Merhaba  bu yazım da tüm hızıyla devam etmekte olan excel eğitimlerimizde otomatik filtre ve gelişmiş filtre özelliklerini öğreneceğiz. Otomatik filtre ile verilere değer, biçim veya ölçüte göre filtre uygulayabiliriz. Örnekte görüldüğü üzere önce tablodan herhangi bir hücreye tıklayıp, veri sekmesine gidip filtre butonuna tıkladığımızda tablodaki başlıklarda ok açıldığını göreceksiniz. Açılan oklar filtrenin etkin olduğunu gösterir. Okları tıklayarak istediğiniz biçimde filtre uygulayabilirsiniz.

Çok fazla veri içeren tablolarda, tablo dışında istediğimiz verileri görmek için gelişmiş filtre özelliğini kullanabiliriz. Bizim örneğimizde çok veri olmayabilir ama karmaşık ve daha büyük tablolarda işinizi çok kolaylaştıracak bir özellik. Örneğin farklı zamanlarda aynı ürünlerden farklı adetlerde satışlar olmuş ve ben hangi üründen ne kadar tutarda satış yaptığımı görmek istiyorum.

 Haydi gelişmiş filtre ile beraber yapalım.

Tekrar veri sekmesini açıp gelişmiş filtre butonuna tıklıyoruz.  Açılan ekranda ürünlere gelişmiş filtre uygulamak istediğimiz için liste aralığı kısmında B sütununu seçiyoruz. Tablo dışında bir alanda görmek istediğimiz için 2. Kutucuğu (başka bir yere kopyala)onaylıyoruz. Ölçüt aralığını boş bırakıyoruz(birazdan ona da değineceğim) hedef hücreye de herhangi bir boş hücre aralığını giriyoruz. Aynı ürünlerden sıralanmasını istemediğimiz için en alttaki (yalnızca benzersiz kayıtlar) sekmesini onaylayıp tamam bastıktan sonra istediğimiz liste ekrana gelecektir.

  

Her üründen toplamda ne kadar tutarda satış yaptığımızı görmek istemiştik. Başlığa toplam tutar yazdıktan sonra, bir alt satırda =ETOPLA(B2:B14;G2;D2:D14) formülünü kullanarak yazılım excel den gelen toplam tutarı bulmuş oluruz. Sonrasında hücreyi aşağı doğru sürükleyerek diğerlerinin de toplam tutarını bulacağız. 

Aynı örnekle devam edip gelişmiş filtreyi başka nasıl kullanabileceğimize bakalım. Bu sefer tutarı 700 liranın üstünde olanları görmek istiyoruz. İlk olarak tablomuzun başlıklarını başka yere kopyalamalıyız ki şartımızı belirleyebilelim. Tutar başlığının altına >700 şartını yazıyoruz.

  

Sonra tablodan herhangi bir hücreye tıklayıp gelişmiş filtreyi açıyoruz. Önümüze çıkan ekranda başka yere kopyala kutucuğunu onaylıyoruz. Liste aralığında tablo otomatik seçilmediyse seçiyoruz ve ölçüt aralığına şartımızı yazdığımız hücre ile başlığını içeren aralığı yazıyoruz. Hedef hücre aralığına da istediğimiz boş bir hücreyi seçip tamam butonuna bastık mı şartımızı sağlayan veriler liste halinde sıralanacaktır.

Görüldüğü üzere Donanım bilgisayarlar 700 tl den fazla tutara sahipmiş.

Son örneğimizi yapıp konuyu bitirelim. Bu sefer 23.01.2002 sonra ki satışları listelemek istersek tarih başlığının altına >23.01.2002 şartımızı yazıp yine aynı işlemleri uyguluyoruz. Sadece ölçüt aralığımız ve hedef aralığımızı değiştiriyoruz.

Tamam butonuna bastıktan sonra 23.01.2002 tarihinden sonra meydana gelen satışların listelendiğini göreceğiz.

 

Ölçüt aralığına yazacağımız şartı biz belirliyoruz. Ben sadece büyüktür(>) üzerinde durdum. Sizler isterseniz (“>=”,”<=”,”=”,”<”,”<>”)  şartlarını koyarak istediğiniz listeyi çekebilirsiniz, gerisi sizin isteğinize kalmış. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.