Fourier-serileri

Fourier Analiz Tekniklerinin Kullanım Alanları

Kalpler için Yapay Kalp Pilleri Mutluluğu elde etmek için Oz Büyücüsü’ndeki teneke adam sadece bir kalbe ihtiyacı olduğunu düşünmekteydi ,fakat sağlıklı bir kalbe. Kalplerin çoğu sağlıklıdır ve doğal bir kalp piline sahiptir. Düzensiz kalp atışı veya kalp bloğu olanlar, yeterli bir kalp atış hızına sahip olmak için yapay kalp pillerine ihtiyaç duyabilir. Kalp atışını düzenleyen bu kalp pillerinde elektriksel dürtüler vermek amacıyla kalp kasına temas eden elektrotlar vardır.

Bireysel hastalar için optimum hız denetim modu. harici olarak bir mikrodenetleyici içine programlanabilir. Uyarıcı sinyaller ya kısa bir aralıkta periyodik dürtüler (kalp pili) ya da şoklayarak kalbi kararlı duruma getiren ani darbeler şeklindedir (defibrilatör). Yapay kalp pili ve defibrilatör vücut içine yerleştirilebilen tek bir cihaz içine sığdırılabilir.

Kalp pilleri tek-odalı, çift-odalı veya hız-duyarlı olabilir. Tek-odalı ünitede kulakçık veya karıncık tek bir elektroda sahiptir; çift-odalı ünitelerde senkronizasyonu iyileştirmek için her odada elektrotlar vardır. Hız-duyarlı kalp pilinde, algılayıcılar vücut aktivitelerini algılar ve otomatik olarak kalp ritmini ayarlar. Kalp pili içerisinde bir lityum batarya, algılayıcı bir yükselteç, mantıksal devreler ve elektrotlara ritim sinyali gönderen bir çıkış devresi bulunur.

20160703_232519_HDR

Burada sizler için dinamik sistemlerde periyodik veya periyodik olmayan gerilim ve akımların tepkilerini bulmak için temel frekans teknikleri olan Fourier serisini ve Fourier dönüşümlerini sunulur. Fourier serisi periyodik işaretleri tanımlanır. Fourier serisinin üç formunu, simetri özelliklerini ve ana frekanstaki güç spektrumları ile harmoniklerini göz önüne alınır. Fourier dönüşümleri periyodik olmayan işaretleri tanımlar. Fourier dönüşümlerini, kaynak ve devrelerin zaman düzlemi gösterimlerine ilişkin Laplace dönüşümlerinin bir uzantısı olarak işlenir. Bozulmuş bir kalp atışını korumanın veya durmuş bir kalbi yeniden çalıştırmanın anahtarı,  yaşayan bir kişiyle tümleşik olan hassas bir organa, uygun periyodik veya periyodik olmayan gerilim göndermektir. Çok az sistemler bunun gibi dinamik veya önemlidir. 

 

İbrahim Dursunl

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz