Merhaba ;

İlk yazımda excel  VBA (Visual Basic for Applications)’dan bahsetmek istedim. Office programlarında oluşturabileceğiniz çoğu makro, VBA adı verilen Microsoft Visual Basic for Applications dilinde yazılır. Bu dil karmaşık olan bir çok işlemi bi kaç saniyede yapmamıza yardımcı olur.

Keyifli okumalar.

İlk olarak geliştirici sekmesinden bahsedelim. Excel açtığınızda geliştirici sekmesi genellikle ekli olmuyor.Eklemek için dosya kısmından seçenekleri seçip açılan sayfada şeridi özelleştiri seçiyoruz.

Şeridi özelleştir kısmında ana sekmeler başlığı altında geliştiriciyi seçip tamamı tıkladığınızda;

Sekmeye eklemiş oluruz.

Şimdi basit exceldeki basit işlemleri vba ile nasıl yapabileceğimize bakalım.

A sütundaki sayılar ile b sütunundaki sayıların toplanıp c sütununa yazdırılmasını istiyoruz.Excelde bu işlemi c sütununa “=A1+B1” yazarak yapabiliriz.

VBA’ da ise geliştirici sekmesinin altında ekleyi seçerek düğme eklemeyle başlıyoruz.

Düğme eklemeyi seçip yerini belirledikten sonra açılan sayfada yeni butonuna tıklıyoruz.

 

Ve kod sayfamız açılıyor.Eğer bu şekilde yapmaz açılan pencerede tamamı seçip kod sayfasını alt+f11 tuşlarına basıp açabilirsiniz.

 

Düğmemiz eklendi.

Kod sayfasını açıp sayfaya toplama kodunu yazabiliriz artık.Şimdi sadece a sütunun 1. Satırı ve b sütununun 1. Satırındaki sayıyı toplayıp c sütununun 1. Satırına yazdıralım.

Sayfa1 birinci sayfada olduğu için,cells ise hücreleri belirtiyor.Parentez içindeki rakamlar sırasıyla satır ve sütunu belirtir.Yani “sayfa1.cells(1,3)” birinci sayfadaki 1 satırla c hücresinin çakıştığı yeri gösterir.Excelde düğmeye tıkladığınızda toplandığını göreceksiniz.

Aynı işlemleri diğer satırlar için satır numarasını değiştirip yapabilirsiniz.

Çıkarma,çarpma,bölme işlemleri içinse “+” işaretini istediğininiz işleme göre değiştirebilirsiniz.

Gelecek yazımda for döngüleriyle görüşmek üzere.

 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz