Herkese merhabalar,

Bugün bir psikolojik rahatsızlık olan “anti-ego muhalifliği sendromu” ile karşınızdayım. Anti-ego muhalifliği sendromu, genellikle hayatının büyük bir bölümünü sanata ayırmış bireylerde görülen bir sendromdur.

Öncelikle sendromun ne olduğundan bahsedeceğim. Sendrom ya da diğer adıyla belirgi, birbiriyle ilişkisiz gibi görülen fakat bir araya geldiklerinde bir tanıyı kolaylaştıran belirtilere verilen addır. Ego ise bir kişinin kendisini diğer insanlardan üstün görmesi olarak tanımlanır. Başkaları tarafından ezilme psikolojisine karşılık kendini güvence altına alma ve çevredekilere karşı üstünlük sağlama olarak da literatürde yer alır.

Kendinizi ele alın. Çok çalıştığınız, zaman harcadığınız bir alanda ürettiğiniz, ortaya koyduğunuz şeylerin insanlar tarafından beğenilmesini istersiniz. Beğenilmeme durumunu bile düşünmek istemezsiniz.

Neden Sanat Diyecek Olursanız

Bu rahatsızlık, çoğunlukla kendini sanata adayan ama sanat hayatı boyunca istediği statüyü veya kariyeri elde edemeyen kişilerde ortaya çıkar. Çünkü rahatsızlığın nedenlerinin başında bireylerin yaşamış olduğu başarısızlıklar yer alır.

Bir ressam olduğunuzu varsayın. Yıllarca çabaladınız, resimler yaparak tanınmak istediniz. Sonunda eserlerinizi sergilemenin vakti geldi. Davetli listesini belirlediniz, sergi yerini ayarladınız. Ve sergi günü geldi çattı. Heyecanla davetlileri ve diğer sanatseverleri bekliyorsunuz. Ama sadece birkaç kişi gelmiş ve gelen kişilerden de istediğiniz tepkiyi alamadınız. Haliyle istediğiniz başarıyı yakalayamadınız. O durumda ne yapardınız, düşünceleriniz ne olurdu? Büyük ihtimalle çabalarınızın boşa gittiğini düşünürdünüz çünkü geri bildirimler hiç de istediğiniz gibi gelmedi. Bundan sonra nasıl davranabilirsiniz? Ben bu işte sonuna kadar devam edeceğim asla bırakmayacağım mı dersiniz yoksa bundan sonra bunu yapmanın anlamı kalmadı, pes ediyorum mu dersiniz? İşte yazının başında belirtmiş olduğum bireyler bu tarz olaylar sonucunda ortaya çıkan kişilikleri sonucunda anti-ego sendromu ile baş başa kalırlar. Kendilerine gerekli değer verilmediğini düşündükleri için, hayalini kurdukları alanda saygı, değer, statü kazanmış kişileri ve eserleri beğenmezler. Toplum tarafından sevilen, beğenilen kişi ve eserlere karşı muhalif bir tavır sergilerler. Eğer bu sendrom ileri safhalara taşınırsa kişi, toplum tarafından değer görmüş eserleri yok etmeye yönelik eylemler gerçekleştirme isteği duyar ve kendini durduramazsa bu eylemi gerçekleştirir.

Çünkü farklı görüşler de olsa kendilerini beğenen kişilerin olmasını isterler. Çevrelerinde bu tür kişiler olmazsa çevreye karşı da olumsuz bir tavır takınırlar. Bunun sebebi dışarıdaki gözler tarafından beğenilme isteği, beğeni olmadığında ortaya çıkan motivasyon düşüklüğü ve moral bozukluğudur.

Anti-Ego Muhalifliği Sendromu’nun Tedavisi Var mı?

Anti-ego muhalifliği sendromu, psikoloji tarafından belli kategorilere ayrılarak inceleme altına alınmıştır fakat tam anlamıyla bilimsel bir tanımı yapılmamıştır. Uzmanlar, bu sendroma sahip bireylerin mutlu olamadığını ve tedavisinin de yine o bireylerin içerisinde bulunduğu düşünce yapılarını değiştirerek eski hallerine dönmelerinden geçtiğini belirtiyor. Yine de bu şekilde sağlık sorunu olan kişilerin mutlaka doktorlarına danışması sağlıklı bir ilerleme sürecinin ilk adımını oluşturmaktadır.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Elif Yönel

Merhaba, 8 Şubat 1997 doğumluyum ve Karadeniz Teknik Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum. Birkaç yıldır hem kendime ait blogumda hem de Industryolog Academy'de içerikler üretmekteyim. Hep birlikte nice yıllara..