Merhabalar.

Artık yavaş yavaş çok detaylı kod yazmalara ve kod incelemelerine başlıyoruz. Bazı noktalarda ileride ele alınacak konulara yer verilecektir. Detaya girilmeyen bir kod varsa hiç dert etmeyin. Mutlaka ileride ele alınacaktır.

Google, 25 Haziran 2014’te o yılki Google I / O konferansında Materyal Tasarımı tanıttı. Bir mobil uygulama kullanıcı arayüzüyle ilgili olduğundan, esas olarak görüntülenen görünümü ve gerçekleştirilen eylemleri açıklayan bir liste yönergesidir. Elbette, bu tür yönergelerin uygulanmasının amacı, Google’ın o sırada ve gelecekte dahil olduğu tüm platformları etkilemekti.

“Kullanıcı deneyimine” ilişkin benzersiz ve tutarlı yaklaşımlarını sağlamaktı.

Google bize bir Material Tasarım standartları getirmiştir. Biz bu standartlara uygun geliştirme yapmak istiyorsak uygulamalarımızda MaterialApp Widget’ı kullanmamız gerekir.

Projenin temelini bir MaterialApp widget’ı ile oluşturmamız gerekir.


MaterialApp sınıfının kendisi, Flutter’da bu tür uygulamaları oluşturmadaki etkisini ve önemini aktaran uzun bir adlandırılmış parametreler listesine sahiptir.

Uygulamanızın temasını (“görünüm ve izlenimi”) tanımlayan, MaterialApp widget’idir. Uygulamanızı oluşturacak tüm ayrı ekranlara giden “rotalar” listesini belirttiğiniz MaterialApp nesnesidir. Ayrıca, uygulamanız ilk başladığında ilk ekran (“ana” ekran) olacak olan MaterialApp nesnesini de söyleyebilirsiniz. Uygulamanıza bir başlık verdiğiniz yer, MaterialApp nesnesidir. Ayrıca, uygulamanız için hangi yerel ayarı kullanacağınızı belirlediğiniz yer de burasıdır.

Örneğin dünyanın farklı ülkeleri ve bölgeleri tarihler için farklı formatlar kullanır. Para birimlerini ve kendi metinlerini sunmanın farklı yollarını kullanırlar. Elbette metnin okunduğu yön bile. Ya “soldan sağa” ya da “sağdan sola” gibi özellikler bu widget içinde belirlenebilir.


Daha teknik açıdan bakarsak, MediaQuery widget’ının ilk somutlaştırıldığı yer MaterialApp nesnesidir.

Scaffold widget’ı, Material Design’ın temel unsurlarını sağlamak için tasarlanmış bir MaterialApp ile de ilgilidir. Scaffold pencere öğesi, kullanıcı deneyiminin bir parçası olarak bir AppBar sınıfı veya bir Drawer sınıfı sunmanıza olanak tanır. Snack barlar ve alt çarşaflar sağlamak için. BottomAppBar sınıfı, TabBar sınıfı, BottomNavigationBar sınıfı ve veya FloatingActionButton sınıfı kullanmak için.

MaterialApp Widget’ının içine gidersek aşağıdaki kodları görürüz.

Image for post
class MaterialApp extends StatefulWidget {}

Şöyle sınıfa baktığımızda bir StatefulWidget’tan türediğini görüyoruz. Yani bu MaterialApp’i bir StatefulWidget yapıyor.

Bu bize böyle bir nesnede static olmayan işlemlerin yapılabileceğini gösterir.

25 Tane adlandırılmış parametresi var ve sırayla bunlara bakmaya çalışacağız.

Bir MaterialApp nesnesi başlattığınızda bunlara değerler atanmalıdır ve bu gerçeği güçlendirmek için bir dizi “assert” ifadesi vardır. Değerleri açık bir şekilde sağlamazsanız, bunlar varsayılan değerler sağlanır.

  1. Home Property
    Bir Material widget oluşturulduğunda değer yazılması gerekli olan Property home’dur.

Home bir widget değer alır. Scaffold widget’ı home property’nin alabileceği widgetlardan biridir.

Şimdi buradan Scaffold Konusunun detayları için bir sonraki yazımıza gidiyoruz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat Bilginer
21 Şubat 1992 Doğumlu. Endüstri Mühendisi olarak Lisansını 2016 yılında tamamlamıştır. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusudur. Şu anda kendi şirketi Brainy Tech ile hem Yazılım Hizmetleri Sunmakta Hem de Online Eğitimler Vermektedir.