Merhabalar Excel Eğitimleri yazı dizimize VBA Excel Programlama ile devam ediyoruz. Önceki Excel Eğitimleri yazı dizimize buradan ulaşabilirsiniz. VBA Excel Programlamaya hakim olabilmek amacıyla öncelikle makro nedir, bize ne gibi kolaylıklar sağlar, Excel’de kullanımı nasıl olur gibi soruların cevabını vereceğim. Herkese keyifli okumalar dilerim.

Makro Nedir?

Öncelikle makroyu tanımlayacak olursak; tek bir tıklama ile uygulayabileceğimiz komutlar topluluğudur. Makrolar kullandığımız programda yaptığımız hemen hemen her şeyi otomatik hale getirebilir. Makroyu bir kere yazmamız o işlemi sayısız kez tekrarlamamızı sağlayabilir. Bu sebeple kullanıcıya zaman kazandırır.

Office programlarında oluşturabileceğiniz çoğu makro, VBA adı verilen Microsoft Visual Basic for Applications dilinde yazılır. Yinelenen görevleri otomatikleştirmek için Microsoft Office Excel’de kısa sürede bir makro oluşturabiliriz.

Makro Kaydetmeye Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Makro kaydı yaparken Makro Kaydedicisinin yaptığımız hemen her hareketi yakaladığını bilmek önemlidir. Dolayısıyla, işlem dizinizde bir hata yaparsak, örneğin yanlışlıkla bir düğmeye tıklarsak, Makro Kaydedicisi bunu kaydedecektir. Çözüm, dizinin tamamını yeniden kaydetmek veya VBA kodunda değişiklik yapmaktır.

Makro kaydetmeye başlamadan önce Excel’de geliştirici sekmesinin aktif olması gerekmektedir. Bu sekmenin nasıl aktifleştirileceğini buradan inceleyebilirsiniz. Programın yapısından genel olarak bahsedecek olursak; Geliştirici>Visual Basic seçeneklerini seçtikten sonra karşımıza şöyle bir ekran çıkacaktır.

Project Explorer

Bu ekranda Project dediği kısımda Excel çalışma kitabınız içerisinde yer alan tüm sayfa ve modüllerin olduğu bir kısım görünüyor. Bu kısım bu çalışma kitabın tüm sayfalarını, kendisini ve bu çalışma kitabına ait modülleri gösteriyor.

Bu görünen nesnelerin her birinin kodlanabilir ve kodlanmış komutların çalıştırılabilir parçacıkları bulunur. Bu parçacıklara çift tıklandığında Code diye isimlendirilen kodları yazacağımız sayfa ekrana gelir.

Bu ekranda Excel çalışma kitabının sahip olduğu gömülü nesneler Excel Objects bölümünde görünürken bizim yazmayı planladığımız modüllerin çoğu Modules bölümünde yer alacaktır.

Makro kaydı yaparken Makro Kaydedicisinin yaptığımız hemen her hareketi yakaladığını bilmek önemlidir. Dolayısıyla, işlem dizinizde bir hata yaparsak, örneğin yanlışlıkla bir düğmeye tıklarsak, Makro Kaydedicisi bunu kaydedecektir. Çözüm, dizinin tamamını yeniden kaydetmek veya VBA kodunda değişiklik yapmaktır.

Properties Penceresi

Geçerli nesnelerin özelliklerini görmek ve düzenlemek için kullanılır.

Watches Penceresi

Değişkenlerin aldığı değerleri görerek adım adım program çalıştırılırken hata ayıklamada kullanılır.

Düzenleme Penceresi

Nesne ve modüller için yazılmış ve yazılacak program kodları için kullanılır.

Kaynakça

https://support.office.com/tr-tr/article/Makro-Kaydedici-ile-g%C3%B6revleri-otomatik-hale-getirme-974ef220-f716-4e01-b015-3ea70e64937b

https://support.office.com/tr-tr/article/Geli%C5%9Ftirici-sekmesini-g%C3%B6sterme-e1192344-5e56-4d45-931b-e5fd9bea2d45

https://cms.inonu.edu.tr/uploads/contentfile/848/files/VBAEXCELProgramlama.pdf

http://plusexcel.com/vba/vba_index.html

https://view.officeapps.live.com/op/view.aspx?src=http://muhserv.atauni.edu.tr/ee/tkaracali/vba/Excel%E2%80%99de%20VBA%20programlama_2.ppt