Doğrusal Modelin Orjinal Hali

X1+X2+X3>=4

2X1-X3>=3

X2+X3<=2

X1,X2,X3>=0

enkZ=-X1-2X2+X3

Modelin GAMS’te Kodlanması

İlk başta karar değişkenleri tanımlanır.

gams2

Sonrasında modeldeki kısıtlar ve amaç fonksiyonu tanımlanır. Burada dikkat edilmesi gereken işaret kısıtını equations kısmına yazılmamasıdır. Positive variables diye tanımlayarak, karar değişkenlerinin >=0 olduğu gösterilir.

gams3

Sonrasında kısıtlar ve amaç fonksiyonu modeldeki gibi yazılır. Katsayılar karar değişkenleri ile çarpılırken; “2*X1” şeklinde gösterilir. İşaretlemeler ise;

= yerine =e=

<= yerine =l=

>= yerine =g=

şeklinde kullanılır.

Kısıtların bitiminde ve karar değişkenlerin tanımlamalarının sonunda “;” kullanımına dikkat edilmeli ve unutulmamalıdır.

Modele bir isim verilmeli ve çözümde hangi kısıt ve amaç fonksiyonlarından oluştuğu belirtilmelidir. /all/ ifadesi tüm kısıtlar ve amaç fonksiyonunun kullanılacağı anlamına gelir. Örneğin sadece kısıt1 ve amaç fonksiyonu dikkate alınsaydı;

Model ornek/kisit1,amaç/;  

şeklinde yazılması gerekirdi.

En sonda ise modele çöz komutunu yazarız. Modelimiz doğrusal bir model olduğu için “lp” ifadesi kullanılır. Amaç fonksiyonu enküçükleme olduğu için “minimizing” ifadesi kullanılır. “Z” ise amaç fonksiyonunun değerine karşı gelen değişkendir.

gams1

Modelin GAMS’teki Sonuç Çıktısı

gams

 

sonuc2

 

Model GAMS’te çözdürüldüğünde ortaya çıkan sayfada karar değişkenlerinin aldığı değerler görülür. Solvar seçeneğine tıklandığında bu sonuç sayfası görünür.

sonuc

Umarım faydası olmuştur.Görüşmek üzere 🙂

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Nurgül İlhan

Endüstri Mühendisi-Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnsan Makina Sistemleri Yüksek Lisans

http://nurgulilhan.wordpress.com
  • nisa turunc

    Gayet öğretici bir yazı olmuş, elinize sağlık 🙂

    • Nurgül İlhan

      Teşekkür ederim 🙂