Merhabalar.

Flutter ile geliştirme yapmaya başladığımızda farkında olacağımız en önemli kavram flutterda her şeyin bir widget olduğudur.

O yüzden öncelikle Widget nedir onu anlamaya çalışalım istiyorum.

Bir program geliştirme kiti sunulduğunda hazır sistemlerle içerikler üretebileceğimiz standart ama aynı zamanda esnek yapıları hazır olarak bulundurur.

Biz bunları yeri geldikçe kullanarak çok hızlı şekilde projeler geliştiririz.

C# gibi nesne yönelimle bir programlama dili ile geliştirme yaptıysanız daha önceden, orada component diye yapılarımız vardı.

Yani örneğin Label diye bir yapı vardı ve biz bu yapıya component diyorduk. Sürükle bırak yaparak kullanıyorduk.

İşte bu yapılar Flutter’da Widget olarak isimlendiriliyor.

Flutter widget’ları, React’ten ilham alan modern bir çerçeve kullanılarak oluşturulmuştur. Ana fikir, kullanıcı arayüzünüzü widget’lardan oluşturmanızdır. Pencere öğeleri, mevcut yapılandırmaları ve durumlarına göre görünümlerinin nasıl görünmesi gerektiğini açıklar.

Flutter yapısı içerisinde gördüğümüz şeylerin %99’u widget. Her yer, her şey, her yapı widget’lar olarak tasarlanmıştır. Biz bu yapıda widget içerisinde widget, hatta yeri geldiğinde bir widget içerisinde onlarca widget kullanabiliyoruz. Kullanımı oldukça esnek olan bu widgetlerı istediğimiz gibi düzenleyebilmemiz ve kendi widgetlerimizi hızlıca yazabilmemiz flutterın artı özelliklerinden bir tanesi olarak gösterilebilir.

Widget sadece bir kullanıcı arayüzü parçası değildir. Widget, düğmeler, metin, resim, liste veya kaydırıcı gibi yapısal öğelerden çok daha fazlasıdır. Bir pencere öğesi Bir Şey gösterebilir, tasarımı tanımlamaya yardımcı olabilir, düzen konusunda yardımcı olabilir, kullanıcı etkileşimini yönetebilir, vb.


Örneğin, Padding bir widget, Margin bir widget, Center bir widget, Layout satırları ve sütunlar aynı zamanda widget’lardır.


Dolayısıyla, bir widget’ın bir taslak olduğunu düşünebilirsiniz. Flutter, görünümler oluşturmak için bu planları kullanır.


Burada ayrıca flutter’da her şeyin bir widget olduğunu unutmayın. Uygulamanız bile bir widget’tır

Belki henüz uygulama üzerinde neyden bahsettiğimizi görmedik ama aşağıdaki görüntüye bakarsanız gördüğünüz her şeyin bir widget olduğunu ve Widget dediğimizde neyi kasttettiğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat Bilginer
21 Şubat 1992 Doğumlu. Endüstri Mühendisi olarak Lisansını 2016 yılında tamamlamıştır. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusudur. Şu anda kendi şirketi Brainy Tech ile hem Yazılım Hizmetleri Sunmakta Hem de Online Eğitimler Vermektedir.