Excel’de Pivot Table ( Özet Tablo) Kullanımı

Arkadaşlar yazımızın konusu olan Pivot Table yani Özet Tablo, çok fazla satır ya da sütunu olan tabloları filtrelerle birlikte verileri gruplandırarak daha kolay elde etmemizi sağlayan excel aracıdır.

Excel’de uzun tablolarla uğraşan kişilere büyük bir kolaylığın yanında hızlı olmalarını da sağlar.

Şimdi bir araba galerisinin belirli bir süre zarfında araba satışlarının kayıtlarını içeren bir tablo oluşturalım.

 

Bundan sonra Ekle sekmesinden Pivot Table komutuna basıyoruz.

Açılan pencereden yapılacak tabloyu ya da aralığı seçiyoruz. Bu pencereden sadece excelde ki verileri almak zorunda değiliz, dışarıdan da veri çekebiliriz.

Alttaki option buttonlardan da özet tablonun yeni bir sayfada ya da tablo ile aynı sayfa üzerinde olmasını sağlayabiliriz.

Açılan yeni sayfada yapılacak özet tablonun verilerinin nerelere yerleştirileceğini seçeriz.

Örnek olarak satış elemanlarının hangi marka ve modelde araba sattıklarını ve arabaların marka, modellerinden ne kadar gelir sağladığını ekstradan da satış elemanının ne kadar getiri sağladığını gösteren Pivot Table düzenleyelim. Ayrıdan da yapacağımız filtre ile satışları ödeme türlerine göre ayıralım.

Elde edilen bu özet tablodan hangi marka ve modelden ne kadar satış yapıldığını, satış elemanlarına ne kadar ikramiye verilmesi gerektiğini belirlemek için ne kadar satış yaptıklarını, hangi ödeme türüyle ne kadar satış gerçekleştiğini ve son olarak belirlenen süre zarfında iş yerinin ne kadar gelir sağladığını bu özet tablodan öğrenebilmek bu kadar basit ☺

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz