Merhaba,

Bu yazıda Microsoft Excel de Offset(Kaydır) fonksiyonunu anlatıp bir uygulama ile pekiştirmeye çalışacağım. Dilerim sizler için bilgi dolu bir yazı olur.

Offset; Bir hücre veya hücre aralığından belirli sayıda satır ve sütun olan bir aralığa bir başvuru döndürülmesidir. Döndürülen başvuru, tek bir hücre veya bir dizi hücre olabilir. Döndürülecek satır sayısını ve sütun sayısını belirleyebiliriz.

Kullanım şekli;

  •  OFFSET (reference, rows, cols, [height], [width])
  •  KAYDIR (başv, satırlar, sütunlar, [yükseklik], [genişlik]),  şeklinde olur.

Başvuru: Gereklidir. Kaydırma için temel almak istediğimiz başvurudur.  Referans, bir hücreye veya komşu hücreler aralığına işaret etmelidir; Aksi halde,  #VALUE! (#DEĞER!) hata değeri verir.

Satırlar: Gereklidir. Sol üst hücrenin başvurmasını istediğimiz yukarı veya aşağı satır sayısıdır. Satırlar pozitif olabilir (başlangıç referansının altında anlamına gelir) veya negatif (başlangıç referansının üzerinde olduğu anlamına gelir) olabilir.

Sütunlar: Sonuçtaki sol üst hücrenin başvuruda bulunmasını istediğiniz, sola ya da sağa doğru sütun sayısıdır. Sütunlar bağımsız değişkeni olarak 5’in kullanılması, başvurudaki sol üst hücrenin başvurunun beş sütun sağında olduğunu belirtir. Sütunlar pozitif ya da negatif olabilir.

[Yükseklik]: İsteğe bağlı kullanılır. Döndürülen başvurunun olmasını istediğimiz satır sayısıdır. Yükseklik pozitif bir sayı olmalıdır.

[Genişlik]: İsteğe bağlı kullanılır. Döndürülen başvurunun olmasını istediğimiz sütun sayısının genişliğidir. Genişlik pozitif bir sayı olmalıdır.

Dikkat!

Satırların ve kenarlıkların çalışma sayfasının kenarında ofsetlenmesi durumunda, Ofset, #REF! hata değeri döndürür.

Yükseklik veya genişlik yoksa, referans olarak aynı yükseklik veya genişlik olduğu varsayılır.

Offset aslında hücreleri taşımaz veya seçimi değiştirmez; sadece bir referans döndürür.

Offset, bir başvuru argümanını bekleyen herhangi bir işlev ile kullanılabilir.

Ayrıca kaydır fonksiyonu; toplam, max, min, kaçıncı, ortalama gibi fonksiyonlarla da birlikte kullanılabilir.  Örneğin, TOPLA(KAYDIR(C2;1;2;3;1)) C2 hücresinin 2 sütun sağı ve 1 satır yukarısı olan 1-sütun ile 3-satır aralığının toplam değerini hesaplar.

Konuyu daha iyi kavramak için bir örnek ile yazıma son vereceğim 🙂

Uygulama;

Şekildeki tabloda verilenlere göre “Kaydır fonksiyonunu” kullanacağımız hücreye gelmeliyiz. Referans olarak A1 Hücresini baz alıp kaydırma fonksiyonunu kullanacağız.

=KAYDIR(A1;4;3), yukarıdaki işlemde anlatılmak istenen, A1 hücresinden 4 satır aşağı, 3 sütun sağa git ve hücrede bulunan değeri bana göster. Bu fonksiyon diğer fonksiyonlar ile birlikte kullanılarak daha güçlü işlemler ve sonuçlar elde edilebilir. Temel bir şekilde Kaydır Fonksiyonunu anlatmaya çalıştım dilerim sizler için kısa, öz ve faydalı bir eğitim yazısı olmuştur 🙂

Kaynak

http://www.excelfunctions.net/Offset-Function.html

https://support.office.com/en-us/article/OFFSET-function-c8de19ae-dd79-4b9b-a14e-b4d906d11b66

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/324991/how-to-use-the-offset-function-in-excel

http://plusexcel.com/formulas/offset.html