ERP Nedir? , ERP yazılımı nasıl seçilmelidir?

Merhabalar;

Bu yazımda sizlere ERP nedir? ERP yazılımı nasıl seçilmelidir? Sorularına cevap vermeye çalıştım. Keyifli okumalar.

 ERP bir diğer adıyla Kurumsal Kaynak Planlaması (Enterprise Resource Planning, ERP) yazılımları, son yıllarda önem kazanan ve dünya çapında yaygın olarak kullanılan önemli üst düzey bilişim sistemleridir. En genel şekliyle ERP, bir kurumda süregelen tüm bilgi akışının bütünleşmesini sağlayan ticari yazılım paketleridir. Bu sayede işletmeler bir iş süreci ile diğer iş süreci, bir iş birimi ile diğer iş birimi, bir işletme ile diğer işletme arasında gerçek zamanlı bağlantı kurabilirler. İletmelerinden amaçları olan hızlı ve daha kaliteli bilgi elde ederler. Yöneticilere, aylık raporları beklemeden ve diğer aylık raporlarla çapraz kontrole gerek kalmadan kendi bilgisayarlarından gerçek zamanlı işletme bilgilerini görme olanağı da verir. Ayrıca iş birimleri arasında, iş fonksiyonları içinde ve bölgesel olarak bilgi akışını da görebilirler.

ERP sisteminde amaç; muhasebe, finans, satış-dağıtım, üretim planlama, stok yönetimi, satın alma, üretim, pazarlama, kalite yönetimi, insan kaynakları, bakım-onarım, yönetimi gibi birçok departmanlar arası planlamayı, koordinasyonu ve kontrol edilmesi fonksiyonlarının hepsini barındıran bir sistemdir.

 ERP sistemlerinin genel özellikleri;

 • ERP uygulamaları, kurumunda bütününde ilgili departmanların iş akışını düzenler.
 • ERP uygulamaları sadece kurum içi çözümleri sağlamakla kalmaz, kurumun sınırlarını aşan, farklı yerlerdeki tesislerine, müşterilerine, iş ortaklarına ve tedarikçilerine kadar uzanır.
 •  Kurum yönetimin karar verme süreçlerini hızlandırarak, kurum içinde kontrol yeteneğinin gelişmesini sağlaması.
 •  Simülasyon özelliği sağlaması gibi birçok özellikleri vardır.

Kurumları/işletmeleri ERP seçimine iten nedenler ise şöyle sıralanabilir;

 • Arka planda işlerin otomasyonu
 • İşletme maliyetlerinde azalma beklentisi
 •  Süreçlerde müşteri katkısının artırılması beklentisi
 • İşletmenin fonksiyonları arasındaki bütünleşme gereksinimi
 • Coğrafi olarak birbirinden uzak birimler arasındaki koordinasyonu istediklerinden ERP seçimine giderler.

Peki, ERP yazılımı nasıl seçilmelidir?

Birçok kuruluş, büyüyen organizasyonlarını daha etkin bir şekilde kontrol edebilmek ve maliyetleri düşürmek için ERP çözümlerini tercih etmektedirler. Fakat sürekli değişen teknoloji, yeni eğilimler, yeni firmalar, değişen ihtiyaçlar kurumsal kaynak planlama çözümü seçimini oldukça zorlaştırmaktadır. Kurumsal kaynak planlama yazılımı seçiminde en önemli konu ürünün yeterliliğidir. Eğer ürün, gerek teknoloji gerekse altyapı olarak firmanın şu anki ve ileride doğacak ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsa, satın alma kararı için önemli bir süreç tamamlanmış demektir. İşte seçim süreci için başlangıç önerilerim:

 • Ürünü test edin
 • Referanslarla konuşun
 • Ürünün geleceğini araştırın
 • Ve tabi ki diğer ürünlerle kıyaslayın.

Yukarıda belirtmeye çalıştığım kriterler ancak bir başlangıç aşaması olabilir. ERP yazılımı arayışındaysanız her zaman akılda tutulması gereken en önemli nokta, aradığınız yazılımın sıradan bir yazılım olmadığı, şirketinizin verimliliğini ve etkinliğini doğrudan etkileyecek çok önemli bir araç olduğudur.

Aklınıza takılan her hangi bir konu varsa sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz. Umarım sizler için de faydalı bir yazı olmuştur. Sevgiyle kalın…