Merhaba arkadaşlar Excell eğitimlerimiz tüm hızıyla devam etmekte.Bu yazımda sizlere düşeyara, yatayara, satırsay, sütunsay formüllerini yani arama formüllerini göstereceğim.

Öncelikle bunlar nedir ne işe yarar onlardan bahsedeyim. Düşeyara, bir taploda ve belirttiğiniz herhangi bir aralıkta satır numarasına göre o veriyi bulmamızı sağlar. Yatayara,bir tabloda veya aralıkta aradığımız değerin karşısında veya altında hangi değerin olduğunu bizim bulmamızı sağlar.Satırsay ve sütun say ise bize belirlediğimiz aralıkta ki satır ve sütunları sayar.

Düşeyaradan başlayalım o zaman.Excell de formülleri kendimiz yazacağımız gibi aynı şekilde formüller kısmından istediğimiz formulüde uygulayabiliriz.Kendimiz yazabilmemiz için;

=DÜŞEYARA(arama aralığı, arama değerinin yer aldığı aralık, aralıkta dönüş değerini içeren sütunun numarası, isteğe bağlı olarak yaklaşık eşleşme için DOĞRU veya tam eşleşme için YANLIŞ).

Yatayara formülü şu şekilde yazılır;

=YATAYARA(Hangi değerin aranacağı ; Tablo dizisi veya Aralık ; Satır olarak indis sayısı ; Yazılan Veride birebir eşleşme için Yanlış, Yaklaşık Eşleşme için Doğru)

Satırsay ve sutunsay fonksiyonları kullanımı ise

=SATIRSAY(ARALIK)

=SUTUNSAY(ARALIK)

Bir sonraki excell eğitim dersinde görüşmek üzere esen kalın. Her türlü görüş ve sorularınız için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilirsiniz.

 

 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Ali Demirkaya

Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğrencisiyim

http://alidemirkaya.net