Merhaba bu yazımda indis ve kaçıncı formüllerine değinip örnek bir uygulama yapmaya çalışacağım. İndis ve kaçıncı fonksiyonlarının farkını göstermek için düşey ve yatayara fonksiyonlarına değinelim.Daha önceki derslerimizden düşeyara ve yatayara fonksiyonlarıyla tablodan istediğimiz verilere ulaşabiliyorduk. Ancak bazı tablolarda bunlar yetersiz kalabiliyor.

Örneğin ; Düşeyara da  mutlaka aradığımız değerin olduğu sütün  verilerin sol tarafında olması gerekiyor. Peki ya  veriler istenen değer sütununun sol tarafında kalıyorsa!  Bunun için aranan değerin bulunduğu sütunu en başa(en sola) almamız gerekir.  Ancak birden fazla değer istenirse her defasında sütunu sola çekmek çok uğraştırır ve çok zamanımızı alır.

Peki ne yapabiliriz?

İşte bu durumdan kurtulmak için iki fonksiyonun (indis ve kaçıncı) beraber kullanımını öğreneceğiz.

İndis ve kaçıncı formülleri sayesinde tabloda birden fazla ölçüte dayalı verilere ulaşabiliriz. Özellikle binlerce veri bulunduran tablolarda çok hayati öneme sahip olabiliyor.

Kaçıncı Fonksiyonu

Bize seçili olan tablomuzda ki aranan değerin bulunduğu dizi içindeki sırasını gösterir.

 

KAÇINCI(aranan_değer; aranan_dizi;eşleştir_tür)

İndis Fonksiyonu

 İlgili dizideki verilen satır ve sütun numarasındaki değeri döndürür.

İNDİS(dizi; satır_sayısı; sütun_sayısı)

Aşağıdaki örneği beraber çözelim.

Bilgisayar parçası satan firmanın parçalarının aylık satış miktarları gösterilmiştir.

İlk sorumuz Şubat ayındaki klavye satışları?

=İNDİS(E5:E8;KAÇINCI(“Şubat”;A5:A8;0))

E5:E8 -aralığında klavye satışlarını arıyoruz.

KAÇINCI(“Şubat”;A5:A8;0) formülüyle A5:A8 aralığında Şubat ayını arıyoruz. Satır sayısını verdiğimiz için sütun sayısı isteğe bağlıdır.

 Şimdi ekran satışının en düşük olduğu ayı bulacağız.

Bizden ekran değerinin en düşük olduğu ayı istediği için kaçıncı fonksiyonuna ay ismi yerine MİN() fonksiyonunu yazıyoruz, gerisi aynı mantık. Bir sonraki soruda da en çok hangi ay sorulduğu için MAK() fonksiyonunu kullanıyoruz.

Tek kalemde en fazla ürünün satıldığı ay hangisidir?

‘=İNDİS(B4:D4;KAÇINCI(MAK(B9:E9);B9:E9;0))

Amacımız en fazla satan ürünü bulmak olduğu için B4:D4 aralığını seçtik.

İşlemimizi daha doğru yapmak için tüm sütunların altında maksimumlarını yazdırdık. Sonra maksimum değerin  hangisi olduğunu kaçıncı fonksiyonunu kullanarak bulduk(B9:E9) bir sonraki soruda benzer mantıkla çözülür.

 

İndis ve kaçıncı fonksiyonlarını beraber kullanarak Düşeyara’nın yapamayacağı işlevleri yaptık. Biz basit bir tablo üzerinden çözdük ama büyük firmalarda daha büyük verilerle uğraşacağınız için bu fonksiyonları kullanabilmek çok avantaj sağlar. Umarım yararlı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…