Bu yazı dizimizde siz Industryolog Akademi takipçilerine şirketlerde sıkça kullanılan ve endüstri mühendislerinin mutlaka bilmesi gereken bir program olan Excel hakkında bir yazı dizisi hazırladık. Bu yazı dizisini tamamladıktan sonra iyi düzeyde Excel bilen biri olacaksınız. Umarım sizlere yararı olur. Keyifli okumalar.

Excel’e sıfırdan başlayanlar için bu yazımda önce genel kurallardan biraz bahsedicem.

İlk olarak bilmemiz gereken en temel kural Excel’de formül yazabilmek için işlemin başına eşittir (=) işareti koyarak başlarız.

Şimdi yazımıza Excel’de matematiksel işlemler ile başlayalım.

  Excel’de mantıksal sınamalar için kullandığımız işaretlere inceleyelim.

 

Hesaplama Sırası

Formüller verileri özel bir sırada hesaplar. Excel’de bir formül her zaman eşittir işaretiyle (=) başlar. Excel, eşittir işaretini izleyen karakterleri formül olarak yorumlar. Eşittir işaretinden sonra sabit veya hücre başvurusu gibi hesaplanacak öğeler (işlenen) gelir. Bunlar hesaplama işleçleri tarafından ayrılmıştır. Excel, formülleri formüldeki her işlecin özel sırasına göre soldan sağa doğru hesaplar.

İşleçlerin Önceliği

Birden fazla işleci tek bir formülde birleştirirseniz, Excel, işlemleri aşağıdaki tabloda gösterilen sırayla yapar. Bir formül, aynı önceliğe sahip olan işleçler içeriyorsa, (örneğin, bir formül, hem bir çarpma işleci, hem de bir bölme işleci içeriyorsa), Excel, işleçleri soldan sağa doğru değerlendirir.

Ayraç Kullanımı

Değerlendirme sırasını değiştirmek için, formülün ilk olarak hesaplanacak olan parçası  ayraç içine alınır. Örneğin, aşağıdaki formülde sonuç 11′ dir çünkü, Excel çarpma işlemini toplama işleminden önce gerçekleştirir. Formül 2 ile 3’ü çarpar ve sonra sonucu 5 ile toplar.

=5+2*3

Tersi durumda, sözdizimini değiştirmek için ayraç kullanırsanız, Excel 5 ile 2’yi toplar, sonra 21 sonucunu elde etmek için sonra sonucu 3 ile çarpar.

=(5+2)*3

Excel’de $ İşaretinin Kullanımı

Bazı formülleri sağa sola yukarı aşağıya kaydırarak kolay bir şekilde çoğaltırız. Ancak formül içerisine verilen hücre referanslarının bazı durumlarda değişmesi bazı durumlarda ise sabit durması gerekir. Bu konuda hücre referansını $ işareti ile kontrol ederiz. Kısayol olarak F4 tuşu ile oluşturulur.

Örnek ile anlatalım;

 

Burada A sütunundaki sayıları B1 sütunundaki değer ile çarpıp B sütununa yazacağız.

Formülü yazarken B1 hücresini sabitlemezsek eğer aşağı çektiğimizde ilk resimdeki gibi B1 hücresi de kayacak ve istediğimiz verileri elde edemeyeceğiz. Fakat ikinci resimdeki gibi formülde dolar işareti ile B1 hücresini sabitlersek eğer A sütunundaki her sayı B1 sütunu ile çarpılacak ve istediğimiz veriler çıkacaktır.

 

Basit Formüller

=TOPLA() Formülü

Topla formülü işe seçilen hücredeki sayısal değerler toplanır.

=ORTALAMA() Formülü

Ortalama formülü işe seçilen hücredeki sayısal değerlerin ortalamasını verir.

Tebrikler şimdiden büyük bir adım attınız.  Bu şekilde derslere devam eder bir yandan da ufak antrenmanlarla kendinizi hızla geliştireceksiniz  ?

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz