Bu şehir dünyayı var eden fabrikalarıyla biliniyor. Ama aslında önemli bir şey oluşturuyor; Shenzhen küreselleşme kültürünün anavatanı.

Bir şehir düşünün akşam yemeğinizi yerken bir taraftan bambaşka ülkelerden aynı amaçla bu şehre gelmiş hiç tanımadığınız insanlarla teknoloji üzerine sabaha kadar tartışıyorsunuz ya da en sevdiğiniz restoranda kahvenizi yudumlarken bir yandan yeni ürününüzün prototipinin son vidalarını sıkıyorsunuz. Kulağa çılgınca geliyor değil mi o halde Shenzhen’e hoş geldiniz  🙂

Shenzhen, Güney Çin‘in Guangdong eyaletinde ve Hong Kongun tam kuzeyinde yer alan dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri. Peki ama nasıl?

Deng Xiapoing (Çinli reformist devlet adamı. Çin Komünist Partisinin başına geçtikten sonra önceliği ekonomi oldu. Amacı ülkeye daha fazla yabancı yatırımcı çekmek ve Çin ekonomisini geliştirmekti) şehri bomboş dağlık bir araziden 1980’lerde özel ekonomik bölge (SEZ) projesinin pilot uygulama alanına dönüştürmüş. Bu bölgelerin amacı batılı şirketlerin iş yapabileceği güvenli alanlar yaratmak. Çin olumlu ticaret politikaları ve ucuz iş gücü ile dünyanın her yanından şirketleri ve girişimcileri Shenzhen’in fabrikalarına çekmeyi başarmış ve SEZ projesi bir nevi amacına ulaşmış. SEZ den önce Shenzhende 300 bin kişi yaşarken şuan nüfusu 12 milyonun üstünde ve dünyanın en kalabalık 15. Şehri olarak biliniyor, aynı şekilde şehrin limanı dünyanın en işlek limanlarından biri. Belki biliyorsunuz ama iPhone’unuz burada üretiliyor aslında her şey burada üretiliyor.

Shenzende 2013 itibariyle kalıcı 22 bin yabancı var, her yıl 8 milyon kişiyse bu şehri ziyaret ediyor. Evini ve ailesini buraya taşıyan imalatçılardan tutun projelerini hayata geçirmek için gelenler; yeni projelere yatırım yapmaya gelenler; bir girişimcilik furyasının peşinde buralara sürüklenenler. Tüm bu insanlar yepyeni bir şey meydana getiriyor; birbirlerini hiç tanımasalar da kaynaşıp ekonomik bir kültür var ediyorlar. Tüm bu insanlar değişimin enerjisiyle ilgi duydukları tüm alanları daha ileriye taşıyorlar. Edebiyat, müzik, sanat yapıyorlar ve dahası güçlerini birleştirip teknolojik bir kale inşa ediyorlar.

Çoğu yabancı bu şehre bir Shenzhen döngüsüne katılmak için geliyor: TASARLA-PROTOTİPİNİ YAP-ÜRET-SAT-NAKLİYESİNİ YAP-DÖNGÜYÜ TEKRARLA. Çünkü hedeflerine ulaşmak için Shenzhen biçilmiş kaftan. Fabrikalara yakın; nakliyesi sorunsuz ve kendi ülkenizde aylar sürecek bir işi burada bir haftada yapmanız mümkün. Çünkü burası bir teknoloji cenneti.

Shenzhen’i ziyaret eden turistler ise genelde arz zinciri oluşturuyorlar. Fabrikalardan çıkmıyor ve sırf eğlencesine elektronik bileşen satın alıyorlar. Genellikle yeni piyasalar oluşturmak ya da kendi yaratıcılıklarını doyurmak için buradalar. Örneğin bir mucit sırf eğlencesine sıcaklık kaydedici yaparak kim böyle bir şeyi ihtiyaç duyar diye düşünürken tanesi 165 $ dan 200 adet satabiliyor.

 

Shenzhende teknoloji tutkunlarının en sevdiği yerlerden birisi ise SEG Elektronik Plaza. Burası tam dokuz katlı bir elektronik mağazası ve elektronik namına aklınıza ne gelirse satın alabilirsiniz. Kilo hesabı elektronik parçalar, devre kartı basan makineler ve nicesi.

İhtiyacınız olan tüm donanımları SEG den aldınız, ürününüzün prototipini yaptınız ama yatırımcınız mı yok? Dert etmeyin SEG plazanın karşısında umut vaat eden proje başına %9 kar payıyla 100000 $ a kadar ödeme yapan bir firma bulabilirsiniz 🙂

Tüm bu anlattıklarım size ütopik gelebilir ama Shenzhen geleceğin Silikon Vadisi olma yolunda ve şimdiden farklı kültürleri, teknoloji tutkusu ve çılgın atmosferiyle bambaşka bir dünya.

Bu mega şehrin üzerinde bir tur atıp şehre yakından bakmak isterseniz aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, esen kalın 🙂

 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
  • nisa turunc

    Shenzhen’e gitmeliyiz dediğim bir yazıydı ellerine sağlık ablacım

    • Canan TAŞÇI

      Çok tesekkur ederim bu izlenimi olusturabilmişim ne mutlu ☺