ile bu defterin tek bir yerde tutulması olayı kalkıyor ve herkese dağıtılıyor.

Bu olay işlemlerimizi daha şeffaf ve hızlı yapıyor.

Peki güvenli mi?

Blockchain şuana kadarki en güvenli sistemlerden biri diye geçiyor. Bunun nedeni bir işlemi eklediğimizde bunun bloklara eklenmesi ve bir daha silinip, değiştirilememesi. Bir işlemi kırmak istediğimizde ise bloklar halinde olduğu için o networkte bulunan tüm tarih boyunca ki blokların kırılması gerekmektedir. Bütün blokların da çok güçlü şifrelendiğini düşünürsek kırmak neredeyse imkânsız oluyor.

 

Bu konu hakkında yapılmış güzel bir Tedx konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim. (Türkçe alt yazı seçeneği mevcuttur)

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz