Merhabalar.

OOP yapılarında en önemli konularımızdan birine geldik.

Kalıtım.

Fonksiyonlar, sınıflar bu konuları anlatırken hep demiştik ki bazı kodları tekrar tekrar yazıp bakımını zorlaştırmaktansa ortak bir dosyada tutup sadece tek dosya üzerinden istediğimiz zaman çağırıp kullanabilelim.

işte kalıtımda yine aynı bu amaca ve daha fazlasına hizmet etmek için vardır.

Kalıtım günlük yaşamdanda bildiğimiz ortak özelliklerin alt yapılara aktarılabilmesi işlemidir.

Yani şöyle bir örnek düşünelim.

Bir kadın ve erkek var. Bunlar evlendiklerinde çocuklarına kendilerinde var olan özellikleri aktarırlar. Aynı zamanda çocuk kendine has özellikler geliştirir. İşte bu ortak özellikleri her defasında her yeni çocukta yazmak yerine anne ve babadan kalıtabiliriz.

İşte bu yapının aynısını programlamada kullanabiliyoruz.

Yapıyı şuradan daha iyi anlamaya çalışalım.

Varlıklar bizim üst sınıfımızdır. Varlıklar sınıfından Canlılar ve Cansızlar diye iki sınıf türeyebilir.

Böylelikle Cansızlar ve Canlılar, Varlıklar sınıfının tüm özellikerini kullanabilir. Ancak istemediği özelliklerini kullanmayadabilir. Bununla birlikte Sınıfların, üst sınıflarından bağımsız kendine has özellikleri ve metodları olabilir.

İnsanlar, Hayvanlar ve Bitkiler, Canlılar sınıfından türer ve özelliklerini alabilir.

Dart’ta unutulmaması gereken konu şudur. Bir sınıf sadece bir üst sınıftan türeyip özelliklerini alabilir. Birden fazla sınıftan türetme yapamayız.

Ne zaman kalıtım kullanmalıyım, ne zaman kullanmamalıyım. Birbiri ile bağıntılı olup, birbirinden türeyebilen sınıflarınız varsa mutlaka kalıtım kullanmalısınız.

Bu yine hem daha az kod yazmanıza olanak sağlayacak, aynı zamanda tek kaynaktan daha kolay kod bakımı ve güncellemesine imkan verecektir.

Umarım mantığını anlamışsınızdır.

Bir sonraki yazımda örneklerini yapmaya başladığımızda daha iyi oturacaktır.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat Bilginer
21 Şubat 1992 Doğumlu. Endüstri Mühendisi olarak Lisansını 2016 yılında tamamlamıştır. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusudur. Şu anda kendi şirketi Brainy Tech ile hem Yazılım Hizmetleri Sunmakta Hem de Online Eğitimler Vermektedir.