Herkese yeniden merhaba hepimizin bildiği üzere zaman, hayatımızda para ile satın alamayacağımız, geri döndürülmesi mümkün olmayan bir olgu. Ve zamanı iyi yönetmek demek hayatımızı iyi yönetmek demek. Bugün yazımda aktivitelerimizi planlamak için kullandığımız Gantt diyagramından bahsedeceğim.Herkese keyifli okumalar…

Endüstri Mühendisliği’nin gelişiminde öncü sayılan Henry L. Gantt tarafından 1910 yılında bulunan bu diyagram aktivitelerin planlanması ve sıralamasında kullanılan grafiksel bir araçtır. Bir zaman ölçeğine göre işin planlanmasında ve yürütülmesinde kullanılır. Projedeki işlemlerin başlangıç ve bitiş işlemlerini alt alta zaman skalasına yerleştirerek tabloya aktaran diyagram, bize işin nerede başlayıp nerede bittiğini anlamamız konusunda yardımcı olmaktadır.

Gantt diyagramının kullanıcıya faydalarını değerlendirecek olursak; Kullanıcı Gannt çizelgesi ile projedeki işlerin takibini ve kritik yolun değerlendirmesini yapar. Gantt çizelgesine bakarak işleri ve çalışanlarını kontrol ederek uygun işe uygun personeli rahatlıkla kaydırabilir. Çizelgede iş başlıkları, süreleri ve bağımlılıkları belirlenir. Gantt diyagramı sayesinde iş için öngörülen sürenin “ilerisinde miyiz yoksa gerisinde miyiz?” sorunun cevabını bulabiliriz.

Peki Gantt diyagramını nerede kullanırız? Aslına bakacak olursak sadece burada kullanılır diye kısıtlamalar yapabileceğimiz bir konu değil bu konu. İnşaat sektöründen yazılım sektörüne kadar iş planlaması gerektiren birçok sektörlerde kullanılabilir.O yüzden günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Microsoft Excel üzerinden oluşturduğumuz bu diyagramın oluşturulmasına dair detaylı bilgiye aşağıda linki verilen yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bu yazımın da burada sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir diğer yazıma kadar sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın.

https://industryolog.com/gantt-diyagrami-yardimiyla-siralama/